Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (78)


Recommended Posts

Buna, fetele!

Bubu, felicitari pentru papusi, sa aveti o viara minunata impreuna.

Burtici si mamici, am fost si noi la eco ieri, de 10 s. Bebeii etau ok, se miscau de parca ar fi dansat.
insa unul e mai mare, are 9s si 4 zile, iar altul avea 10s si o zi. N au cum sa fie asa, pt ca stiu data punctiei. Ar fi trebuit sa aiba ieri 9s si 6 zile.
Este normala diferenta asta ecografica intre ei???
In plus, unul se misca mai mult-bb mai mare-si avea 188bpm, iar celalat era mai lenes si avea 178 bmp.
Dr zicea ca e bine, dar eu ma ingrijorez. Va rog, din expetienta voastra, ce spuneti???
Pupici!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,4k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Primavara, mai stai vreo saptamana-doua si mergi iar la eco. Nici eco dupa eco nu e ok pentru burtici, parerea mea. E poate si prea devreme si uneori si ecografele au erorile lor. Cate cazuri n-au fost in care copiii din burtica aveau la eco niste masuratori, ca peste cateva zile cand s-au nascut, sa fie mai mari sau mai mici.

Si oricum in perioada asta nu poti face nimic decat sa-ti relaxezi mintea si sa-ti umpli timpul fain pana la urmatoarea examinare.  [flo2]

Daca te-ajuta cu ceva si fatul meu nr.2 (ce sec suna) e tot timpul mai mic la masuratori ca primul. 

 

Lira, 36 de saptamani  [pk] asa de bine suna din patul meu! 

 

Iulia, cum trece timpul, sunteti mari deja. [:)]

 

Mamaana, multam. Laura, puteti merge la 4+ , venim si noi din urma peste 4 ani. Pregatiti terenul. [bicla]  [bicla]

 

 

23+ la noi in culcus

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Primavara nu este nicio problema ca sunt diferente in ei, si nr. batailor sa stii ca se modifica,  si la mine fetita este mai mare decat baietelul, si este ceva diferenta intre ei si ca greutate si ca nr de zile.

 

Fetelor mie mi-a iesit un strafilococ din grupa B la secretii si am tratamnet 10 zile cu zinat de 500 mg,  o disparea dupa tratament? pentru ca am inteles ca e cam periculos.......

 Voi cam de pe la cate saptamani ati ramas acasa?

Eu nu stiu ce sa fac, inca merg la serviciu 8 ore, medicul mi-a zis ca imi da  o hartiuta pentru 6 ore daca vreau......

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anca, Cor, multumesc mult pentru raspuns.

 

 Am gresit putin. Unul avea ieri 9 saptamani si 4 zile si celalalt 10 saptamani si o zi, nu 5 saptamani si o zi cum scrisesem initial!

 Ai dreptate, Anca, oricum nu am ce face decat sa astept. Peset 2 sapatamni merg oricum din nou la eco pt morfofetala de triemestrul 1.

 

  Cor, imi pare rau pt stafilococ, sa scapi repede de el!

 Sanatate la toate si la bebii din burtici sau din casute!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Primavara, chiar daca stii data punctiei cei 2 embrionasi sunt 2 entitati diferite. Trebuie sa ii privesti ca pe 2 frati care se nasc o data, deci nu trebuie sa fie la fel de lungi sau la fel de grasunei. Pe de alta parte o diferenta de 4 sapt fata de varsta sarcinii pare un pic cam mare. Daca dr zice ca e bine, poate chiar asa e la aceasta varsta a sarcinii. Ar tb sa investighezi mai mult, eventual o alta echo in 2 sapt, sa intrebi daca se hranesc ambii ok. In 2 sapt ai putea sa faci chiar morfologia de trim 1. Cauta un medic specializat de morfo-fetala si vezi si parerea lui. Sa iti ajute Dumnezeu sa fie bine cu bebeii. Daca ai pierderi de sarcini la activ sau avorturi spontane, poate ar tb sa iti faci si profilul de trombofilie ereditara. Nu iti spun ca sa te sperii sau sa te ingrijorez, ci ca sa stiicam ce directii ar putea fi bine de urmat. Dupa nr de batai, s-ar putea sa ai un baietel si o fetita. Fetita cu nr mai mare de batai. E o statistica nu o certitudine

 

Lira, si din patul meu, 36 de sapt suna de vis.

 

Iulia, nu pot sa cred ca au trecut deja 2 luni. Parca maiieri ne uitam la poze cu burtica ta.

 

Cor, zinat-ul e un antibiotic f puternic. Nu ti-a spus medicul ca si sotul tre sa faca tratament. In locultau, daca e cazul, as inceta cu relatiile intime si pe trat si dupa.

.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bea, multumesc mult pentru raspuns.

 Scrisesem eu gresit. Diferenta la ecograf intre bebei este de 4 zile, nu 4 saptamani. Aiurita mai sunt! [alcool]

 

Sunt si eu mutanta, stiam asta dinainte de a ramane insarcinata, am facut analizele de trombofilie dupa o sarcina oprita in evolutie la 8s. Acum sunt pe tratament cu clexane de 0,4 si aspirin cardio o data la doua zile.

 Sper sa fie bine, sunt tare doriti si mult asteptati bebelusii astia!

 

Ieri am recoltat pt bi-test, am inteles ca sangele se va corela cu ecografia de la 12s.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Primavara, chiar daca stii data punctiei cei 2 embrionasi sunt 2 entitati diferite. Trebuie sa ii privesti ca pe 2 frati care se nasc o data, deci nu trebuie sa fie la fel de lungi sau la fel de grasunei. Pe de alta parte o diferenta de 4 sapt fata de varsta sarcinii pare un pic cam mare. Daca dr zice ca e bine, poate chiar asa e la aceasta varsta a sarcinii. Ar tb sa investighezi mai mult, eventual o alta echo in 2 sapt, sa intrebi daca se hranesc ambii ok. In 2 sapt ai putea sa faci chiar morfologia de trim 1. Cauta un medic specializat de morfo-fetala si vezi si parerea lui. Sa iti ajute Dumnezeu sa fie bine cu bebeii. Daca ai pierderi de sarcini la activ sau avorturi spontane, poate ar tb sa iti faci si profilul de trombofilie ereditara. Nu iti spun ca sa te sperii sau sa te ingrijorez, ci ca sa stiicam ce directii ar putea fi bine de urmat. Dupa nr de batai, s-ar putea sa ai un baietel si o fetita. Fetita cu nr mai mare de batai. E o statistica nu o certitudine

 

Lira, si din patul meu, 36 de sapt suna de vis.

 

Iulia, nu pot sa cred ca au trecut deja 2 luni. Parca maiieri ne uitam la poze cu burtica ta.

 

Cor, zinat-ul e un antibiotic f puternic. Nu ti-a spus medicul ca si sotul tre sa faca tratament. In locultau, daca e cazul, as inceta cu relatiile intime si pe trat si dupa.

.

 Sotul nu! E pe bara de anul trecut inainte de tratament pentru FIV, si acolo o sa stea pana vin bebei! [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Primavara, m-am uitat in dosar so different a dintre dei doing bebei este de 6-7 zile, diferenta care s-a mentinut in toate masuratorile ecografice. Stai linistita!

Cor, infectia a fost insotita si de anumite simptome? Cand am fost insarcinata cu Diana, la analiza de urina mi-a iesit infectie cu e coli, farmacista a refuzat sa imi idea antibioticul prescris de doctor (aveam reteta) si mi-a spus sa refac analiza. Am refacut-o la med life si la medsana si a reiesit ca nu aveam nicio infectie. Totusi am ramas cu teama de infectii urinare si profilactic beam ceai de cordite de cirese, suc din sirop de merisor....Teama nu m-a parasit nici acum asa ca din cand in cand mai beau cate un ceai.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Scumpa Lira,

 

 Multumesc mult ca mi-ai spus asta, m-am mai linistit!

 

 Inca putin si te intalnesti cu minunile tale. Ce sa mai, esti o eroina deja.

 

 Cor, si sotul meu e pus pe pauza de dinainte de a ramane insarcinata. Mi-a fost frica. Si cred ca asa va fi pana dupa nastere.

  Are dreptate Lira, poate ar trebui sa repeti analiza aia!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lira  analiza am facut-o la regina maria, am facut ureeplasma, mycoplasma negativ. iar la secretii mi-a iesit staphylococ grupa B, la urina e ok, nu a iesit nimic.

Anul trecut inainte de FIV mi-a iesit si am luat augmentin si eu si sotul. Si acum am zis sa repet, si iarasi mi-a iesit prezent si mi-a dat zinat 500. Medicul mi-a zis ca treb. tratat ca e riscant sa nu se rupa membrana.

Si eu ma gandeam sa ma duc sa repet la alt laborator.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...