Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (78)


Recommended Posts

Buna! Sunt mamica unui ingeras de fata de 3 ani si 9 luni si o viitoare mamica de pereche, o fetita si un baietel

(tuturor le-am spus ca am tras lozul cel mare mai ales celor care aveau privirea aia compatimitoare).

Inainte sa scriu acest mesaj, am citit cele 27 de pagini si ma bucur ca am gasit mamici care se sustin atat de mult si care vorbesc fara inhibitii de problemele/fricile care apar in sarcina.

Acum sunt in 34 de saptamani si jumatate. Obiectivul meu : sa nasc dupa Pasti, sa-i fac putin in ciuda sotului (el e Taur si nu prea dorea inca un taur in familie, dar vrau sa ii aduc doi cu bonus :)) )

Tot ce am citi pe aici mi s-a intamplat si mie:

- am fost internata la Polizu 2 sapatamini, desprindere de placenta - sfat mare atentie ca tratamentul prescris de doctor sa fie respectat de asistente - mie nu mi-au dat progeteronul 2 zile, desi era inscris in schema de tratament si mare noroc am avut atunci pentru ca puteam sa pierd sarcina

- am avut arsuri - le-am tratat cu Rennie

- am avut 2 indigestii destul de nasoale - le-am tratat cu ceaiuri si regim alimentar 3 zile

- constipatia care vine la pachet cu hemoroizii. Constipatia am cam rezolvat-o cu un produs de la Sano pe baza de tarate si seminte de in adaugate in iaurt si prune uscate puse la inmuiat de cu seara. Remediu de mai sus nu il iau in fiecare zi ci doar daca in ziua precedenta nu am avut scaun, sau daca m-am chinuit prea tare.

- o tuse seaca care nici nu ma lasa sa dorm. Stodal, ceai de lamaie cu 2 lingutite de miere, sare foarte calda pusa pe piept - in 4 zile eram ca noua.

- o usoara anemie - Tardyferon

- de azi am inceput sa simt usoare intepaturi deasupra "fostului" buric ca si cum in interior, uterul s-ar fi intins la maxim. O sa vb cu doctorul martea urmatoare (atunci intru in 36 de saptamani) sa vadem ce e. Oricum a mai cedat un pic cu nos-pa.

 

Tratamentul pe care il urmez:

2*2 magneB6

elevit

tardyferon

1*3 nos-pa de 40 mg

 

Faptul ca vreau sa duc sarcina cat mai mult este si pentru ca la saptamna 33, fata avea doar 1600, iar baiatul 1900. Baiatul are o greutate mai buna, dar am constatat ca dilatatia pe unul din rinichi este inca prezenta si destul de mare. Afectiunea a fost descopeita la 24 de saptamani la morfologia de trim 2, iar la urmatorul control nu se mia vedea. Cand doctorul meu a cerut si a doua parere si din discutia lor a reiesit ca va fi nevoie de tratament cu antibiotic dupa nastere m-a cam speriat. Afectiunea asta se poate vindeca de la sine in viata intrauterina fara vreo interventie - stiu deja un caz, sau nu - stiu si aici un caz care a ajuns sa faca 3 operatii ca sa rezolve problema.

Sper la o minune sau macar sa se nasca o greutate rezonabila ca sa nu stau mult in spital cu ei (cat am stat in spital am vb cu mamici de prematuri care luau tot felul de virusi si bacterii, ce-mi povesteau te cam speriai). Ati mai auzit de aceasta afectiune, dilatatie pe rinichi, si daca da , cum s-a rezolvat si in cat timp?

 

Acum, sunt la pat si pe zi ce trece imi limitez activitatile. Este mai important ca ei sa stea la mine la caldurica decat orice altceva.

Bagajul de maternitate nu l-am facut (cred ca incerc sa ma autosugestionez ca mai am timp). Voi l-ati facut?

Mai e cineva care naste/a nascut la Polizu si cu cine?

 

Ginger, Iulia, Anca va rog sa imi spuneti cum ati pus nota din subsolul mesajelor voastre.

 

Va pup si sper  sa va aduc vesti bune de la contol.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,4k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Lira,bine ai venit in club!

Intr-o saptamana au mai luat in greutate,chiar semnficativ dat fiind ca au peste 31 s,probabil cu minim 150-200g,d'aia si s-a intins si pielea si uterul.

Sunteti pe la 1800 si 2100,felicitari pentru pereche!!!!Oricum greutatile astea sunt estimative si puteau fi mai grasuti.

Kimderii taur sunt super,sa fie asa cum iti doresti.

 

Anca,noaptea se mai desumfla,50%,dupa o ora dim se fac la loc.

 

Ginger,of cate ceaiuri verzi si negre beam inainte,mai ales ca renuntasem la cafea si o inlocuisem cu ceai,nu e voie in sarcina,eram in 18 sapt cand mi-a zis dr sa nu beau ceai verde sau negru ca intrebasem in caz ca racesc.

 

Yupi,nu mai sunt asa racita,daca s-ar desumfla si gleznele ar fi perfect.

 

Pup,week-end superb!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lira, bun venit si felicitari pentru cele 36 de saptamani! Suna mirobolant si ne da sperante! [flo2]

 

22+ la noi in culcus

 

multam

dupa internarea de 2 saptamani si concediu medical de 3 saptamani de dupa, m-am c-am linistit cu serviciu, in sensul ca nu am mai stat peste program, stateam 2 ore/zi pe canapea (luam arefam intravaginal)  si lucram de pe laptop si fara efort fizic. la 28 de saptamani si jumatate am intrat in concediu de odihna (mi-am pastrat de anul trecut si ce s-a mai adunat pe 2014) dupa care la 31 de saptamani am intrat in prenatal. daca nu aveam zilelea alea de concediu ma duceam direct la medicul de familie sa imi dea concediu medical pentru ca nu mai puteam sa mai stau pe scaun atate ore.

mi-a trebuit ceva timp sa ma controlez sa nu ma mai agit (si la serviciu si acasa) si sa ii las pe ceilalti sa ma ajute.

sfatul meu pentru orice gaviduta cu sau fara gemeni este sa se menajeze cat mai mult

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lira,bine ai venit in club!

Intr-o saptamana au mai luat in greutate,chiar semnficativ dat fiind ca au peste 31 s,probabil cu minim 150-200g,d'aia si s-a intins si pielea si uterul.

Sunteti pe la 1800 si 2100,felicitari pentru pereche!!!!Oricum greutatile astea sunt estimative si puteau fi mai grasuti.

Kimderii taur sunt super,sa fie asa cum iti doresti.

 

Anca,noaptea se mai desumfla,50%,dupa o ora dim se fac la loc.

 

Ginger,of cate ceaiuri verzi si negre beam inainte,mai ales ca renuntasem la cafea si o inlocuisem cu ceai,nu e voie in sarcina,eram in 18 sapt cand mi-a zis dr sa nu beau ceai verde sau negru ca intrebasem in caz ca racesc.

 

Yupi,nu mai sunt asa racita,daca s-ar desumfla si gleznele ar fi perfect.

 

Pup,week-end superb!

daca fiecare va avea peste 2500 ma pot considera o fericita.

in legatura cu picioarele umflate, banuiesc ca dormi cu ele pe o perna, dar ai incercat sa iti faci masaj, dar mai bine sa pui pe cineva sa iti faca masaj :) cu o crema mentolata, si din cate stiu eu masajul trebuie facut de la glezna spre genunchi si nu invers pentru drenaj. poti gasi cateva filmulete cu irina reisler. sper sa te ajute

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...