Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (78)


Recommended Posts

Baam, la aprox 3 sapt au puseu de crestere, pusul des la san este absolut necesar ca sa sporesti productia de lapte, nicidecum nu suplimenta cu lp daca vrei sa alaptezi in vontinuare. Si se alapteaza la cerere, chiar daca e greu. Pe laga lapte simt nevoia de mami mai mult ca de obicei pt ca invata lucruri noi.

Daca sunt alaptati exclusiv bb pot avea scaune f rare pana in 10-14 zile.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,4k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Încerc sa le dau cât mai puţin dar nu ştiu dacă se satură de la san pt că uneori plâng alteori adorm şi după 15 min se trezesc şi vor iar la tzitzi, acum câţi ml tre sa pape la o masă la 3 sapt?

 

băieţelul nu a făcut caca de aseară nu ştiu ce sa i fac

Baam, nu te stresa cu kaka, cel alaptati pot iesi si la cateva zile, si e normall!

O bebeluna de a mea a facut si la 4-5zile, nu era constipata , nuu!! Apoi in 2 sapt a revenit la kk zilnic.

Incearca sa bei cat mai multe lichide, ceaiuri, galafor si pune bbii la san ca se stimuleaza lactatia!!probat pe pielea mea!!!

Eu am tinut f mult sa le alaptez exclusiv, nu cedam asa repede la lp..fugeam ca de tamaie:) si nici macar nu luasem in casa o punga de lapte, in caz ca voi avea nevoie !Lichide ff multe pana la 4-5l/zi

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mulţumesc pt sfaturi shanshine şi jaguar eu încerc sa le dau picilor numai san rar odată la 2-3 zile le mai dau câte 30 ml lapte şi am laptic mulţumită Domnului că se satură voi cât timp aţi alaptat numai la san?

Jaguar eu am făcut o alergie înainte sa nasc urâtă şi am luat claritine unu pe zi seara dar nu ştiu ce sa zic dacă poţi lua în timpul alaptarii

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Baam, cu placere! Uite aici un post muuult mai vechi de al meu legat de alaptare:http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=146380&whichpage=6

Undeva in josul paginii.

Eu l-am alaptat exclusiv (fara apa, fara ceai, fara supliment) pana la aproape 7 luni, apoi am continuat pana la 1,5 ani cand din cauza lucrului si faptului ca a fost tot timpul plin de energie, nu a mai avut rabdare sa suga si s-a intarcat. La vreo 2 luni dupa asta am facut mamografie, si inca aveam laptic, deci puteam sa il mai alaptez. Cam ast despre teoriile despre pierdutul laptelui brusc de la o zi la alta, de parca ar fi portmoneu...;)

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Baam, merci.Trece in lapte, cica nu e nici un antihistaminic care nu trece..dar nu e periculos taree, nu alaptez 4 ore dupa ce il iau, atunci e varful cand actioneaza.. Am luat, pt ca nu am ce face ..se inmultea rau si ajunsese peste tot..acum e vizibil mai bine.

Eu dupa 4 luni le am dat apa, chiar daca laptele contine de toate.. Era vara, cald si erau maraite, nu va spun ca nu se opreau din baut apa!!! Le era setee clar!!

Ma gandesc poate pt un bb e ok cu apa din lapte, ca are 2 sani sa pape..pe cand daca sunt 2 bb, au cate una bucata tzitzi, si setea nu e potolita. Si pe atunci apa o beau la bibe, dar de cand ne.am diversificat nuuu, toate lichidele cu lingurita sau paharul!!le dau de toate apa, ceai , compot, sucuri..

De altfel am plecat pe 10luni si sunt indragostite de tzitzi:) de sete, de foame sau de joaca:)) Eu nu am de gand sale intarc pana la 2 ani, daca o sa am laptic. Cum de altfel spune si OMS!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bebeii mei stau la san non stop ieri am încercat sa mă mulg şi scot dintr un san în 20 min 60 ml lapte nu ştiu dacă e mult sau puţin asta după ce i am alaptat ei stau şi 2 ore legate la san simt că nu mai pot de spate aşa că azi noapte din păcate am apelat la suzeta pt că dormeau cu tzatza în gura şi când îi puneam în patut iar se trezeau
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, eu nu am noutati dar va citesc, mai ales partea cu alaptarea e foarte interesanta si o sa-mi foloseasca!

Ultima mea obsesie: injectiile pentru maturarea plamanilor - voi le-ati facut, si daca da, se recomanda si preventiv, sau doar daca exista vreun semn de nastere prematura? Daca se rupe apa brusc, se mai pot face sau e prea tarziu? O sa intreb si dr la urmatoarea eco pe 15 ianuarie, dar pana atunci, mi-ar place sa aflu experienta voastra.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...