Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (78)


Recommended Posts

Nu va faceti griji de cat de mari sunteti, conteaza sa fiti bine toti 3. Si lumea asta...in loc sa incurajeze...Eu de stres si agitatie am slabit 22kg

Bubu, noi am inceput usor sa ne dam pe brazda, bebeii au zile cand se agita la san si regurgiteaza dar, in rest, este evident ca s-a imbunatatit situatia, nu mai plang decat de izmeneala, rad, se joaca, isi papa mainile. Atat ca noaptea se cam foiesc si cam de 2 ori ii alaptez, se trezesc de tot la 6 dim. cand eu as dormi tun, dar vor veni si nopti mai linistite...sper

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,4k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Salutare fetelor,

Nu am mai intrat ca nu am timp.. sunt toata ziua la spital la bubuline.

Sunt binisor, cresc cate putin,,trebuie sa avem rabdare multa. Nu poti sa ceri prea multe de la bbii care la varsta lor trebuiau sa  stea bine merci in burtik si sa nu faca nimic... e foarte solicitant orice efort pt ei.

Avem laptic suficient deocamdata, mulgem la 3-4 ore si am reusit sa si congelam ceva.

E foarte important laptele matern ptr bb prematuri si ptr sistemul lor digestiv ,care nu este complet matur. Digera bine in general, dorm mult inca.

Abea astept sa faca 2 kg si apoi 2,5kg ca sa le aducem acasa!

Aici daca nu ai probleme dupa nastere nu stai mai mult de 4-5 zile in spital,, copiii raman si pot sta 1-2 luni, parintii merg la ei 24/24.

Caut si citesc info de scutece, o fetita se irita tare si banuiesc k e de la scutec... le schimb cand le aduc acasa, eventual folosesc din cele lavabile.

 

Imi parre rau ca nu sunt la zi cu ce se mai intampla pe aici,, poate recuperez in week..

Va doresc tuturor sarcini usoare in continuare! aveti grija de bbii si de col!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

neata fete,

Am intrat in graba, si nu am mult timp, profit cat mulg sa scriu si cateva randuri..

Mogaldetele sunt binisor, dupa ce au scazut,acum au inceput sa ia in greutate cate putin.

Am inceput sa le pun la san si se descurca usurel, cand obosesc le dam prin gavaj.

Sunt toata ziua acolo, altfel acasa e groaznic fara burta si fara bebei:-(( socul psihic e destul de mare...

Am facut cezariana cu rahie de urgenta,, bbii au fost ambii prezentatie pelvina. m-au rupt cu piciorusele in col,si pana nu au iesit nu s-au lasat..

Eu ma recuperez usurel, deja am scos agrafele(k de alea iti pune aici, nu fire).

Am ramas cu 2.5 kg dupa nastere in plus.. Nici nu stiu ce as mai spune, k sunt multe..

Dar cel mai important este ca minunile sunt mai binisor!!!sunt luptatoare, desi tare micute si fragile.seamana intre ele, dar nu f mult. au trasaturi si caractere diferite.

Daca plang, ;la auzul vocii mele inceteaza imediat si sunt atente, e o minunee o mare minune sa fii mama!!

Aveti grija de voi si burtici, profitati de burti!! k mie mii tare dor, nu eram pregatita ptr asta si...socul e puternic..

va pup si numai bine!

Felicitari si sanatate multa tie si la fete.pupicii

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Suntem cu gandul bun la voi, Jaguar!  [ruga]

 

Fetelor, ce pompe de muls folositi? Ma gandesc si eu, anticipat, poate o sa am nevoie si sa stiu ce firma sa trimit barbatu` sa cumpere. La Sara n-am avut nevoie, am alaptat in voie, dar acum ... nu e nimic ca la Sara. 

 

22+ la noi in culcus

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am folosit Avent electrica dar se putea folosi si manual...foarte buna

.imi pare rau ca nu am avut-o de la inceput .e senzationala.Am avut si manuala de laTommee Tippee.buna dar dupa o luna de folosire nu-mi mai puteam misca mainile de durere.Recomand pompa electrica sau sanul direct.Ai mei nu au mai acceptat sanul ptr ca s-au obisnuit cu bibe...

Jaguar ma bucur ca sunteti bine si ai laptic sa faci fetele mari!Multa sanatate!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am folosit Avent electrica dar se putea folosi si manual...foarte buna

.imi pare rau ca nu am avut-o de la inceput .e senzationala.Am avut si manuala de laTommee Tippee.buna dar dupa o luna de folosire nu-mi mai puteam misca mainile de durere.Recomand pompa electrica sau sanul direct.Ai mei nu au mai acceptat sanul ptr ca s-au obisnuit cu bibe...

 

Multu, Marie! [flo2]

 

22+ la noi in culcus

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Jaguar,ce vesti minunate citesc,sunteti bine si cresteti,e tot ce conteaza iar tu refacuta fizic,laptele matern e sfant la ei,trebuie sa aiba mereu atat pentru masa normala cat si pentru gavaj,la nevoie;cat eram cu mijlocia la terapie ii mai dadeau si gavaj si imi cereau 20-30 ml,era o mamica de bb de 1200 g si la ea era nevoie de 5 ml,ideea era ca ne straduiam sa avem acel laptic desi cumplit de stresate deoarce stiam cat e de bun pentru bebelusi ca n-au sistemul digestiv pregatit pentru lapte praf mai ales la inceput,in prima luna.Recuperati mai greu,dar recuperati si veti fi bine,cat cantaresc ele acum,cum le cheama?

Despre pampers nu ma pricep,eu le lasam fara cand se iritau,2-3 zile sa-si revina(baite cu musetel si albastrele,schimbat dupa fiecare masa,dat cu cremuta un pic),nu stiu care e procedura in spital,duci tu o marca anume sau pun de la ei?te intreb ca nu toate marcile sunt la fel si poate trebuie schimbata.

 

Ma rog sa ajungeti la primul target de 2 kg,apoi la 2,5 si sa va faceti mari-mari.Pupici de asteptam cu noutatile cand ai timp.

 

Oxxy,2 treziri noaptea,dim la 6,cam 3 pe noapte in total,dar ziua cum stati cu programul?

Daca unul doarme si altul e treaz,il trezeste!?

Cum ii adormi dupa masa?ii pui la scos aerul si apoi la locul lor sau ii mai legeni?

Woow,22 kg,asta da stres,altfel fizic esti ok!?Sa iei si tu suplimente ca te ajunge rau oboseala.

 

Rlk,cum mai esti,ai voie la mici plimbarici?Ce fac bebelusii?

 

Sunt invechita rau cu toate cele actuale pentru copii/gravide...imi aduc aminte ca am avut pompa manuala ca mi-a trebuit in spital doar ca trebuia sa-i dam mandrutei la bibe sau gavaj cat a fost la tratament,acolo era electrica,nu prea se duceau mamicile la ea,tot manuala preferau.

 

Tot umflata sunt la picioare,peste noapte isi mai revin 50%,dupa prima ora dim o iau de la capat.

Ginger,ziceai de ceaiuri diuretice,ce sa iau ca pe ce am scrie sa nu iau in sarcina,as incerca o data ca daca ar avea efect ar fi bine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare burtici si mamici!

 

Jaguar ma bucur ca sunteti bine si ma rog sa mergeti cit mai curind acasa! Incearca sa schimbi marca la scutec poate ajuta!

 

Anca eu am luat una electrica de la Avent dar nu am folosit -o, pisoii pompeaza tot :).

 

Monic putere mami, imi pare rau pn cele întîmplate, si sper sa fie ok pina la urma!

 

Bubu mai putina sare si mai multa apa in prima jumatate a zilei la mine a mers!

 

Noi crestem :) Matei categoric refuza masa de seara cu lp, deci el e exclusiv cu laptic de la mami, Maia papă cu placere. Cumintei cu exceptia la crizele de colici, espymizan cu aeris e la putere:) ,am inceput sa discutăm si rostogolim cind stau pe burtica, inca nu vad bine dar urmaresc bine umbrele. Săptămîna trecută au adăugat cite 350 gr Maia si 300 Matei,papa bine. Noaptea tot la 3 ore se trezesc, dar pe rind, la ora 4 dimineata e criza de colici si ii pun in pat pina dimineața,ziua tot la 3 ore papă.

 

Poop mamici si burtici.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bubu - Eu beau ceai verde(da' nush daca in sarcina e indicat), neindulcit cu putina lamaie(in jur de 1,5 lt/zi).Ceai de ghimbir , matase de poromb. 

Stiu ca in Romania  sunt la Plafar ceaiuri chiar pentru asa ceva , doar din  plante naturale.

In orce caz trebuie sa bei lichide multe si sa elimini aproape de tot sarea din alimente.Unicul condiment e uleiul de masline care e ok si inlocuieste sarea cu arome(rozmarin,origano,salvie).Nu folosi deloc Vegeta sau condimente sarate in mancare.Se evita in mare parte de obicei si excesul de carbohidrati si mai mult consum de carne alba si verdetzuri (eu mananc tot felul de ierburi fierte si condimentate cu arei iute si ulei de masline)Asta ajuta si la scaun si la eliminat apa.Elimina cam tot ce e fript din dieta.Cu cat lasi rinichii mai liberi cu atat elimini mai multa apa din organism

Jaguar-multa sanatate va urez .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...