Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (78)


Recommended Posts

Bubu felicitari mamico [artif]  [artif] [artif]  bine ati venit pe lume printese dragi!

Doamne ajuta Bubu sa fii puternica, sa ai laptic si sa creasca repede mari, sa mergeti acasa!

Bravo Monik ca nu ai lasat lucrurile asa! Eu am stat la morfo t2 3 ore!!! Ma durea spatele de nu mai puteam sa ma ridic de pe masa!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,4k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Felicitari, Bubu, bun-venit printeselor grabite! Sa va traiasca, sa va implineasca! [deziuata]

 

Mie mi-e groaza de nascut mai devreme, sa stau pe langa incubator, sa-i vad miculuti si neajutorati. La greutati de 1700-1800 cat stau in incubator? La ce greutate te lasa cu ei acasa? Of, Doamne-ajuta sa-i putem tine toate cat se poate de mult. La pat, fetelor, la pat!

 

Monik, brava fata, esti o luptatoare! [flo]  [pk]

 

23+ la noi in culcus

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari, bubu! [flo2]  Crestere usoara si o viata minunata sa aveti impreuna! 

 

Anca, nu conteaza greutatea cat conteaza saptamanile de stat in burtica si gradul de dezvoltare a organelor copilului. Matza mea s-a nascut cu 1600g, dar la 36 de saptamani de sarcina. A avut timp sa se dezvolte destul in uter, chiar daca era f, mica. A stat in incubator o zi, apoi alte 2 zile intr-un patut incalzit, apoi a trecut la patut normal, fara monitorizare, fara ajutor suplimentar. Cand a facut 2kg , pt ca au vazut ca ia constant in greutate, nu are nici o problema si eu ma descurc cu ea, ne-au dat drumul acasa la toti. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bubu, sa va traiasca fetitele, sa fiti sanatoase si sa va refaceti repede! Doamne ajuta sa ia constant in greutate, sa poata respira singurele si sa scapati repejor de incubator si apoi de spital. Felicitari mamico!

 

Monik nu e normal ce ai patit la morfo. Bravo ca ti-ai spus parerea si ai recuperat banii. La mine, la morfo de trim 2, m-a chemat de 2 ori ppana a putut masura cat mai multi parametri. M-a tinut acolo pe pat 6 ore, de ma treceau toate alea. Medicii care au galoanele prea mari isi cam dau pacientii peste cap fie ca is aglomerati, plictisiti sau doar cu interesul dupa banii omului.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anca, nu conteaza greutatea cat conteaza saptamanile de stat in burtica si gradul de dezvoltare a organelor copilului. Matza mea s-a nascut cu 1600g, dar la 36 de saptamani de sarcina. A avut timp sa se dezvolte destul in uter, chiar daca era f, mica. A stat in incubator o zi, apoi alte 2 zile intr-un patut incalzit, apoi a trecut la patut normal, fara monitorizare, fara ajutor suplimentar. Cand a facut 2kg , pt ca au vazut ca ia constant in greutate, nu are nici o problema si eu ma descurc cu ea, ne-au dat drumul acasa la toti. 

[pup]

 

23+ la noi in culcus

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Anca, nu conteaza greutatea cat conteaza saptamanile de stat in burtica si gradul de dezvoltare a organelor copilului. Matza mea s-a nascut cu 1600g, dar la 36 de saptamani de sarcina. A avut timp sa se dezvolte destul in uter, chiar daca era f, mica. A stat in incubator o zi, apoi alte 2 zile intr-un patut incalzit, apoi a trecut la patut normal, fara monitorizare, fara ajutor suplimentar. Cand a facut 2kg , pt ca au vazut ca ia constant in greutate, nu are nici o problema si eu ma descurc cu ea, ne-au dat drumul acasa la toti. 

 

si noi (aproape) la fel, doar ca ne-a trimis acasa dupa 5 zile (acum au 7 ani)

 

laura m-am intors  [:)]

 

felicitari mamicilor si viitoarelor mamici! e minunat sa cresti gemeni

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bubu felicitari!!!Sa fie sanatoase printesele si sa creasca repede!

Monik bravo ca ai luat atitudine.chiar nu se putea asa!

Burticilor stati in pat cat mai mult.dac se poate stati doar in pat...e greu sa nasti prematur iar la noi e risc mare!Orice saptamana in plus inseamna enorm ptr puiuti.

Sanatate multa.aveti grija de voi!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si noi (aproape) la fel, doar ca ne-a trimis acasa dupa 5 zile (acum au 7 ani)

 

laura m-am intors  [:)]

 

 

[pup] [flo2]  Mi=a fost dor de tine! Zi-ne despre fete!!  Cum stau cu baletul, cu scoala, ce nazdravanii mai fac?? Poze!!! 

(Daca vrei, mergem sa resurscitam subiectul cu gemenii 4ani+, daca te simti depasita -asa cum ma simt eu  -de discutiile fetelor insarcinate /cu copii mici ) 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bubu felicitari mami !!!! Ma rog la DD sa fiti bine si cit mai curind sa ajungeti acasa!!! Chiar m-am spariat cind am citit vestea [fri]  [fri]  [fri] ...apoi am calculat si m--am dat seama ca aveti in jur de 34 saptamini,sper din tot sufletul ca o sa fiti bine [flo2]  [flo2]  [flo2] cu gindul la voi....... [:)]

 

Noi crestem [:)] Matei in continuare cu colicii Maia e ok, cu falcute si colacei,in schimb el e mai lungut... Vineri mergem la chirurg si oftalmolog poate apucam si cintarul,control la 2 luni....daaaa fuge timpul....Eu sunt ok, relativ,fac masaj la spate si anticelulitic,cusatura de la ceza ma deranjeaza in continuare,burtica s-a micsorat dar mai am 4 kg in plus,si vreau sa dorm....mult....Matei papa doar sin,refuza in continuare lp,Maia savureaza doar 90 ml inainte de culcare deci suntem aproape exclusiv cu lm.Le place mult afara ,dar azi s-a stricat timpul si nu am iesit....

Botezul il facem pe 4 mai,nu am rabdare,o sa avem in jur de 40 invitati,si multi nani:)

 

Burtici stati cit mai mult in patut ca o sa aveti timp sa va plimbati dupa :) si somn cit mai mult....

 

Pupici...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bubu, noi cei trei, va uram multa sanatate si sa cresteti repede. Sunt sigura ca vor fi bine.

Ginger, multumesc de sfatul cu aerosoli. nu stiam ca se poate folosi si la tuse seaca.

RlK 2009, grutatile sunt super ok.  Eu la 29 saptamani am avut fata de 947g si baiatul de 1164g si la 34 saptamani 1666 g fata si 1921g baiatul.

Monik - esti o persoana care face diferenta, care iese din multime. BRAVO !!!

 

Acum despre mine. Cand am citit vestea despre bubu am sperat ca vor putea opri travaliu, mai ales ca de ieri deja nu mai pot sta in sezut prea mult ca simt o presiune mai mare pe col si cred ca s-a mai micsorat plus o nevoie de urinare mai frecventa (fara dureri ca sa ma faca sa ma gandesc la infectie urinara). Oricum stau la orizontala cat pot de mult. Nu ma pot duce la control acum cat este Diana bolnava, abia lunea urmatoare. Nu ma alte neplaceri. Sper ca statul la orizontala sa rezolve problema si sa ma ajute sa imi ating obiectivul. Azi am intrat in 36 saptamani si am inceput sa imi fac lista pentru bagajul de maternitate.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...