Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (78)


Recommended Posts

Monik eu stiu ca daca sarcina e pana in 36 de sapt se face inj de maturare.Daca dr ta nu ti-a recomandat inseamna ca din pct ei de vedere nu esti in risc de nastere prematura deci e foarte bine.

Marie, ieri mi-au iesit analizele la urina, urocultura f buna, sumarul fiind varza, putin spus ...de fapt a zis " se vede ce lupte se duc in rinichii tai..." [:(] .Cauza este clar volumul mare a uterului care a comprimat ductul urinar . Dupa ca a vazut dr rezultatul, mi-a dat tratament cu Urinal Akut si m-a pus sa le repet sapt viitoare. Daca nu ies bine nici sapt viitoare, ma pune pe antibiotic. [batcap]  Si colac peste pupaza , in sapt 34 o sa facem si injectia de maturizare a plamanilor...doar pt ca e pericol de nastere prematura din cauza sumarului de urina..

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,4k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Monik felicitari pentru bebei, super greutati! Imi pare rau ca ai probleme la rinichi, sper sa treaca neobservate. Si eu dau din una in alta parca... acum sunt racita rau si de 2 zile am tendinta spre febra, asa ca am adaugat la pumnul de medicamente de sustinere si cate un paracetamol [batcap]  [batcap] [batcap]  

 

Ralu, sanatate multa!! [pup] Sa tii aproape de dr, daca faci febra , e serioasa tb si s-ar putea sa te treaca pe antibiotic . Doctorii prefera antibioticul decat febra.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monik [pup] cred ca am scapat de raceala sau ce o fi fost, dar am luat vreo 6 pastile de paracetamol in 3-4 zile...sper sa nu afecteze bebeii,

Bubu felicitari pentru eco, super greutati! Monik si tu ai grasunei, de-abia astept sa fim si noi mai mari!

 

Pup mamici si burtici! [flo2]  [flo2] [flo2]  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Danyce,cat de frumos si bine implementat e sistemul didactic de acolo,am citit de 2 ori ca era asa de faina descrierea ca nu-mi venea sa ma desprind de idee [flo2] ,wow ce si-ar mai dori si ale mele,sa fie totul digital,sa nu se faca strigarea testelor si comentariile rautacioase ale colegilor la adresa altor colegi,sa nu se rada de ei chiar de catre cadre,de aici f multe fetite devin plangacioase si chiar deprimate in timp,ale mele sunt f calme,iau note bune,se au una pe alta,sunt privite ca "gemenele" clasei si da,bolovanii aia o sa ne coste scump rau peste ani cand vor avea prb cu coloana.Mijlocia e mai altfel,cand nu mai suporta se revolta scriind pe coli si transcrie acasa.Ca sa nu zic de chinuiala temelor,faceam anul trecut si cate 4 ore la mate ptr ca lucrau dupa niste culegeri cu grad ridicat si de la inceput nu aveau cum sa faca totul integral fara ajutor;din toamna s-a dus timpul liber pentru meditatiile cu ele,eventual le ajut acolo unde e mare-mare nevoie.

Pupicei Almei si felicitari bunicii,ma bucur ca baietii sunt super bine!Cum e noul stil de viata cu job?

 

Monik,nu mi-a zis absolut nimic de injectii de maturare,mi-a zis de o fiola pentru retragerea uterului dupa extractie,sa fie luata,ca la nevoie s-o folosim.

Imi pare rau de sumarul tau,luni ii fac si eu mezinei ca tot are prb si cand si cand o ustura,tot cu urinal sirop ne tratam,cu ceai renostep si de merisor,alternam,ca nu-i de antibiotic ca uroculturile sunt sterile,la eco rinichii sunt bine,chiar ma depasesc episoadele astea care o incearca.Ma gandesc ca o fi si de la ph-ul urinei ca ea e mare devoratoare de dulciuri si stiu si eu ce carcolaci stau prin pliurile vezicii.

La tine dupa ce se face decompresia abdominala in 48 h esti ok cu toate,te pup si hidratare maxima!!!!

 

Altfel,azi dim eram toti atinsi de o usturime in gat,fetele nasuc infundat,tati chiar un pic de febra,nu mai pridideam cu tratamentele,lor le-am dat nurofen ptr raceala si gripa,eu daca e n-am voie decat paracetamol simplu,trag nadejde ca scap,la asa sezon viral,am mari emotii.

 

Pupici la burtici si mamici!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daniela74, eu am inceput cu morcovelul, ca toata lumea, insa pisoilor nu le-a placut. Au preferat pastarnacul si telina la capitolul radacinoase. Am adaugat pe rand cate o leguma, tot la trei zile. La o saptamana am introdus fructele, tot asa cate ceva nou la 3 zile si apoi le-am combinat. Prima zi de diversificare a fost pe la 4 luni jumate. Atunci am inceput cu doua, trei lingurite, iar portia le-am crescut-o treptat, de la o zi la alta.

Acum, la 7 luni, papa: o portie de fructe, o portie de legume cu carnita, iaurt natural cu putin fruct pasat pe post de desert, jumate de felie de paine cu branza crema Philadelphia. Cereale inca nu le-am introdus, insa voi testa in curand la micul dejun.

 

Bubu, m-am reobisnuit  bine. Prima saptamana a fost mai solicitanta, insa acum e chiar ok. Imi place ce fac la job, cu mici exceptii (ador partea de comunicare si solutionare a problemelor, inventarea de solutii. Urasc raportajele obligatorii). Acasa ma acapareaza pisoii si Alma, asa ca nu prea am timp de altceva. Dupa ce doarme toata casa am timp de treburi casnice  daca mai am energie. Gatim prin rotatie (moi, sotul, mama). Pentru mine important e ca pisoii sa pape la timp. Restul poate sa astepte. [:)]

 

Normal ca prefer sa mancam cu totii deodata, la cina. Pisoii adora sa manance cu noi.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce frumos ,toti la masa seara...e bine ca ai ajutor la gatit; si la mine,prevad o adevarata industrie culinara,gatit pe banda...

 

La bbi nu le pasati si fructe cu biscuiti?Pe la 6 luni le faceam banane,piersici pasate cu 1-2 biscuitei,o gustare ideala,mai luam si afara,unele mame nu-s adeptele meselor afara,eu am fost pro fiindca nu aveam timp sa ma intorc cu toate 3 la fix incat sa-i dau celei mici,nu era ceva constant,dar daca ajungeam intr-un parc mai departe,stateam peste 2 ore plus drumul,luam la noi.

Acum cred ca va fi la fel ca sa nu fim pe fuga,mi-am facut socoteala ca diversificarea ar fi undeva prin toamna/iarna.

 

Danyce,barbati adevarati ai tai,prefera telina.

aveam o amica a carei fetita adora conopida pasata,nu-mi venea a crede dat fiind ca stiu ditamai adultii care fug de mancarea de conopida.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce frumos ,toti la masa seara...e bine ca ai ajutor la gatit; si la mine,prevad o adevarata industrie culinara,gatit pe banda...

 

La bbi nu le pasati si fructe cu biscuiti?Pe la 6 luni le faceam banane,piersici pasate cu 1-2 biscuitei,o gustare ideala,mai luam si afara,unele mame nu-s adeptele meselor afara,eu am fost pro fiindca nu aveam timp sa ma intorc cu toate 3 la fix incat sa-i dau celei mici,nu era ceva constant,dar daca ajungeam intr-un parc mai departe,stateam peste 2 ore plus drumul,luam la noi.

Acum cred ca va fi la fel ca sa nu fim pe fuga,mi-am facut socoteala ca diversificarea ar fi undeva prin toamna/iarna.

 

Danyce,barbati adevarati ai tai,prefera telina.

aveam o amica a carei fetita adora conopida pasata,nu-mi venea a crede dat fiind ca stiu ditamai adultii care fug de mancarea de conopida.

Si ai mei adora conopida [:)] . De fapt toti trei copiii . La fel sta treaba cu spanacul.

Eu biscuite nu le dau din doua motive: eu fug de zahar in alimentatia copiilor pe cat pot; Ei oricum sunt destul de dolofani. Mai degraba cred ca as combina fructele cu un pic de cereale. Biscuiti cred ca o sa  incep eu sa le prepar mai incolo cu faina multicereale si foarte putina fructoza sau indulcitor din stevie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, ieri am ajuns la urgente la urologie cu o colica renala  acuta [:(] , unde m-au bagat direct in operatie. Mi s-a montat un stent( sonda Cook) in rinichiul drept

    Hidronefroza mea ajunsese de la grad 2 la grad 3 in cateva zile, asa ca doctorii au luat decizia sa intervina. Interventia a durat putin, 20 min, dar a fost facuta pe viu si groaznic a fost ca am avut si sonda de pipi. De ieri am senzatia permanenta ca fac pipi pe mine.....

Dupa interventie, au inceput contractiile, la 5 min distanta si erau cat pe ce sa ma urce in ambulanta si sa ma trimita la polizu. Cu no-spa am reusit intr-o ora sa le reducem la 10 min distanta pana s-au oprit. Sunt iar pe antibiotic, de data aceasta mai puternic. Azi am ajuns acasa, sunt mult mai bine....pacat acum ca tb sa duc si grija stentului si sa-l scot la 6 sapt dupa nastere. M-au lasat sa plec acasa pentru ca au pe sectie nu stiu ce stafilococ in floae si mi-au sugerat ca sunt mai "safe "acasa....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...