Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (78)


Recommended Posts

Anca , nastere usoara!!! Bbii sa vina sanatosi si papaciosi!

 

Gaby, minunile tale pot fi mai maricele, ecograful mai da erori.. Cel putin la mine a fost diferenta de 250g. Felicitari ca ati ajuuns la 37!! Doamne ajuta pana la capat!

 

Carutul meu e ceva gen ce am vazut in prezentare. Rotile mari sunt f bune, se manevreaza usor.am folosit landourile cam pana la 5-6luni.apoi in scoici(cosulete), si acum incap.le atasez bine si le place sa scaneze peste tot:))sau daca e frig le pun in carut dar fara landouri...dar carutul e lipit, nuj cum sa explic..e unul singur dar mare. Nu se necajesc, ba se tin de manuta ba se lipesc una de alta. Sunt f multumita de el, si din primavara trecem la genul de carut fara copertina.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,4k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Fetelor, multumesc de sfaturi referitor la carut! O sa vad si eu ce si cum, si sa masor pe unde ar incapea si pe unde nu.

La un wrap ma gandeam si eu, sa-l tin pe unul in wrap chiar si in casa daca e necesar ca sa am mainile libere pentru al doilea... Nici eu nu stiu daca ma tin puterile sa car doi deodata - poate la inceput da, dar dupa ce mai iau in greutate nu cred... sau doua wrap-uri pentru cand ies impreuna cu sotl - sa care fiecare cate un bebe.

Gabriela, ce bine ca ai ajuns la 37 saptamani! Chiar daca sunt mai micute, probabil sunt bine dezvoltate.

Ancamari, nastere usoara!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[hia]

 

Fetelor din pacate eu nu vin cu vesti bune   [batcap]  S-a declansat sindromul transfuzor-transfuzat ,una din fetite nu se mai alimenteaza deloc de 1 sapt , are tot 2100 gr ,una 2400 gr .Efectiv m-a epuizat sarcina asta . Joi vrea sa ma vada din nou si daca chiar numai ia deloc in greutate stabilim cezariana. Mie personal mi se pare ft mult 2 sapt in burtica fara sa se alimenteze . Am o doctora peste care nu se poate trece , nu este o persoana care sa faca cam ce asi vrea eu . Am primit sfaturi sa insist sa le scoata ....exclus ,nu face ce vreau eu . Asa ca trebuie sa gasesc solutia salvatoare singura . Maine avem o cununie si avem obligatia sa mergem , de duminica seara o sa incerc sa provoc eu . Ulei de ricin , calciu, ridicat copil , urcat scari si   [xinpat] poate se rup membranele totusi . Pana acum ma rugam sa ajung la termen , acum le vreau urgent afara . Referitor la doctora , numai zic nimic si prima data am ajuns in situatia asta datorita neatentiei ei , numai vreau si acum la fel . Nu stiu cum am reusit s-o gasesc dar acum numai este timpul de regrete .

 

Anca, nastere usoara ! Moamaaaa 3 kg , super !

O sa va arat si eu pisicile mele  [:)] 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gabriela, :((( n-am cuvinte

Mai poti incerca si cu seminte de in 3, linguri pe zi, hidratate bine si sa bei multe lichide. Suc de mere sau prune incalzit.

Dar sa fie neaparat cineva cu tine, din momentul in care incepi. Daca esti hotarata intr-adevar, incepe mai bine mai de dimineata, ca si astea au nevoie de timp sa actioneze.

Danseaza mult la cununie, poate poate...si nu mai e nevoie. Si ridica greutate, copil ceva rotit, poate se rup membranele...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc pt sustinere!

 

Gabriela, mult noroc sa iei decizia buna. Era nevoie de un dr ecografist bun aici, diferentele sunt mici. Si dr meu m-a lasat pana la 38 saptamani, au si ei motivatia lor de a aduce bebeii la termen. Si la mine e diferenta intre ei dar in limite normale, nici eu nu stiu daca au mai crescut din data de 6 ian pt ca ieri nu a mai vrut sa-i masoare, a zis ca ii scoate oricum maine. Ritmul lor cardiac e normal? Sper sa se declanseze si sa scapi de stres, la 37 sapt e oricum ok, multi bebei unici se nasc asa si la fel de micuti.

sa auzim de bine!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vai Gabi, iar?!Da nu poti ajunge la un alt dr. sa te ajute cumva? Mie mi se pare ca le poate scoate fara probleme acum ,sunteti mari ca si saptamani si lor cred ca o sa le fie mai bine afara. De ce sa riste asa, macar sa te interneze pt monitorizare permanenta ,te rog sa insisti. Ai trecut deja prin prea multe iar 37+ ptr gemeni e de vis. O sa fie bine pana la urma dar tare ai tras. Ma rog pt voi si iti tin pumnii!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gabita mult succes si nastere cat mai urgenta o sa fie bine sunt sigura. Si totusi cred ca ai putea consulta alt doctor daca asta de acum e capcaun.

Anca nastere usoara si bebei sanatosi si cuminti.

 

Marie zici ca ai nascut la Municipal cat e atentia la dr la anestezist. Mi a spus cineva de 500 euro pt doctor si 100 anest dar mi se pare enorm totusi. Mi e teama ca a vrut sa se dea rotunda doar,ma gandeam undeva la 1500 de lei pt doc dar ooofff.

 

Pupici fetelor

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gabyy ioii iar stres:((

Mergi daca poti si la alt dr.. mi se pare aiurea cum gandeste dr ta. Nu e de gluma, risca prea mult!! Si asa ai trecut prin destule si ele la fel, de ce oare nu ar vrea sa le scoata repejor? Medicul meu imi spusese ca daca ajung sa ny se alimenteze, in aceeasi zi le scoate.. nu vreau sa te sperii draga de tine si asa esti in priza.

Si acum imi aduc aminte de cineva care a pierdut gemenii la 7 luni:((( groaznic....

Macar daca te ar interna si ar face monitorizare la inimioare...offff

Si nu va faceti griji cu respiratia, la 31sapt ale mele au fost bine.

Ma rog pt voi sa fie totul bine!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...