Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Scoala de dupa amiaza - dezbaterea parintilor


Recommended Posts

  • Răspunsuri 42
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Nu am date si deci nu-mi pot da cu parerea care-s prioritatile.

Daca ma intrebi pe mine, mie imi ajung bisericile care sunt si nu-mi trebuie nici catedrale.

Totusi, nu m-as incumeta sa minimalizaz nevoile spirituale ale celorlalti doar pentru ca, in anul 2014 cuiva i-a traznit prin cap ca invatatul dupamiaza este o greseala si, de ce nu, banii de biserici ar fi buni pentru scoli.

Cu siguranta insa nu cred ca putem discuta corect la un subiect daca apare invariabil "problema" bisericii. Ma gandesc ca ar trebui totusi niste limite...dar asta e parerea mea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca nu e atât de deranjant programul de dupa amiaza de învatare privind Neputința părinților de a i supraveghea,asta exista si la programul de dimineața,cand sunt destui parinti care ajung tocmai seara acasă.Atâta timp cat copilul,pardon elevul,constientizeaza obligativitatea si necesitatea unei educații atunci e in regula.Sistemul de învățământ Trebuie schimbat.Recomand in sensul asta filmul Waiting for Superman,in special celor din conducerea Ministerului.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am invatat in clasele 1-4 dimineata, 4-8 dupa-masa si la liceu cl.9+11 dimineata, 10+12 dupa-masa. Si nu mi-a fost greu deloc. In clasele 1-8 scoala era la 30 de min de mers pe jos (de la Palatul Copiilor la Budapesta); si noi mergeam zilnic pe jos, chiar daca aveam troleibuz. Pt a ajunge la liceu imi trebuia o ora (mers pe jos pana la metrou, apoi schimbat metroul de 2 ori...stateam in Tineretului, langa Palatul copiilor si invatam in Lazar). In liceu cred ca aveam ore seara pana la 6,7.

 

Aici scoala primara nu e impreuna cu scoala secundara (sau liceul); exista scoli pt cl. 1-6 si scoli pt cl 7-9 (pt liceu : 7-12). La scoala primara, in pauzele mici, cele de 10 min , copiii nu au voie sa iasa afara, stau in clasa si citesc, se joaca sau daca ies pe culoar nu au voie sa alerge; exista insa o pauza mare, de 20 min, in care toti elevii sunt obligati sa iasa afara; asta e si pauza cand pot manca; dar si aici la fel, nu am voie sa alerge, sa se imbranceasca; lucrul asta li se spune cand incep clasa 1a si li se prezinta regulile scolii. Cine nu respecta regulile, suporta consecintele.

 

Iar aici prin lege numarul maxim de copii dintr-o clasa este de 24. Si nu se face nici o exceptie. Daca nu gresesc, noi eram intre 35 si 40 intr-o clasa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sistemul de invatamant de dupa masa este unul dintre motivele pentru care eu voi muta fetele in clasa a V-a la alta scoala decat cea unde fac clasele 0-4.

 

Am multe prietente cu copii in clasele V-VIII, toti invata dupa masa si toti sunt adusi la disperare de acest sistem. Copiii intra la scoala la 11,45 si termina lpe a 6. Cand ajung acasa au teme de facut, fac pana seara tarziu, nu le termina, se trezesc dis de dimineata  pentru a face restul de teme si tot asta fac pana pleaca la scoala. Nu au timp de alte activitati, nu de sport, nu de limbi straine, de nimic. Ce sa mai vorbim de joaca, lectura. Nici vorba! Alea sunt numai pentru vacante.

 

Problema nu este numai de supraveghere, ci mai ales de programul ultra incarcat si care nu mai permite nicio alta activitate in afara de scoala!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fiica-mea nu s-a plans niciodata ca are scoala de la 8 la 15.30/16.30. La liceu cursurile sunt pana pe la 17.30/18. Oare copiii de aici cum reusesc sa faca fata unui asemenea program ? Ca si ei au lectii, si ei au activitati extrascolare, si ei se joaca. Marcia avea inot de la ora 19.15 la ora 20 si nu a refuzat vreodata sa mearga, chiar daca era destul de tarziu (iar vara, dupa inot mai statea si la joaca o ora sau doua).

 

Cand invatam dupa-masa faceam lectiile dimineata. Seara ieseam in general la joaca. Si pe vremea mea se invata si sambata, deci nu aveam liber 2 zile pe saptamana.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roxana, au pauza de masa, dar tot la scoala stau alea 8-9 ore (deci acasa ajung pe la ora 16/17, plecati de dimineata de la 7.30). Multi raman la scoala sa manance, numai ca nu exista cantina la fiecare scoala, asa ca trebuie sa se deplaseze la scoala unde exista cantina (si merg singuri). Am calculat si in clasa a 5a au 30 ore / saptamana. Si aici scoala primara este de 6 ani.

 

Lectii au in functie de clasa in care sunt : cl 1a: 10min, cl 2a: 20 min, cl. 6a: 60 min. Profesoara lor chiar ne-a spus ca daca un copil petrece mai mult timp la lectii decat timpul alocat, sa le spunem si vor reduce numarul lectiilor date pt acasa. Copiii in general incep ft multe teme la scoala si acasa doar le continua. Aici nu se dau teme ft multe; asta pt ca au nevoie si de timp liber; pt vacanta nu exista teme, pt ca vacanta este pt relaxare si nu pt facut teme. Numai ca aici sunt doar 13 saptamani de vacanta pe an; vara doar 5. Deci nu prea uita asa repede ce au invatat inainte.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...