Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (78)


Recommended Posts

Buna fetele,

 

Lira,am facut si masaj,chiar azi noapte s-au desumflat 90%,e cum am inceput sa misun peste zi,gata se umfla la loc,am redus sarea,am facut exact asa masajul pentru drenaj,am apelat la perna,cred ca asa va fi pana in ziua nasterii,glezne umflate...

Alta treaba e ca nu gasim carucior de gemeni < 60 cm latime cat are deschiderea liftului,chiar nu vad alta solutie decat sa iau pentru unul singur si sa incapa ambele,in cazul dat n-am ce face,pana la 3- 4 luni sigur incap in el.

 

Ce ati facut in week-end?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,4k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Alta treaba e ca nu gasim carucior de gemeni < 60 cm latime cat are deschiderea liftului,chiar nu vad alta solutie decat sa iau pentru unul singur si sa incapa ambele,in cazul dat n-am ce face,pana la 3- 4 luni sigur incap in el.

 

Ce ati facut in week-end?

 

Chiar mai-nainte ne contram si noi pe acelasi subiect. El, ca luam care se aduna, eu, ca singura, cum ii duc pe ei in brate plus caruciorul, el, ca luam de ala pe lung, eu, ca asa nu incape pe lungime, el, ca cumva facem, eu, cum, el, `pai atunci dam unul`.  [batcap] Nu stiu zau cum si ce carucior luam sa incapa in cutiile noastre de lifturi si stam la etajul noua.

 

In weekend, stau, stau si iar stau. Am iesit un pic afara - e prea frumos si soare - am stat pe banca si acum inapoi la pat. Statul e distractia noastra maxima. [alcool]

 

Voi?

 

23+ la noi in culcus

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor!

Lira, bine ai venit! Am lipsit pt ca a venit sotul in weekend. Mi-am facut curaj si am fost si mi-am luat niste papucei de primavara. Eu fiind plecata din noiembrie de acasa, umblam cu ghetutele cand ieseam la control sau la analize. Azi a fost f frumos afara si in iasi, dar pt ca ammiesit ieri un pic mi-a fost frica sa o mai fac si azi. Mi se cam intareste burtica cand ma ridic din pat si merg. Si tin la fiecare mm din colul meu, sper sa ating tinta de 34 sapt. Iau cate un no spa forte in fiecare dimineata, dar pt ca ma arde pe gat mi-e greu sa mai iau unul si dupa 12 ore, ca nu mai dorm deloc.

 

Plimbare placuta celor care pot iesi din casa si rabdare celor care nu o pot face, gen raluk.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai, si eu, chiar daca 80-90% din timp sunt la orizontala sau semi, cam o data la doua zile, alteori zilnic, ies dupa-amiaza la soare, cate-o juma de ora-o ora. Simt ca ma ofilesc in casa. Azi merg pana la medicul de familie pt concediu si sa tratez cu ea sa mearga el de-acum si sa accepte sa semneze in locul meu. Sa inlocuiesc iesirea respectiva cu alta. Eu am intrebat-o pe gineca mea de No-spa si-a zis ca ea nu e de acord cu medicamentul asta, in timp ce va citesc pe voi alte mamici care iau la greu. Oare de ce n-o fi de acord? Noi ii dam inainte cu Arefam si Femosun.

S-avem o saptamana productiva, de bebei crescaciosi in burtici si afara. [flo2]

 

23+ la noi in culcus

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna

Week-end-ul a fost impartit in 2: gatit si doctoricit Diana care a capatat o tuse seaca care de-abia o lasa se adoarma. Maine avem programare la pediatra si pana atunci ii dau Stodal, oscilo, sirop de ceapa, ceai de tei indulcit cu miere. voi mai stiti vreun remediu pentru accesele astea de tuse seaca?

Referitor la carucior: eram in dilema intre 2 modele :

- stil tren, cel de la ABC mi se parea super pentru ca bebeii puteau sa stea orientati in orice pozitie

- stil umbrela de la 0+

 

Eu stau la etajul 2/4 si nu am lift si optiunea cea mai buna pentru mine este cel umbrela pentru ca:

- ocupa putin spatiu in portbagaj (celalalt tip nici macar nu ar incapea)

- se pliaza mai usor

 

Dupa ce nasc si dupa prima luna in care ma va ajuta si mama, intentionez sa-l "insarcinez" pe al meu sot sa o duca pe Diana la gradi si sa o iau eu.

Cum? Planul este urmatorul: copii ii iau in cosuri pana la masina (masina o am parcata in fata blocului), asamblez caruciorul din portbagaj, pun copii in carucior, iar cosurile le las in masina. Ne mai plimbam pana la vreun loc de joaca si cam intr-o ora ar trebui sa apara si sotu' sa ma ajute. Planul pare parfect, dar sa-l vad si aplicat!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lira- la copii le-am facut mereu aerosol , pentru tuse seaca sau productiva.Siropuri mai rar , doar daca tuseau ingrozitor.

Noi am participat sambata la primul concurs de atletism , au fugit 200 metri si au castigat primele medalii.Doamne ce fericire pe ei!si noaptea au dormit cu ele in gat [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ginger,felicitari baietilor,ce bine ca fac miscare!!!!Si le inteleg entuziasmul.

 

Anca,e bun no-spa cand e nevoie de el,probabil ca dr se referea ca n-ai nevoie si de aceea nu-i de acord,in cazul tau.

 

Lira,tot din plante ar mai fi si grintuss,ideea lui Ginger e f buna daca poti,fa-i aerosoli.

 

Eu zic ca nu mai sunt racita si cu gleznele sunt mult mai bine,s-au desumflat simtitor,au o tendinta de pernute,insa nu mai sunt ca de elefant.

 

Monik,te asteptam cu vesti. [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lira, la asta nu m-am gandit, cu cosuletele pana la masina si-acolo sa montez caruciorul din portbagaj. M-ai salvat. [:)]  Eu ii mai fac gazei pt tuse ceai din ceapa, nuca, cimbru, ghimbir, dafin, ultimele optional, dar primele trei obligatoriu. Si miere in ridiche neagra scobita. 

 

Bubu, super! Poate-a avut si raceala ceva de spus la inflamarea picioarelor.

Am fost si eu la med de familie dupa CM azi si m-a intrebat daca mi se umfla picioarele, desi i-am spus ca nu, mi-a tras in sus pantalonii in timp ce eram pe pat si-mi palpa burta. Si am tensiune 85/60. [alcool] Mi-a zis sa beau multe lichide ca sa-mi creasca tensiunea, nu neaparat cafea. Si eu care vroiam sa dau vina pe cafeaua nebauta azi. Nu mi-a iesit.

 

Ginger, ce voinici! [pk]

 

23+ la noi in culcus

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

http://www.reclama mascata/sarcina/despre-sarcina/Lungimea-si-greutatea-fatului-in-fiecare-saptamana-de-sarcina-a11386.html

 

Rlk 2009, cred ca esti f aproape de statisticile facute pe sarcinile singulare. Felicitari pt greutati. Si eu am control joi si vreau sa vad cat au mai pus ratustele. Uite link-ul dupa care ma ghidez cu greutatea. E o statistica, deci orientativa. Te inteleg cu statul in casa, sunt in acceasi situatie ca tine, doar ca am vreo 2 sapt mai putin. Mai e putin si toate sacrificiile vor deveni povesti. Bafta si sanatate!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...