Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (78)


Recommended Posts

Bună fetelor ,

 

Ma bag si eu in seamă :) Am alaptat cu succes , nu am avut nicio problemă din prima zi , al meu lp in spital nu a vrut . Suzeta a fost scăparea , nu renunt nici la urmatorii copii la ea . San i-am dat pana 1,7ani si ii mai dadeam daca nu eram cu tratamentul pt fiv . De suzeta am scapat la 2 ani , de pe o zi pe alta fara circ :)))) Acum am scos si biberonul .... gata , e baiat mare :)))

 

Nu cred a fi mare lucru de rezerve , doar ca esti la spital de stat si ai mai multa libertate .

Kangaroom , la noi nu se practică :(

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,4k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Pompa de alaptat o sa imi iau si eu, si poate imi pun si cateva seringi in bagaj, daca ziceti ca sunt utile. Oare pentru inceput sa-mi iau una manuala, daca e mai "blanda", pana ma invat cu ea?

Voi va luati si perna de alaptat pentru gemeni? Si daca imi cumpar, s-o iau cu mine la maternitate?...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am sa imprumut pompa de alaptat a prietenei mele, e electrica de la Avent si are mai multe moduri de muls pe care le setezi dupa preferinta. Perna de alaptat inca nu ma gandesc sa mi-o cumpar...la cat de inalte sunt paturile la spital, eu fiind si mai scurta in picioare, vreau sa spun ca mi-am petrecut 5 zile cat am stat acolo rezemata de marginea patului sau stand pe scaunelul special pentru mamicile cu epiziotomie, deci mie una perna nu o sa ma ajute la spital. Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Georgia, pt pompa depinde si cat vrei sa dai pe ea. Decat una electrica no name, mai bine una manuala Avent sau Medela.

Eu m-am descurcat cu ea, si am zis, am alaptat mult. Uneori daca pompezi mult te poate durea mana, asta ar fi dezavantajul. Avantaj e iara ca poti pompa oriunde, fara sa fi dependenta de curent. Daca se face nodul la san si vrei sa scoti, o sa-l rogi pe sotul sa faca, tu de durere vei cam ocoli. Desi nodulii tot BB ii scoate f bine, intr-o pozitie in asa fel incat barbita lui sa arate spre nodul.

La cele electrice, pe unele mame le deranjeaza sunetul si faptul ca se simt...scuze...dar chiar ca puse la muls. Pentru mine nu ar conta. Pretul e marea diferenta. Apoi mai exista electrice duble, la amandoua firmele..un vis...dar de lux. Costa mult. Am norocul ca aici asa ceva se poate lua pe reteta imprumut de la farmacie.

Perna de alaptat nu mai imi cumpar extra. Am doua, una mai ieftina, normala, de care n-am fost multumita. Am luat apoi una xxl de la theraline..fara cuvinte. Diferenta ca de la cer la pamant. O sa o iau cu mine la spital.

N-are sens sa va povestesc cum sunt paturile la noi, ca atatea poti regla la ele.

Cel mai bine ar fi de ai putea proba cateva perne la un magazin, sa vezi pe simtite cum sunt. Umplutura trebuie sa se lase usor modelata cum ai nevoie, in jurul tau in fata, si sa ramana acolo sub mana/ copil/ copii.

De fapt si cu pompa, lasa-le sa ti le arate exact in magazin, cum se pompeaza, cate piese si cum trebuiesc montate/ demontate, accesorile, cum sunt compatibile direct cu sticla. Sa le vezi live, ca sa sti ce ai de spalat si sterilizat mai incolo. Poti sa le comanzi apoi unde gasesti ieftin. Mai dormi odata, ca somnul e un sfetnic bun...apoi hotaresti.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mey fetelor, nu stiu cum simtit voi presiunea, dar pe mine ma doare de-a binelea. E ca si cum as avea epiziotomie :-)) ma doare cu tot cu fund, toata partea de jos. Nu stiu ce se intampla, colul e ok din punct de vedere al lungimii. Oare pun presiune bebicii? Pai daca acum abia merg cand sunt mici, mai tarziu ce ma fac? Off...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anettee si Sunshine, multumesc de sfaturi, sunt de mare ajutor! De preturi n-am habar, ca nu m-am uitat inca, dar o sa ma documentez.

Am avut azi eco si surpriza! s-a scurtat colul, e un pic sub 3 cm si o sa trebuiasca sa fac cerclaj. L-am programat peste o saptamana, intre timp incerc sa lucrez din pat, dar nu e f comod... Sper sa fie ok,o sa stau cumintica, sa nu se scurteze si mai mult pana saptamana viitoare. Culmea e ca eu n-am simtit mare lucru si presiune doar din cand in cand, si atunci ma plimbam sau stateam in pat.

Si am aflat ca o sa avem un baiat si o fetita :) Baietelul e ok, la fetita apare un chist de plex coroid si o formatiune hiperecogena la inima, pe care va trebui sa le monitorizam la urmatoarea eco, sa vedem evolutia. Sper sa fie totul ok.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...