Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (78)


Recommended Posts

Multumim fetelor !! [pup] Deci doar mie mi s-au parut mititei... [:I]

Astazi am fost la targ...am rezistat eroic 4 ore in picioare, dar asta doar datorita centurii, fara ea nu pot sta nici macar 15 min ...deci va recomand centura pentru gravide. E minunata!

Mi-a placut la targ...Foarte multi expozanti, nici nu se compara cu cel de la Romaero...am facut shoping si mai faceam daca aveam cardul sotului cu mine!!! [:-)))] [:-)))] Mai vreau la targ!! [pk]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,4k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Fetelor, chiar vroiam sa va intreb, voi ce centuri postnatale recomandati?? Am inteles ca ele se pun  a doua zi dupa nastere indiferent de nastere.

  Am gasit 2 variante la targ care mi s-au parut f bune calitativ : http://www.tonus-ela...ostnatal-SABINA , inlocuieste cu succes centura si se inchide ca un body. Acum daca ai cezariana, asta mi se pare f ok pentru ca nu se suprapune marginea  cu operatia. Materialul este super, l-am vazut la targ si este f teapan. Dar chilotul asta vara...minunat...iar inchiderea tip body, nu cred ca e f usoara dupa cezariana.

Sau aceasta varianta: http://www.chicco.ro...tala-01136.html, dar lungimea ei in poza este departe de adevar. Mi s-a parut mult mai ingusta ....voi ce ziceti???

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani de 8 Martie,o zi fericita alaturi de puiuti!

Ginger,n-am facut sigilarea molarilor,am avut insa ap dentar 6 luni,mobil,asta de la suptul degetului ca facuse o usoara ocluzie si a ajutat mult ca s-a remediat prb,dr zicea ca pentru conformatie trebuie sa asteptam sa le creasca toti dintii si sa le vedem pozitia ca ei se regleaza in timp,undeva la 16 ani.Ap acela a fost in jur de 150-160 euro si arata ca un paianjen,noroc ca-i roz ca altfel se speria.

la mijlocie imi zicea ca are lipsa de Ca pentru ca in crestere vreo 4 dinti se miscau,la analize i-a iesit f bine Ca si cum au crescut dintii s-au sudat klumea,eu am ramas cu sperietura.

pe noi,dulciurile ne termina,si-s mari nu mai pot ascunde ca pe vremuri si oricum isi pot lua singurele,partea buna e ca mananca f bine in rest.

 

Danyce,am fost la Lidl dupa pampers,stiam de la tine ca folosesti,mi-au placut,au de la 4 kg in sus,la inceput probabil folosim altceva,am vrut sa ma asigur ca au si aici,erau pachete cu 16 bucati,m-a lasat memoria nu mai tin minte cati foloseam pe zi,stiu ca am avut 6 luni cand luam 3 marimi,de la nou-nascut la junior initial de la PAmpers apoi de la Happy.

Cum e dupa cateva zile de job?Pupam mamica albinuta si kinderii.

 

Burtici!!??

 

 

Iulia,i-ai scos la plimbarici? Mai aveti 4 zile si faceti luna,draga mea gata sunt sugari nu mai sunt nou-nascuti,va pup.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

O zi calda, in brate iubitoare, Femei frumoase!  [deziuata]

 

Monik, super centura, eu am vazut la o prietena ceva luat de la Sensiblu, cu doua benzi de sustinere, una pe dedesubt si una si pe deasupra burticii si era foarte multumita de ea, acum, in saptamana 37.

 

Danyce, spor la trebi, ce eficienta si eficace esti! [pk]

 

Ginger, eu astept sa apara molarii gazei si sunt in cumpana. Pana acum eram pro sigilare, acu am auzit alte pareri contra, venite chiar de la un medic stomatolog, cum ca riscam sa-i sigilam si sa se carieze dinspre interior spre exterior, chiar si sigilati.  [alcool]  O sa ma mai interesez cand vin molarii.

 

Am fost si noi ieri la eco, m-a speriat putin gineca cu niste chisturi in plexurile coroidale ale fatului 2, dar am citit mai multe despre si nu e dracul asa negru. In rest, n-au stat nicicum, tot cu botul in mine sau in placenta, cu fundul in sus sau catre noi,  trei ore i-a tot fugarit de mi s-au dizlocat oasele bazinului. Vedem mai multe luni, mergem impreuna la cel mai cel medic din targ pentru morfo-fetala. 

 

Fetele cu ceza, la cat timp ati putut alapta? Ieri mi-a dat gineca o veste buna, daca suntem cuminti (adica eu, sa ma odihnesc si sa tinem bebeii la caldurica cat de mult), pot naste la clinica privata din oras unde visam sa merg, cu ea. Insa ea e pt cezariana, eu pt nastere normala. Ea-mi zice sa nu ma complic, eu zic ca vreau sa alaptez cat mai devreme.  [alap]

 

Iulia, ce fac minunile?

 

Jaguar, restul burticilor consemnate, cum mai sunteti? Eu am mai chiulit, m-am mai ridicat, m-am dus, am venit, m-am mai intins cate-o juma de ora si ieri la eco colul era inchis si lung. Azi inca sunt in varf de pat, doar cat am pregatit micul dejun. Gineca ma tot avertizeaza si ma cearta, ieri imi povestea de-o burtica gemelara, in 16 sapt, cu col de 1 cm juma intredeschis, si ca s-a gandit la mine, sa nu care cumva sa-i fac vreo surpriza. 

 

Pupici la minuni si burtici!  [pup]

 

19+ la noi in culcus

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor azi am fost la  eco de sapt 29.

Suntem bine, a aparut o diferenta intre ei, ca si greutate 1228  respectiv 1347 grame,suntem in grafic. Ma asteptam sa fie mai marisori , dar dr a zis ca sunt foarte bine . Colul inchis 35 mm, IR ok si amandoi cu capul in jos desi pana acu 3 sapt erau unul cu capul in sus si celalalt invers( l-am simtit pe unul ca se agita mai tare saptamana trecuta, cam atunci cred ca s-a intors), placentele ok, lichid in cantitate normala, tensiune 11 cu 7.

Cam atat despre  noi!

Va pupam, fetelor [flo2] [flo2] [flo2] !!!

Monik, felicitari ptr greutatile bbilor, sunt f bine!

Noi in sapt 28 am avut cu cate 100g mai putin de fiecare, dar tot cu diferenta cam ca la voi. Bravo si pt col si IR! parca tu spuneai zilele trecute ca ti-a mutat burta din loc? ei atunci s-a intors... Asa a fost si la mine. Dar ale mele au ramas la fel cap si picioare jos.

Pupici si cu prudenta in toate! [flo2]

Cat despre centura post, aici nu se recomanda cateva zile, din cauza ca uterul trebuie sa se retraga natural, in nici un caz presat, fortat..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Jaguar,hai ca nu mai e mult,macar 4 sapt de repaus si e bine,conteaza f mult si ptr spate ca nu se pune presiune pe el si nu doare coloana,e aiurea ca statul la pat constipa si in plus apar dereglari cu somnul,se rec ca ziua sa stai in alta camera si sa revii in dormitor numai la somn,cum stai cu toate treburile casei,te ajuta cineva in afara de sot,ptr cumparaturi,mancarica,curat.

Bubu, nu e greu repaosul pt mine, as sta la pat si 2 luni inca,,doar ca acum fiecare zi e cu emotii, daca sunt ceva schimbari ma ingrijorez...ceva mai multe secretii iar imi pun intrebari...am ajuns sa multumesc Bunului ptr fiecare zi trecuta si ca nu a fost mai rau.. e mult prea departe termenul de 4-6 sapt, nu ca nu am vrea,,dar numai sa se poata.

 

Nu ne ajuta nimeni la treburi, sotul face totul,se descurca f bine!

 

Nu ma doare spatele, am avut cateva saptamani cand m-a deranjat nervul sciatic in rest nu stiu ce e durerea de spate in sarcina asta. Nu sunt constipata, nu am edeme la maini sau picioare, nu am pofte,nu am arsuri, nu m-am patat pe fata...in afara de burtoi mare nu am nimic.

 

Chiar asa, vroiam sa va intreb cele apropiate cu  termenul de noi, cum mancati? aveti pofte, mancati bine? cat ati luat in greutate?

Noi suntem la fel fara pofta de mancare si cu 2 mese pe zi, apa sa nu ne lipseasca,da mancarea poate. am luat cam 8kg pana acum... o fi bine, rau , nu stiu...

 

Voi ati luat carut? de care ati luat pana la urma? noi inca nu, si ma tot uit,,,,

 

Ginger, Danyce [flo2]

Bea, multumim de ganduri bune [flo2]

Anca, [flo2] are dreptate gineca ta, fii mai prudenta te rog! sa nu iti para rau mai tarziu... 

NIci eu nu am avut nimic pana in sapt 25=26, si apoi  contractii ,iar din sapt 28 dintr-o data de toate..

 

Rlk, sunt cu gandul la voi! [flo2]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Un mărțișor si o floricica si de la noi! Doar ginduri bune pn burtici, mamici si puisori!

Fetelor noi suntem super cuminți, chiar si seful s -a mai linistit si noaptea ma lasa sa dorm, la trei ore se trezeste Maia la patru dar pina ii schimb alaptez se ajung unul pe altul:). Sunt curioasa cit au pus pe ei, ca sunt destul de rotunjei fata de nastere. Azi a fost soare, ne -am bronzat un pic,dormeau ca ingerasii la călduț. Sunt foarte dulci. Ne luptam in continuare cu colicii.

Pe mine ma mai doare tăietura de la cezariana :(, mai am 5 kg in plus, sper sa plece de la sine, fiindcă in viața mea nu am tinut regim si nu cred ca o sa pot:-).

In rest suntem ok, Maria s -a obișnuit cu ei, ma ajută in felul ei....le da suzeta, imi da scutece eu fac sa para de mare ajutor ca altfel se supăra...

Saptamina viitoare ajunge si cărutul din Italia, la urma ne -am oprit la Brevi -ovo twins,este trei in unu si se stringe f bine pn port bagaj.

Rlk, Jaguar va tin in continuare pumnii si stiu ca o sa fie bine.

Monik felicitari pn dolofani, sa o tineti tot asa:-)

Danyce felicitări pn reîntoarcerea cu succes!

Bubu noi tot Pampers folosim, sensitiv, Maria de la altceva facea alergie si asa am ramas si de data asta fideli, azi am scos nasucul agara pn 10 min, era vintisor si am fugit in casa.

Oxxi ce mai faci mami?

Pupici.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...