Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (78)


Recommended Posts

Gabriela, ce vesti bune!!! Sa dea Domnul sa fie bine in continuare. Gandeste-te ca fiecare zi pe care o petreci in pat, le dai lor o zi mai multa de sanatate! Trece si asta.

Am vorbit la casa de asigurari, se pare ca pot schimba acuma dr, asa ca sapt viitoare sunt la control la noul dr. Sper sa imi spuna mai multe la intrebari

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,4k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Gabriela, ce ma bucur ca fetele sunt bine! Tin pumnii sa fie totul bine in continuare, sa se nasca sanatoase si la termen! La Polizu zici ca e diferenta intre etaje, si cum stii la ce etaj vei sta? Se poate alege sau depinde de doctor / sectie?

Anettee, multumesc pentru detaliile despre Filantropia, suna destul de bine in mare si ma atrage ca sunt doar 2 paturi in salon, am inteles ca la Polizu sunt 4...

O sa incerc sa fac o vizita la ambele sa arunc un ochi, sa ma linistesc, ca sunt cu piticul pe creier.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gabriela, ce ma bucur ca fetele sunt bine! Tin pumnii sa fie totul bine in continuare, sa se nasca sanatoase si la termen! La Polizu zici ca e diferenta intre etaje, si cum stii la ce etaj vei sta? Se poate alege sau depinde de doctor / sectie?

Anettee, multumesc pentru detaliile despre Filantropia, suna destul de bine in mare si ma atrage ca sunt doar 2 paturi in salon, am inteles ca la Polizu sunt 4...

O sa incerc sa fac o vizita la ambele sa arunc un ochi, sa ma linistesc, ca sunt cu piticul pe creier.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gabriela, ce ma bucur ca fetele sunt bine! Tin pumnii sa fie totul bine in continuare, sa se nasca sanatoase si la termen! La Polizu zici ca e diferenta intre etaje, si cum stii la ce etaj vei sta? Se poate alege sau depinde de doctor / sectie?

Anettee, multumesc pentru detaliile despre Filantropia, suna destul de bine in mare si ma atrage ca sunt doar 2 paturi in salon, am inteles ca la Polizu sunt 4...

O sa incerc sa fac o vizita la ambele sa arunc un ochi, sa ma linistesc, ca sunt cu piticul pe creier.

eu am cerut special la etj 3  [:)] ,stau 3 fete in rezerva ,poti sa stai si singura cu 60 euro pe noapte

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna burtici si mamici drage!

Gabriela Dumnezeu e mare, ma bucur enorm pentru tine si printesele tale!

Maria cat aveau greutate la nastere bebei tai, ai stat mult in spital, cum a fost?

Sunshine ce implica screeningul de organe e prima data cand aud?

Fetelor am fost ieri la eco morfo de tr 3 la Filantropia, a fost scurta si nu prea a intrat dr in detalii, ceea ce am apucat s-o intreb a fost daca sunt bine bebei si a zis ca da asta conteaza. Insa mi-a zis ca fetita are 1844 g si baietelul 1742 g si mi se pare ca au luat f putin in greutate fata de eco de acum 3 sapt cand fetita avea 1740 g deci a luat decat 100 g si baietelul 1544 g deci a luat 200 g, stiu ca e cu marja de eroare dar totusi.

In fine deci dragelor la eco morfo tr 3 nu va asteptati la cine stie ce, nu dau poze cu bebeii si nici cd decat raportul ecografic cu masuratorile.

 

A nascut careva la Giulesti, eu acolo o sa nasc, daca da va rog dati-mi si mie cateva detalii.

 

Cam cat se da la spital la doctor, anestezist, moasa, asistente etc.

 

Aaa, pe 18, peste 2 sapt am consult preanestezic si o sa stau o zi internata in spital, nu stiu in ce consta.

 

Doamne ajuta sa fim cu toate bine, eu am inceput sa am contractii si nu pot sta mai mult de juma de ora in picioare asa ca stau mai mult in pat, ma oftic ca nu am apuct sa luam tot pt bebei ... dar va trebui sa ma bazez pe tati. Azi am si eu 33 sapt si 4 zile.

 

Va pupacesc!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Baam au avut 2200 fiecare si am stat 2 sapt internati dar mi-au fost adusi in salon unu dupa 5 zile si celalalt dupa 6 zile. Au fost ok baietii .nu au avut nevoie de intubare… doar mascuta cu oxigen cateva zile si incubator. Unu din ei a avut un icter mai persistent dar nu foarte rau. Am facut injectia ptr maturarea plaminilor cu 1 sapt inainte. a contat enorm. ca ei au putut respira singurei. am vazut bbei nascuti si in sapt mai mari care au avut pb la respirat si au fost intubati. asa ca eu va recomand la toate sa intrebati medicul daca si cand puteti face inj cu dexa. mai ales daca aveti risc de nastere prematura.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Baam, imi pare dar nu stiu sa-i traduc f bine titlul si sa fac corespondentul in romana.

Se foloseste un ecograf f bun tip doppler, cu care se verfica stadiul de dezvoltare a organelor bb-ilor pt a putea depista posibile malformatii. Accentul se pune pe inima, coloana si creier. De ex e bine de stiut pt a nu supune un bebelus cu probl de inima la o nastere normala intr-un spital fara neo.

Se masoara inclusiv bataile inimii, pulsul samd...cum este vascularizare uterului, daca bb-ii sunt aprovizionati cum trebuie...riscul de Präeklampsie. Cam astea ar fi in mare. Astept si eu nerabdatoare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...