Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (78)


Recommended Posts

De la noi vestile sunt asa si asa. Suntem in spital de doua zile din pacate, s-a deschis colul putin si se pare ca am avut contractii pe care eu nu le-am simtit. Asa ca am trecut pe program de urgenta, spitalizare, medicamente contra contractiilor, pt dezvoltarea plamanilor, antibiotic, nu mai am voie sa ma ridic absolut deloc din pat...speram sa incheiem sapt 32..Ctg scriem se doua ori pe zi, de la medicament se pare ca s-au linistit contractiile, maine verificam iara colul sa vedem daca mai sunt surprize.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,4k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Sunshine, tinem pumnii sa fie bine si sa mai stea bebelusii la burtica! Bine ca esti in spital sub supraveghere! Si multumesc pentru informatiile referitoare la sistemul de purtare, o sa caut si eu sling din acela.

Geanina, ma bucur ca sunteti bine!

Elly, ce imi place cum povestesti de ei! Si eu deja incep sa imi inchipui cum o sa fie, ma uit la hainutele pregatite pentru ei si deja ii vad imbracati in ele! [:)]

Am fost la eco azi dimineata... bebelusii sunt bine, activi desi cam inghesuiti, organele toate in regula, a disparut si chistul de plex coroid la fetita. Greutatile difera si s-a marit un pic decalajul intre ei, baiatul are cam 1990 g, fetita doar 1550 - greu de masurat, ca stateau inghesuiti saracii. Fluxurile pe arterele uterine sunt bune, placentele grad 1 spre 2, colul ok, deci sper sa mai stea o vreme la burtica, sa prindem 37 saptamani. Ma streseaza un pic diferenta asta intre ei, dar se pare ca atata vreme cat amandoi cresc si fluxurile catre ei sunt bune, suntem ok...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am fost si eu la morfologie si unul are 1568 si unul 1703. Din pacate unul din ei s-a intors cu capul in sus ceea ce ma sperie putin caci nu as vrea sa ajung la cezariana. Georgia ti-a zis medicul cand iti scoate serclajul? Mi-e tare teama de momentul acela..Sunshine iti tinem pumnii sa stea bebeii cat mai mult in burtica!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anettee, felicitari pentru rezultatele la morfologie! Referitor la cerclaj, nu am vorbit decat ca daca se declanseaza brusc nasterea, mi-l desfac atunci inainte de cezariana. Stiu ca in general se desface cam pe la 37 de saptamani si eu inainte de asta nu vreau sa umblu la el. Oricum, la mine cel mai probabil va fi cezariana, ai mei sunt ambii cu capul in sus si asezati cumva transversal.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De la noi vestile sunt asa si asa. Suntem in spital de doua zile din pacate, s-a deschis colul putin si se pare ca am avut contractii pe care eu nu le-am simtit. Asa ca am trecut pe program de urgenta, spitalizare, medicamente contra contractiilor, pt dezvoltarea plamanilor, antibiotic, nu mai am voie sa ma ridic absolut deloc din pat...speram sa incheiem sapt 32..Ctg scriem se doua ori pe zi, de la medicament se pare ca s-au linistit contractiile, maine verificam iara colul sa vedem daca mai sunt surprize.

Sunshine cum sunteti? Tot in spital?

Colul nu cred ca se mai inchide, repaos total scrie pe voi, si vei mai rezista!

Eu am reusit doar 3 sapt( 1sapt in spital sub tratam si perfuzii plus 2aks)..dar daca nu imi rupeau membranele poate mai stateam 3..cine stie.

 

Restul burtici, mamici ce mai faceti?

 

Gaby, cum sunteti? Nu ai mai intrat sa ne spui cum a fost cu nasterea...de acum incolo timpul este tare limitat, stiu:)

 

Geanina ce mai faci? A trecut raceala? Cum sunt bebelacii?iti ajunge laptic?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anette frumoase greutati au bbii. Poate are timp sa se intoarca cu capul in jos, desi daca sunt deja inghesuiti e mai greu. Ale mele au fost ambele cu capul in sus, pt mine nu conta ca oricum faceam ceza.

 

 

Cine e urmatoarea la livrare??:)

 

Georgia, bravo ca a disparut chistul!! Nu te lua prea mult dupa eco, are si erori, si mai ales acum cand e inghesuiala☺:)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna dimineata fetele,

Multumesc de urari!

Din pacate avem recidiva, dupa cateva zile fara medicamente, ieri am trecut iara pe medicamente contra contractiilor, coluls-a deschis in continuare. Momentan nu stiu ce greutati au bb, urmeaza zilele astea sa avem un control de masurare a lor.

De iesit din spital in varianta cu bb in burtica mi-am pierdut sperantele oricum, tot ce imi doresc e sa trecem macar de S 34..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor si sanatate multa si voua si bebeilor! Noi am ramas cu 2 pentru ca unul s-a oprit singurel si sunt amandoua fetite. Suntem la un pas de saptamana 20 si a fost foarte greu... Acum sunt din ce in ce mai bine si ma rog sa le tin sa creasca mari. Citesc sa vad ce trebuie sa urmaresc ca sa-mi dau seama daca apar ceva problem sau nu...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna dimineata fetele,

Multumesc de urari!

Din pacate avem recidiva, dupa cateva zile fara medicamente, ieri am trecut iara pe medicamente contra contractiilor, coluls-a deschis in continuare. Momentan nu stiu ce greutati au bb, urmeaza zilele astea sa avem un control de masurare a lor.

De iesit din spital in varianta cu bb in burtica mi-am pierdut sperantele oricum, tot ce imi doresc e sa trecem macar de S 34..

Cate sapt ai acum? Ai facut injectiile de maturare pt plamaini? Mdaa colul e Sub presiune din ce in ce mai mult..Doamne ajuta sa mai rezistati!

E bine ca in ro te tine in spital in cazul asta..pe afara nu, maxim 5-6zile..apoi aks cat rezisti..

Tare mi.am dorit sa trec si eu de 34sapt,dar nici 32 nu am apucat.... Tu stai linistita si doar in pat, cat timp nu pierzi din dop e ok.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...