Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (78)


Recommended Posts

Danyce,ce frumos ca v-ati plimbat,mi-e dor de iesirile prelungi cu ai mei,am ruginit de cat de statica am ajuns,mi-am propus ca dupa aceea sa fiu zmeoaica si sa recuperez ca nu mai am stare.

 

Bea,din ce analiza ai descoperit trombofilia?

Si eu am trei mutatii, e ceva mai usor, o trombofilie mai usoara, dar pentru ca e sarcina gemelara, si am o sarcina pierduta acum 5 ani. 

MTHFR 677 heterozigota

MTHFR 1298 heterozigota

Pai 1  Homozigota

Factorul XIII - heterozigota

Restul au iesit ok, ca sunt mai multe. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,4k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Bubu, analiza am primit-o de la ginecolog. Se cheama profil trombofilie ereditara si costa 800 ron in varianta scurta si 1200 ron in varianta completa, cred. Mi-a dat sa fac pt ca in sapt 5-7 de sarcina avea sangerari maro care tot apareau si dispareau. Astea combinate cu un avort spontan si o sarcina extrauterina si apoi multi ani de chin incercand sa raman insarcinata fara succes. Trombofilia analizeza vreo 7-12 mutatii ale sangelui, care pot dauna bebelusului daca nu sunt depistate, fie avort daca e in prima parte a sarcinii, fie sufucarea bebelusului, daca se formeaza cheaguri pe cordonul ombilical si nu se mai poate hrani. Cred ca ti-am zis mai mult decat voiai sa stii....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bun venit noilor burtici, o sarcina cit mai usoara si dusa la termen! Sper exemplul meu sa va ajute cumva!

 

Noi crestem, papam in continuare titica, si facem kk mult:-), colicii se pare ca nu vreau sa ne paraseasca doar asta si ne chinuie ca in rest e bine!

Fetelor la voi cind s -a desumflat burta? Eu parca as fi in luna 5, parca sunt un greer umflat, mini si picioare slabe, dar burta mare si grasime nu este e doar umflata. Si tăietura o simt pietroi si ma doare inca, e sfinta nașterea naturală :-) ce s -ai faci daca seful a decis ca dorește scos de urechi:).

Tot vreau sa dorm.... Azi la volan- mi -am dst seama ca merg pe autopilot,sotul spune ca daca ma opreste politia o sa cresda ca sunt narcomana:-)

Jaguar cum puiutii?

Denyce felicitaru pn cavaleri, au greutati f bune.

Burtici cumintele in pat sa ajungeti la termenul propus!

Pipici

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

   Salutare fetelor!! [flo2]

Ma scuzati ca scriu rar, dar va citesc...eu sunt inca in santier si tot voi mai fi 2 sapt de acum incolo...

   Azi am fost la eco, avem 2 flacaii in prezentatie craniana, 1678g si 1575 g, dezvoltati in parametri. Placenta grad 2-3, asta e cam nasol, sper clexanul sa-si faca treaba, apoi col peste 30 mm inchis, lichid amiotic in cantitate normala si o circulara "lejera" in jurul gatului unuia dintre  gemeni.

Mai nasol este ca de 4 zile am crezut ca m-a tras curentul si ca am o nevralgie intercostala, mai ales ca ma durea dreapta lateral, sub o palma mai sus de cot, ca localizare, ...azi la eco surpriza....hidronefroza de grad 2 a rinichiului drept...Partea rea e ca nu am ce sa fac, durerea e maxima cand ma rasucesc, sau cand stau in pat pe partea dr...nu mai zic cand respir sau rad... [alcool]

Am vorbit cu doctorita despre injectii de maturizare a plamanilor si mi-a zis ca nu mai e nevoie , pentru ca deja am ajuns in 31 sapt...deci nu ar mai avea rost.

Acum urmeaza morfo pe 31 martie....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monik,felicitari pentru bebelusi!!!!

Placenta e bine dat fiind ca e trim 3,eu asa am gandit mereu trim 2,grad 2,trim 3 ,grad 3,ca altfel n-ar fi existat numerotatia asta,ca nu e si grad 4,5;important este cum e lichidul,sa fie clar,sa nu elimine meconiu si sa se inverzeasca,motiv de panica medicala.La voi e bine,n-ai de ce sa-ti faci griji,doar ca pentru rinichi tre sa iei ceva ca spasmele astea sa nu te epuizeze,vezi pe la plafar ca au tot felul de adjuvante.Pup

 

Maine am eco,analizele le-am primit,cele de glicemie,coagulare,sumar sunt ok,am deficienta moderata de fe motiv ptr care dr mi-a zis sa iau tardyferon pana nasc.

Am mai luat si am asimilat f bine fe dupa el.

Ma asteptam sa-mi iasa testele de glicemie mai marisoare,chiar imi faceam griji pentru ca daca era asa urma sa mi se impuna regim alimentar si culmea glicemia e la limita inferioara,hemoglobina glicolizata e in parametrii,cred ca si dr se gandea la fel,e exclus o forma fie ea si usoara de diabet gestational.

Mai ramane asta cu fe,sa imi refac depozitul cat de cat pana nasc.Oricum am de gand sa iau inca 2 luni fe dupa nastere ca atunci apar dezechilibre chiar si la mamele care n-aveau prb inainte.

 

Iulia,te cred,chiar stiu cum e sa te planga 2 in paralel si la mine era ceva diferenta de varsta,imi fac griji daca reusesc noaptea sa le impac incat sa fie liniste cat de cat,imi doresc sa le aduc la acelasi program de masa si somn ca sa ma bazez pe cateva ore de odihna,pe mine ziua fetele ma iau de proaspata,nu-s deloc invatate sa nu le ajut la diverse activitati,in afara de treburile casei evident.

Cred ca se impune un ajutor pentru menaj si la bbi ajutor macar in primele 2 sapt dupa operatie;m-ai speriat ca nu ti-a trecut inca durerea cusaturii,poti iesi cu ei la plimbare cu caruciorul,ii iei usor in brate?

 

Marie,succes la diversificare,cu ce incepi?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

neata fete,

Am intrat in graba, si nu am mult timp, profit cat mulg sa scriu si cateva randuri..

Mogaldetele sunt binisor, dupa ce au scazut,acum au inceput sa ia in greutate cate putin.

Am inceput sa le pun la san si se descurca usurel, cand obosesc le dam prin gavaj.

Sunt toata ziua acolo, altfel acasa e groaznic fara burta si fara bebei:-(( socul psihic e destul de mare...

Am facut cezariana cu rahie de urgenta,, bbii au fost ambii prezentatie pelvina. m-au rupt cu piciorusele in col,si pana nu au iesit nu s-au lasat..

Eu ma recuperez usurel, deja am scos agrafele(k de alea iti pune aici, nu fire).

Am ramas cu 2.5 kg dupa nastere in plus.. Nici nu stiu ce as mai spune, k sunt multe..

Dar cel mai important este ca minunile sunt mai binisor!!!sunt luptatoare, desi tare micute si fragile.seamana intre ele, dar nu f mult. au trasaturi si caractere diferite.

Daca plang, ;la auzul vocii mele inceteaza imediat si sunt atente, e o minunee o mare minune sa fii mama!!

Aveti grija de voi si burtici, profitati de burti!! k mie mii tare dor, nu eram pregatita ptr asta si...socul e puternic..

va pup si numai bine!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...