Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (78)


Recommended Posts

Salutare burtici, mamici!

Aveti mare grija cu colul, nu e o regula sa se lungeasca daca stai la pat...

Am zburdat si eu pana pe la 26sapt, apoi strict la pat, dar geaba, nici macar nu a stagnat la cat era (2cm) ci s.a sters de tot si s.a deschis,, Rau mi.a parut ca nu am mai putut sa i cresc nitel, dar nu mai aveam ce face..

 

 

Primavara, nu e atat de usor sa faci fata la 2, daca nu esti bine organizat.

Eu le am alaptat simultan, si mult m.a ajutat.aveam un program bine pus la punct. Mesele de noapte nu durau mai mult de 40-50min, schimbate apoi titi, ragaieli si somn! Apoi dormeam si noi linistiti 3 ore..Nu pot sa zic k am fost f obosita cat erau mici,.Iar ziua cat dormeau ele ,mai bagam somnic , pt ca enorm de mult conteaza cand alaptezi. Pana pe la 3 luni, reuseam sa fac multe treburi casnice, cand dormeau..un somn bagam cu ele, apoi mai calcam, gateam...

Si acum suntem singurei, dar organizati bine, ne descurcam cu mese, gustari ,, si la fel , la ambele o data le dau.. doar desertul(titi) de dupa pe rand.

Mult succes si curaj! Vei reusi!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,4k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Neata şi de la noi burtici şi mamici drage, primăvară mă bucur tare că sunteţi bine cu Dumnezeu înainte ce sa facem avem o misiune grea şi eu zic aşa că sunt mai speciale de aia ne-a ales pe noi ;-)

;-)dragelor am am programat şi noi cezariana vă fi pe 2 decembrie la 37 sapt şi 4 zile mă rog Domnului că picii mei sa stea la caldurica până atunci , ar mai fi 3 sapt

am mari emoţii, a zis că vă fi rahi anestezie cu epidurala dacă vreau, dati-mi şi mie sfaturi

Marţea viitoare mă interneaza o zi sa vadă cum sunt şi pt consultul preanestezic

cam de câţi bănuţi aţi avut voi nevoie pt spital de dat pe acolo şi cât aţi stat?

pe mine nu m-a mai pus sa fac injectiile pt maturare a zis că dacă trec de 35 sapt nu mai e nevoie dar stau cu teamă totuşi pt că mai am contractii nu zilnice dar când le am sunt tare dureroase azi am şi eu 34 s şi 3 zile, colul nu mi l-a mai măsurat ultima dată l-a măsurat la 30 s şi 3 zile şi era de 36 mm

 

o întrebare voi ce saltele aveţi pt bebei din ce şi ce dimensiune noi am luat unele din burete şi cocos de 12 cm sper că e bine

 

începe sa fie ceaţă în capul meu am mari emoţii

 

vă pupacesc burticile şi bebei

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Baam, bafta sa ajungi pana la data stabilita!

Eu am luat saltea normala (din burete)ce era cu patutul..nu am cautat cocos si alte minuni..oricum avem patut deosebit ca si forma si nu cred ca gaseam saltea din alta, decat cea vanduta cu patutul.

Cu anestezia..e floare la ureche:) emotiile venirii bbilor sunt mai puternice si mai mari in comparatie cu emotia unei rahi:)

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Baam de rahi nu stiu, dar epidurala face minuni, nu simti absolut nimic. O injectie in spate e ca o intepatura de tantar, iti spun eu care mi-e frica si de un vaccin :-)) La gemeni nu cred ca sunt preturile mai mari decat la un singur copil. Cezarienele sunt mai scumpe decat nasterea naturala, undeva pe la 1500 de lei. Anestezistul intre 100-200 de lei, asistente 5-10 lei si moase nu stiu daca o sa ai la cezariana...Nastere usoara si bebici sanatosi!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

;-)dragelor am am programat şi noi cezariana vă fi pe 2 decembrie la 37 sapt şi 4 zile mă rog Domnului că picii mei sa stea la caldurica până atunci , ar mai fi 3 sapt

 vai baam, m-ai emotionat, exact pe 2 decembrie fetele mele o sa faca 8 ani si au fost nascute prin cezariana (neprogramata) la 37 sapt si o zi 

iti doresc o nastere usoara si recuperare rapida!

 

fetelor, eu intru rar pe aici si a trecut ceva vreme de cand eram insarcinata sau aveam felete mici, va doresc la toate sarcini cat mai aproape de termen si nasteri usoare!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Baam, mi s-a facut pielea de gaina!

Mai un pic si iti ti comorile in brate. Din pacate nu te pot ajuta nici cu ceza nici cu anestezii, am nascut normal fara probleme prima data. Acuma strang si eu informatii de la voi.

Noi pe 2 decembrie avem morfologia de trimestrul 2. Si cu Mamaana va fi o zi plina aici la gemeni.

Azi am fost la control, la noua doctorita. Colul e lung, nu a facut surprize in ciuda durerilor de burta si apasarii din ultimele zile. Se pare ca intr-o parte se ascunde o fetita, in stanga inca nu stim, asteptam 2. dec. Sunt asa fericita!!!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...