Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (78)


Recommended Posts

Bine au venit noilor membre,

 

Marie,eu zic ca-s greutati bune de gemeni,la 3 luni stiam ca tre sa-si dubleze greutatea de la nastere,cat de cat,sa ia intre 500-800 g lunar poate s-un pic mai mult,dar nu mai putin de 500g,la gemeni aflu de la neonatologie daca se mai respecta regulile astea.

 

Despre lapte,am vazut ca exista acum si antiregurgitare,am luat si noi o cutie sa fie acolo,e chiar indicat de la inceput,eu stiam de milupa 1,dar pe cutie scrie ca de la 1 luna si l-am luat pe cele de inceput.

Oxxy,tu poti sa le dai ca sunteti trecuti de 1 luna, 1 cutie= 3 zile pentru un singur bb hranit exclusiv cu laptele praf,daca ii dai doar completare seara te tine mai mult.

 

Primavara,daca esti ok cu sarcina,n-ai tensiune,nu-i un zbor lung de peste 8 ore,de ce nu,nu e contraindicat,te hidratezi cu apa des si iesi pe interval la 30 minute sa nu amortesti.Stiam ca nu-i voie in ultimul trim sau daca-s prb medicale.In cazul asta cel mai bun sfat il iei de la ginecologul tau.

 

Jaguar,ce fac minunile?Tu cum te-ai refacut?

Abia astept vestile.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,4k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Bine au venit noilor membre,

 

Marie,eu zic ca-s greutati bune de gemeni,la 3 luni stiam ca tre sa-si dubleze greutatea de la nastere,cat de cat,sa ia intre 500-800 g lunar poate s-un pic mai mult,dar nu mai putin de 500g,la gemeni aflu de la neonatologie daca se mai respecta regulile astea.

 

Despre lapte,am vazut ca exista acum si antiregurgitare,am luat si noi o cutie sa fie acolo,e chiar indicat de la inceput,eu stiam de milupa 1,dar pe cutie scrie ca de la 1 luna si l-am luat pe cele de inceput.

Oxxy,tu poti sa le dai ca sunteti trecuti de 1 luna, 1 cutie= 3 zile pentru un singur bb hranit exclusiv cu laptele praf,daca ii dai doar completare seara te tine mai mult.

 

Primavara,daca esti ok cu sarcina,n-ai tensiune,nu-i un zbor lung de peste 8 ore,de ce nu,nu e contraindicat,te hidratezi cu apa des si iesi pe interval la 30 minute sa nu amortesti.Stiam ca nu-i voie in ultimul trim sau daca-s prb medicale.In cazul asta cel mai bun sfat il iei de la ginecologul tau.

 

Jaguar,ce fac minunile?Tu cum te-ai refacut?

Abia astept vestile.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetele care ati mai trecut prin asta sau care ati auzit de la prietene, cand intram in prenatal se intarzie plata "salariului" sau vine normal? Va intreb pt ca stiu ca in cazul indemnizatiei de crestere a copilului se intarzie vreo 2 luni minim [batcap]  [batcap]  [batcap]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor eu am nascut doua minuni perfecte! Nu am mai ajuns nici la control,nici la morfo 3...Nu am reusit sa mai oprim travaliul,s-au rupt membranele si dilatatie maxima am intrat in ceza urgent..au avut in jur de 1700g..papa laptic de la mami si speram sa recupereze repede.

Aveti grija si odihniti va mult..cele cu col scurtat atentie maxima!eu nici cu stat strict in pat nu am reusit sa l tin in frau,ba chiar s.a scurtat de tot si s.a mai dilatat...

Va doresc sa ajungeti toate la termen..e tare greu sa vina prematuri si atat de mici..si neajutorati...

Bebelusii vostri merita orice efort sa.i tineti cat mai mult in burtica!

 

Fetelor eu am nascut doua minuni perfecte! Nu am mai ajuns nici la control,nici la morfo 3...Nu am reusit sa mai oprim travaliul,s-au rupt membranele si dilatatie maxima am intrat in ceza urgent..au avut in jur de 1700g..papa laptic de la mami si speram sa recupereze repede.

Aveti grija si odihniti va mult..cele cu col scurtat atentie maxima!eu nici cu stat strict in pat nu am reusit sa l tin in frau,ba chiar s.a scurtat de tot si s.a mai dilatat...

Va doresc sa ajungeti toate la termen..e tare greu sa vina prematuri si atat de mici..si neajutorati...

Bebelusii vostri merita orice efort sa.i tineti cat mai mult in burtica!

Felicitari din suflet, Jaguar, pentru minunile aduse pe lume! [deziuata] [deziuata] [deziuata] 1700g e bine la varsta asta. O sa vezi ca va fi din ce in ce mai bine de acum incolo. Important ca sunt sanatoase. [flo2]

 

Bine ati venit, Marie si Primavara!

Pe mine va rog sa ma iertati ca dau asa de rar pe aici. Cand ajung acasa de la job sunt mereu cu pisoii si cu Alma si doar dupa ce dorm toti ai casei, mai reusesc sa citesc si eu cate ceva si sa-mi fac administratia sau sa calc o haina.

In weekend am fost cu totii la doua petreceri, apoi am dormit la verisoara mea in Belgia si ne-am plimbat prin Turnhout, iar la intoarcere am trecut pe la o cunostinta la cafea. Abia la 22.30 am ajuns acasa. Copiii au adormit instant cand i-am pus la culcare.Patrick s-a trezit insa pe la 4.30 din cauza durerii de dintii.

Cavalerii fac pe 21 martie (vineri) 7 lunite si aveam la ultima cantarire (vinerea trecuta) 9.600g (Edward) si 9.100g (Patrick).

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Danyce,ce frumos ca v-ati plimbat,mi-e dor de iesirile prelungi cu ai mei,am ruginit de cat de statica am ajuns,mi-am propus ca dupa aceea sa fiu zmeoaica si sa recuperez ca nu mai am stare.

 

Bea,din ce analiza ai descoperit trombofilia?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna burtici si mamici de comori duble/triple!

Ma primiti si pe mine in clubul vostru?Am si eu 2 baietei de 5 lunite nascuti un pic mai devreme decat era termenul34 sapt...dar au recuperat foarte bine.

Jaguar felicitari.sa fie sanatoase printesele si sa creasca rpd mari!

bine ai venit  Marie  si  Primavara

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...