Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

minunile noastre nov-dec.2012...dupa 1 an!


Recommended Posts

Dragele mele...v-am gasiiit

Bioana multumim mami drag de casuta noua, cum ai timp sa ai brija si de noi si de Irinuca si de casa si de servici. Te pupam

 

Iubitelor nu am reusit sa citesc dcat f f putin din casuta cealalta si pe diagonala aici...asa ca nu prea sunt pusa la curent cu noutatile.

 

Noi suntem mai bine, multumim de grija. Am fost miercuri seara la dr pediatru si ne-a schimbat complet tratamentul. Nimic din ce imi daduse dimineata dr de fam nu era bun...am dat banii degeaba pe pastilele alea. Mi-a dat tot felul de siropele/ prafuri sa-i pun in mancare, enzime sa-si refaca flora intestinala si in caz ca mai facea febra si antibiotic, dar nu a mai fost cazul. Nu a mai facut febra, scaunul s-a rarit considerabil de la primele administrari ale siropelelor, ieri s-a jucat, a ras, putin mofturos ca inca avea nici crampe....dar e spre bine. Azi e deja mult mai bine. Problema noastra e acum o maseluta care il supara si plange mititelul si in somn.

 

Am fost ieri si eu la dr gineco, si ne-a dat ok-ul pt bb2 Mai mult fortat de imprejurari...daca nu raman in viitorul apropiat, mai tarziu scad sansele considerabil. Mie imi e tare frica sa o iau de la capat, iar injectii zi de zi, iar stari de rau ce fac eu cu puiul mic cand imi e rau... cu toate ca imi doresc f mult si pe bb2...am niste stari contradictorii, ba imi vine sa rad cand ma gandesc ba plang de rup camasa de pe mine.

 

Va las ca s a trezit, incerc sa va citesc din urma, pupici

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 456
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Cellena, am o intrebare la tine....de ce se lasa quinoa peste noapte in apa? Eu am vrut sapt trecuta sa-i dau puiului, am lasat-o peste noapte in apa cu putina lamaie dar dimineata cand sa o fierb era incoltita. Asa trebuie sa fie sau era la mine in bucatarie prea cald? Am aruncat ca nu stiam daca e ok sa i-o fierb asa incoltita.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bubu si Stef e innebunit dupa masini,la tati in masina face ravagii cand il las cu el in masina in parcare sa merg sa imi iau repede ceva.Nici un buton nu ramane necontrolat.

 

Bioana bine ca ti ai gasit un serviciu cu program asa cum iti place.

 

Iri ma bucur ca sunteti bine,si mie mi se parea ciudat ca ti a dat antibiotic fara sa stie ce are.

 

Noi il asteptam pe tati sa vina de la serviciu sa mergem la cumparaturi si apoi un pic in parc la tobogane.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Angelique, mi a dat antibiotic in ideea ca facuse febra ...un antibiotic pt infectii generale...ceva de genul...oricum, bine ca nu i-am dat

 

Bioana, super ca ti-ai gasit de lucru cu un program asa fain, esti o fericita. Ce frumoase activitati are Irina la gradi...la noi nu exista asa ceva nici la privat macar.

 

Bubu...offff...ce sa mai zic ca o cunostinta/ ruda ma indruma sa-l mai articulez pe bubu meu, ca asa nu se va mai duce la scari " asa am facut si eu cu a mea sa nu se mai urce pe canapeaua de piele si acum cand se apropie de ea arata cu degetul ca nu e voie ha ha ha"... nu pot sa uit cuvintele astea...Doamne fereste cum poti sa bati un copil care e in plina cunoastere, care vrea sa descopere lumea.... In alta discutie cand trebuia sa i traga din nasuc cu batista bebelusului imi spune " asa i-am tras vreo 2 la fund, cred ca i-am dat eu cam tare, ca nu vroia sa stea si acuma cred ca sta de frica, nu zice nici mac...ia da-i si tu vreo 2 sa vezi cum iti sta dupa".

Nu sunt absolut deloc de acord cu bataia , la mine in familie nu se proceda asa...nu concep sa dau in bubu meu doar sa-l corectez sa faca cum vreau eu.

Oricum...am zis ca decat sa-mi fac singura rau mai bine nu mai vb cu pers respectiva, pt ca de fiecare data cand vb ma baga intr-o stare de neliniste si agitatie groaznica...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mena felicitari pt primul pas

 

Mai fetelor ce bunatati faceti voi acolo...dar de ce nu scrieti retetele la topicul nostru? Chiar sapt asta am intrat acolo si am facut checul cu morcovi...e f util. Intru adesea si ma inspir de acolo.

 

Tre sa caut din urma retetele voastre cu nectarul dat de biaoana, painica lu bubu...trebuie sa mi le notez undeva ca le pierd.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna seara,

BUBU mersi mult de reteta.nu am avut timp sa o copiez inca, dar nu o ratez....uff, am impresia ca mai voiam sa iti spun ceva, dar acum nu imi aduc aminte....in fine, salutari la Nicholas.

IRILAC quinoa are multa saponina,care ii da un gust amar si e putin toxica sa o gatesti fara a o hidrata.eu o tin peste noapte in apa, dar la frigider si apoi o clatesc in mai multe ape. apoi o fierb 2 minute,dupa care arunc apa.abia apoi o pun la fiert din nou. cand e gata arata ca si cum e incoltita, e ok.

fetelor azi a mancat Irina rosie cruda cu omleta.e a doua oara cand ii dau asa, de obicei o pun in mancare.(piure,pizza,linte...)...deci o consuma gatita.zilele trecute eram cu treaba prin casa si mi s-a parut ca e rosie pe barbie, dar am zis ca s-a udat cu apa,sau si-a tinut mana pe barbie,ori ea se mai roseste pe obraji, barbie,ii apar asa unele pete rosii cum are dermatita atopica....nu m-am panicat. dar azi,a mancat jumatate de rosie mica si avea niste pete f rosii pe fata,de la nas in jos..in jumatate de ora s-au retras de tot. se faceau tot mai mici pana nu a mai avut nimic.asta e alergie¿¿ o sa intreb pediatra cand mergem la vaccin, peste o saptamana...pana atunci nu ii mai dau!!

de atatea ori i-am modificat programul la gradi...in final merge cu 1 ora si jumatate mai mult,de la 8.16.30.o duce sotul si o scot eu....

noapte buna.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Irilac- ma bucur ca bebe e mai bine. Si noi am experimentat asta acu cateva zile si am ajuns la urgente- fara febra, numai diaree si voma dar destul de dese, refuzat mancare si dupa a doua tura de voma nu mai era deloc activ. Si cum a zis si Almy- au spus ca e un virus, stomac flu.

 

Cateva detalii, poate mai ajuta pe cineva. Nu se da nimic, in nici un caz antiobiotic. Ne-au dat bautura cu electroliti (pedialyte) sa-i dam cate 5 ml la 5 min sa vedem daca continua sa vomite ( continutul inlocuieste ce se pierde prin diaree). Am facut asta cam 1 ora si apoi au zis ca e ok sa plecam. Problema care putea aparea e ca vomitand tot ce bea se deshidrateaza- de aia au zis ca daca voma nu se 'imbunatateste' ( adica e mai putin ca la inceput) pana a doua zi la amiaza sa revenim sau sa mergem la dr de familie sa verificam hidratarea. Cam pt 12 ore au zis sa-i dam bautura de asta de electroliti si nimic de mancare ( adica peste noapte) si apoi sa incepem cu niste mancare usoara, gen cereale de bebe, cate o lingurita la 20 min pt inceput.

 

Oarecum important - mi-au zis ca nu se face nimic sa opreasca diareea fiindca asa se elimina virusul in mare parte ( deci e oarecum un lucru bun). Oricum scaunele apoase tin cateva zile pana se repara burtica.

 

Bioana- am facut si noi reteta cu orez si cu morcov, mazare si ou. Ne-a placut.

 

Bubu- sa stii ca si noi am incercat la un moment dat mai multe canite ( de toate tipurile, cu pai, cu cioc, care se sug, care is mai moi si poate sa le si roada, etc- cam o sacosa am.. si pt 6 luni si pt 9 si pt 12, si pt 18..etc). Tocmai cand ne-a sugerat cineva asta de mai jos, care a fost un mare succes- am citit ca nu se recomanda canitele astea, ca e ca un biberon 'mascat' ( sursele includ si medici pediatri, unde am fost la gradinita pe aici mi-au spus si ei, cand am vb cu priteni ce au copii stiau si ei..etc). E convenient pt parinti ca nu varsa pe jos, mai ales in masina, dar cica nu e deloc necesar si ca dupa 1 an copilul e 'capabil' sa bea cu o canita normala/pahar. Noi inca mai bem cu biberonul laptele, dar am inceput de ceva vreme, o tranzitie spre niste paharele mici (inteleg ca daca continuam mult cu biberonul creste riscul de carii).

 

Sippy cup-ul minune, care a functionat din prima ( are si o treaba cu o greutate inauntru asa ca paiul e mereu in apa):

 

http://www.amazon.com/Zoli-Baby-BOT-Straw-Orange/dp/B00BH0P1E2/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1393015996&sr=8-1&keywords=zoli

 

Weekendul asta am de gand sa prestez si eu banana bread cu reteta de la tine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Irilac, pe langa ce zice Bioana mai sunt doua motive (saponina se indeparteaza prin spalarea in multe ape si prin hidratarea peste noapte -> dupa hidratare quinoa nu incolteste, doar dupa fermentare, asa cum ai facut tu)
Primul e ca ele (ca si nucile, semintele, cerealele in general, etc.) contin antinutrienti (mai ales acid fitic) care impiedica absorbtia de minerale, ingreuneaza digestia, etc. Prin fermentare, se neutralizeaza antinutrientii, astfel ca valoare nutritiva creste

Al doilea e ca ajuta ca proteinele din ele sa fie mai usor de digerat (deci si de absorbit).

Deci nu trebuia sa arunci quinoa, era foarte buna de preparat.

 

Va pup fetelor :*

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...