Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (78)


Recommended Posts

Daniela baietii au 5 luni iar de diveesificare am vb cu pediatru si asa am decis impreuna.Vom incepe cu supa de legume pe care o voi ingrosa treptat pana ajungem la consistenta dorita.Se poate incepe si direct cu piure de legume dar eu vreau sa fie un proces lin...chiar daca dureaza mai mult.Voi vedea cum reactioneaza si baietii si ma voi ghida in primul rand dupa ei.Mi s-a parut interesanta si autodiversificarea dar mi-e teama sa nu se inece...ii voi lasa singurei cand vor fi un pic mai mari.Scheme sunt multe dar cred ca cel mai imp e sa mergi pe ce iti zice instinctul si copilul.

Multumesc de primire! Pupici

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,4k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Jaguar - felicitari pentru minunile tale ! Important ca sunteti bine toate, copii prematuri sunt luptatori ! 

Eu nu am intrat cam demult , suntem ocupati cu temele (mama ce de teme au,saracii!!!) si facem si atletica de la 17.00 la 18.30 de 2 ori pe saptamana acum. 

Mai iesim in parc ca s-a incalzit vremea asa ca mai rar pe calculator .

Va pup pe toate si urez bine au venit fetelor noi  [pup]  [pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele,

 

Am fost si noi la eco,avem 1,7 kg fiecare,iarasi ambele craniene,e sportiva rau mandruta mea care se tot intoarce,acum 1 sapt era pelviana,si data tre-trecuta era craniana.

Ginger,cat erau mici aveau muuulte teme,acum mai putine dar f grele,notarea mai exigenta,la mate si fizica au nevoie mai des de ajutor.

Recuperati in week-end cu iesitul afara;ce sport fac?Ale mele baschet.

 

La fetele mari am avut diversificare cu supica si legume pasate,la 3 luni mi s-a spus sa le dau cateva lg de suc de morcov chiar,alta pediatra mi-a recomandat sa incep diversificarea cu cereale in lapte,asta tinea de foame si era mai putina munca,insa eu cred ca vitaminele din legume sunt mai bune,mai ales ca vine sezonul lor.

 

Desi e cald,circula viroze,ma oboseste ca zilnic tre sa dau uneia cate ceva de raceala plus ca e posibil sa se puna prb unei operatii de apendice ptr una,mai bun moment nici ca se gasea...

 

Monik,ce-ai facut la dr?Te-ai linistit cu rinichiul?Pup

 

Pupici la burtici si mamici

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La atletism i-am dus.Cand or creste eventual Karate daca nu-si schimba gusturile.Fotbal nu tare pot ca unuia ii place ,celuilalt nu si as avea ocupate 7 zile/7 asa ca am refuzat pana nu mai cresc si o sa-i pot lasa singuri la antrenamente separate.

Ma impart cum pot ca avand si orarul pana la 16.30 de scoala e cam greutz cu impartitul treburilor casnice(ca mai tre' facut si din alea [batcap] )

Azi o sa am doua gentoaie de carat pe scari de vreo 15 kile una ca vin cu temele de sfarsit de saptamana deci toate cartile si caietele.La ora 17.30 avem controlul la dentist sa vedem cum cresc dintii si apoi cumparaturi...cred ca ajung pe la 8 seara acasa...

Cu ritmul asta anunt ca am ajuns la 52 de kile  [pk]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Super,52,atunci nu-mi mai fac probleme ca nu mai dau jos ce-am pus ca voi avea un program extrem de aglomerat.La voi macar au asa ghiozdane grele de 2 ori,luni si vineri,aici bietii de ei le cara zilnic de fac scolioza majoritatea,e pura ingnoranta institutionala ca n-au decat un dulap in clasa si n-au unde le lasa,la fiecare materie au un manual,2 culegeri si eventual un portofoliu plus 2 caiete,iar cei mai mari le au studentesti.

Chiar imi doresc implementarea unui sistem digital,asta e prima cauza ca nu mai pot cara atata in spinare,poate astea mici prind alte vremuri si nu mai stau sa le car ghiozdanele in primii ani,ca tot asa pana in clasa a 3a ma umeream eu,apoi n-a mai mers ca trebuiau carate 3 si s-ar fi suparat una,asa ca si le duceau singure si mai luam ghiozdanul celei care obosea,in conditiile in care scoala e la 3 minute...nu vreau sa stiu daca era de mers mai mult,chiar si asa aveam niste dureri de spate groaznice.

Succes la dentist!!!Noi maine avem zi de recoltare analize,sunt tare curioasa cum va reactiona mandruta mea ca nu i-am mai luat demult si cred ca a uitat.

 

se poate lua faringosept in sarcina?ca ma incearca o durere in gat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aici lucreaza doar pe caiete A4 ,studentesti ,cu patratele.Chiar m-am mirat, ma asteptam sa aiba ,mai ales la limba italiana ca si pe vremea mea, cu linii intrerupte.

Dar acum e complet diferit fata de ce faceam eu la scoala.E bun sistemul, deja scriu si in majuscule si minuscule bine,cites ambele formate si fac adunari si scaderi, grupari in decimale si astea >=<  ca nush cum le zice.

Au multe materii : matematica, italiana,geografie,istorie,religie,stiintele naturii,engleza ,pictura si teatru cate 3 ore pe luna ,educatie fizica si educatie comportamentala.

La aproape toate au carti dar doar vinerea le aduc acasa sau doar cand trebuie sa repete si sa citeasca ceva.In rest lucreaza foarte mult pe fise si se deseneaza foarte mult (saptamanal la fiecare o confectie de creioane si una de carioci) 

Au o agenda groasa in care se trec toate informatiile si notele ,fise de absente si cerere de iesire anticipata.

Le-am cumparat ghiozdane pe roti ,nu-i las sa le care pe spate, le trag dupa ai (de fapt aici doar asa se cumpara ghiozdanele).

Offf...ce trece vremea...deja sunt mari ...parca ieri gangaiau....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc,Marie.

 

Ginger,interesante teatru si educatie comportamentala,imi place ideea,ale mele au avut sah pe care l-au facut 2 ani si cea mica are educatie pentru sanatate si fac mate sau altceva,lucru cu care nu-s de acord,de multe ori in orele de desen si muzica faceau mate...fiecare materia e importanta,asta ar trebui sa stie orice pedagog.

imi place ca la gimnaziu se respecta fiecare materie avand profesori diferiti la fiecare,e frumos si ii incanta.

Ai tai stau in aceeasi banca?

Ale mele da,n-au stat mereu si le place mai mult impreuna,ele au hotarat.

Fetele,un week-end superb!!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Super,52,atunci nu-mi mai fac probleme ca nu mai dau jos ce-am pus ca voi avea un program extrem de aglomerat.La voi macar au asa ghiozdane grele de 2 ori,luni si vineri,aici bietii de ei le cara zilnic de fac scolioza majoritatea,e pura ingnoranta institutionala ca n-au decat un dulap in clasa si n-au unde le lasa,la fiecare materie au un manual,2 culegeri si eventual un portofoliu plus 2 caiete,iar cei mai mari le au studentesti.

Chiar imi doresc implementarea unui sistem digital,asta e prima cauza ca nu mai pot cara atata in spinare,poate astea mici prind alte vremuri si nu mai stau sa le car ghiozdanele in primii ani,ca tot asa pana in clasa a 3a ma umeream eu,apoi n-a mai mers ca trebuiau carate 3 si s-ar fi suparat una,asa ca si le duceau singure si mai luam ghiozdanul celei care obosea,in conditiile in care scoala e la 3 minute...nu vreau sa stiu daca era de mers mai mult,chiar si asa aveam niste dureri de spate groaznice.

Succes la dentist!!!Noi maine avem zi de recoltare analize,sunt tare curioasa cum va reactiona mandruta mea ca nu i-am mai luat demult si cred ca a uitat.

 

se poate lua faringosept in sarcina?ca ma incearca o durere in gat.

E chiar aiurea asa, sa care atatea kilograme fiecare copil zilnic. In NL, nu care nimeni bolovani la/de la scoala. La scoala folosesc doar DIGI board, o tabla digitala conectata la Internet (Alma nu a avut niciodata tabla cu creta in clasa), au de la bun inceput (de cand a mers Alma la scoala, la 4 ani la clasa echivalenta grupei mari de gradi in Ro) computere si lectii la calculator. Cam totul fac in clasa, inclusiv exercitii, ceea ce in Ro se da de tema si rareori mai primesc acasa ceva. De culegeri nu a auzit nimeni aici sau cel putin nu se practica deloc. In urma sedintelor cu parintii, cadrele didactice semnaleaza eventualele probleme si capitole unde mai trebuie lucrat si parintii decid ei daca si cum ii sustin. De exemplu Alma era obsedata sa citeasca in ritm alert si sa se incadreze in tempo-ul impus (anii trecuti tot pe asta s-a pus accentul), iar acum a dat un test si nu a luat cel mai bun punctaj pentru ca s-a grabit sa faca totul in timp record si nu a raspuns corect la intrebarile bazate pe text (a,b,c). Acum stie ca la astfel de teste (de acum incolo [batcap] ...la test nu li s-a spus ca nu mai e important tempo-ul ala) poate sa lucreze detasat si sa mai citeasca portiunile de text corespunzatoare intrebarilor..Eu am decis sa o pun zilnic sa citeasca din carti alese de ea (ca sa o stimulez sa citeasca nu ii pot impune literatura ce mi-ar conveni mie) si sa o verific prin diverse forme (facem un joc: fie citim amandoua portiuni de text si desenam ce-am inteles, fie inventez eu un joc cu premiu si facem un fel de quiz  pe baza textelor citite). M-am inteles cu invatatoarea sa dea din nou testul in iunie si sa-i spuna clar urmatoarele dati ce are/n-are voie si la ce se asteapta de la ea, ca altfel e confuz.

Ce e ciudat aici e ca nu stie niciun copil cand are un test, nu li se spune niciodata si nu are sansa sa fie verificat sau sa se pregateasca in prealabil.

In Nl nu exista deloc spiritul competitiei. Nu stie niciun elev cum presteaza colegii lui. Nu se stie cine e cel mai bun din clasa, doar parintii afla ce nivel are copilul la sedintele private (doar cadrul didactic cu parintii elevului respectiv).

Asadar, fiecare sistem cu avantajele si lacunele lui.

 

Pisoii mei sunt amandoi foarte ok, cresc vazand cu ochii, progreseaza, se misca tot mai mult, stau in fund si se rostogolesc. Sunt foarte cuminti si s-au obisnuit foarte bine cu mama.

Azi avem musafiri, vine o prietena buna de a mea cu familia.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele,

 

Am fost si noi la eco,avem 1,7 kg fiecare,iarasi ambele craniene,e sportiva rau mandruta mea care se tot intoarce,acum 1 sapt era pelviana,si data tre-trecuta era craniana.

Bubu, felicitari pentru eco!!!....ne pregatim de morfo acum!! Super greutati!! Ti-a dat sa faci injectii pentru maturizarea plamanilor??

Va pupam , fetelor!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...