Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (78)


Recommended Posts

Primavara, diferenta de 4 zile e f ok. Si ai meinau avut diferenta de la 3 pana la 6 zile. La echo la 26 sapt ajunsese diferenta la 1 zi. Ei se dezvolta cum vor ei. Totul e sa nu iasa tare din varsta sarcinii, nici cu plus nici cu minus. Diferente de peste 2 sapt ar putea fi cu semne de intrebare cred.

 

Cor, sper ca zinatul ti la recomandat uitandu-se pe o antibiograma, caci daca esti rezistenta la substanta activa din zinat te intoxici degeaba cu antibiotic. Poti eventual sa intrebi daca nu poti combina antibioticul cu un probiotic, sa iti poti proteja si stomacul, dar mai ales sa nu faci candida dupa el. La mine, dupa trat cu antibiotic imediat imi apare candida cu toate probioticele din lume. Daca nu ai voie probiotic ai putea sa manaci mult iaurt, dar nu imediat ce ai luat pastila ca sa nu ii taie efectul. Zic si eu.

 

Fetelor, sotii nostri sa traiasca ca rezista atat pe tusa. Ce sa-i faci, e nevoi si de sacrificii din astea pt asemenea minuni. Sa nu se supere caci vor fi dublu rasplatiti, nu?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,4k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Fetelor, sotii nostri sa traiasca ca rezista atat pe tusa. Ce sa-i faci, e nevoi si de sacrificii din astea pt asemenea minuni. Sa nu se supere caci vor fi dublu rasplatiti, nu?

Sarmanii! [bis] Un brat de flori pentru ei!  [mariaj]  Eu nu le plang de mila. Pai si sacrificiul nostru? In ceea ce-l priveste pe-al meu, nu-i plang de mila. Suntem doi in chestia asta si sunt si alte feluri si metode. Atata i-ar trebui sa se planga.  [nervo]

Si nici macar nu suntem doi in asta, e fiecare cu treaba lui, dar altfel, si cand tragem linie aflam ca fiecare ne-am facut partea si suntem ok. Eu iau suturi in vezica si-n ficat, mor cand nasc, ma urc pe pereti cand incep sa alaptez, iau kile sus, dau kile jos, devin monstru de la oboseala, el cu suportul, cu ce tine de partea barbateasca, rationala si impamantenita a relatiei. Desi, la cat sunt de barbati ar trebui sa li se transfere si lor o particica de durere si disconfort fizic. Vorba bunica-mii, ar plange si matura dupa usa. Deci, nu, am zis, eu nu le plang de mila.  [neand] 

 

[;)]

 

23+ la noi in culcus

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor [:(] [:(] [:(] [:(] ,m-am laudat ca eu m-am simtit perfect pana in sapt 31..acum trag ponoasele!!

Cor, pentru tine ma destainui, sa ai grija mare cu Zinnatul!!

Eu o tin langa dintr-una in alta!!! Am slabit 2 kg intr-o saptamana  de atata chin. Dupa montarea sondei cook , mi-au dat tratament cu Zinnat 10 zile. Am luat nistatina, ca protectie. N-am stiut ca nu e si pansament gastric...ideea este ca de sambata am simtit o indigestie, iar de duminca am avut peste 20 scaune zilnic, de culoare verde inchis , care acum arata mai mult ca o mucoasa galben transparenta ( ma scuzati pentru detaliile scarboase), iar acum au devenit extrem, extrem de dureroase. Astazi am plans cu vorbe , toata ziua, la modul propriu, pentru ca simt nevoia sa ies afara, si cand ma duc sa fac pipi, inevitabil simt nevoia se cealalta si uite asa cred ca am activat hemoroizii..care pana acum nu stiam ce sunt. Ma dor toate burta ca intestine , sale, mijloc, toateee. Am inceput tratament aseara cu Enterolactis si smecta, dar degeaba...Mi-e frica ca declansez contractii cu atat chin pe buda!!!

  Azi am trecut pe la dr mea si a zis ca ar fi din cauza Zinnatului care mi-a distrus flora stomacala si intestinala. Mi-e frica sa ma duc la spital , pt ca astia daca ma vad gravida cu gemeni instant ma interneaza...nu mai stiu ce sa fac....vreau si eu liniste....dar cu bebeloii la purtator...dar daca vad ca nici maine nu se amelioareaza cred ca ma voi duce sa-i tin de urat lui Bubu.

  Asa cum ma asteptam, tb sa refac morfologia la 35 sapt, nici nu tb sa fiu dr ca sa-mi dau seama ca Iosup a facut misto de mine..Bebeloii sunt in urma cu 2 sapt 1900 si 1750 g...tb sa-i supraveveghem sa vedem de ce au ramas in urma.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monik imi pare rau ca treci prin asa chinuri.din pacate stiu cum e...2 luni am tras-o si eu din cauza unui antibiotic.am facut colita si stateam la buda intr-una.Am tinut-o sub control cu regim strict...saracii baietii mei au mancat in ultimele lun. in burtica doar paine prajita.branzica.cartof copt si mult ceai de menta.A fost groaznic .Incet oncepusem sa introduc si alte alimente dar tot de regim.Aaaa si luam si probiotice si iaurt de capra
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monik, chiar stiu cum e sa nu poti sta nici macar in fund din cauza hemoroizilor. Si ceea ce ma ajutat ce-l mai mult a fost ca dupa fiecare scaun sa fac un dus scurt sau in cazul in care nu puteam sa fac dus musai trebuia sa folosesc servetele umede dupa care aplicam o crema, Propoderm, pe baza de propolis. Crema m-a ajutat sa ameliorez durerile, hemoroizii sunt tot acolo, dar o sa le vin de hac dupa ce nasc sau dupa ce termin cu alaptarea. Deocamdata nu ma mai deranjeaza. Citisem undeva ca ca hartia igienica ii irita si mai mult, asa ca ar fi bine sa nu o mai folosesti cel putin o perioada pana se calmeaza zona.

Anca esti funny. Dupa ce am am terminat concediu medical, pentru ca parca mai vroiam si eu, mi-am intrebat doctorul, daca putem sa mai facem si noi dunga-dunga si mi-a spus ca nu e nicio problema atat timp cat foloseste prezervativul. se pare ca lichidul seminal poate prevoca contractii. De atunci am reusit doar de 2 ori :(. Acum nici nu se mai pune problema. Iar cand o iau hormonii mei razna (cum s-a intamplat si cand eram insarcinata cu Diana), ma mangaie usor si imi spune ca are el grija cu o zi inainte de programarea cezarienei, daca oi mai avea eu chef atunci cand oi fi cat un butoi. 

Saracu', se gandeste la perioada de dupa.

Fizic, fara burta si fara dureri eram gata dupa 2 luni, dar psihic cred ca dupa 3 luni si jumate am fost pregatita pentru dunga-dunga.Copilul imi ocupa tot timpul, toate gandurile si nu putea sa ma detasez de rolul de mama ca sa fiu  sotie in dormitor. Nu prea am inteles ce se intampla cu mine, pentru ca imi doream, dar nu putem. Era ca un blocaj, dar am trecut de el. Mai tarziu am citi o carte "Mama sau femeie" care m-a ajutat sa inteleg prin ce am trecut.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Offf Monik, imi pare rau prin ce treci, sa dea Dumnezeu sa treaca toate problemele, ca mai aveti putin pana la termen.

Sa incerci si cu boabe crude de orez, menta, cafea o lingurita cruda

Joia trecuta am fost la dr. Albu, m-am sperit de nu se poate, pentru ca am observat cand am fost la toaleta putin sange era de la hemoroizi, Albu mi-a dat crema  Proctogivenol parca se numeste, si uite ca e aproape o saptamana si m-a lasat durerea, s-a desumflat, si mai este bun supozitor facut din cartof crud, ii ajuta sa se retraga. 

 

Despre Zinat ce sa mai fac l-am luat de joia trecuta, 10 zile pentru streptococul B, dar am luat eubiotic ca pansament, si gynofort 1 tub la 7 zile. Sa dea Dumnezeu sa fie bine!

 Ca si eu ii zic sotului nu scap de una ca vine alta, se tin lant, nici nu stiu la ce sa ma mai astept.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monik, daca si azi tot asa aiurea te simti si smecta nu si-a facut efectul, mai bine mergi la spital. E pacat de toate eforturile tale de pana acum, ca sa iti fie lehamite de spital acproape de sfarsit. Eu zic ca nu tb sa risti nimic si mai stiu ca e si usor de zis si greu de facut. Doamne ajuta sa te pui pe picioare si sa scapi de chin!

 

Anca esri comica. Imi place atitudinea ta si o aprob 100%, dar stii ca barbatilor le place sa se alinte si sa scoata in evidenta doar sacrificiile lor.... mai au un pic sa se trezeasca ca nu mai sunt ei copilul casei.

 

Am fost azi la control. Cerclajul e ok, dar mi-a zis ca a inceput placenta sase coaca si a ajuns la gr 1. Mi-a interzis sa mai manac sarat, eu care am trait cateva luni numai cu muraturi. Ce ma ingrijoreaza e ca am o diferenta mare intre bebelusi. La 26 sapt, amandoi aveau 850 gr, iar acum la 29, fetita are 1400gr, iar baietelul care e mai turtit si nu prea are loc, abia 1081gr. Sriu ca nu tb sa semene, dar o diferenta de 2 sapt intre ei mi se pare cam mare. Primavara, ieri te consolam pe tine, azi ma consolez singurica.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 Bea, [flo2]

  Nu te consolezi singura, azi te consolez eu!

 

  M-am mai documentat si eu si cred ca la varsta sarcinii la care ai ajuns, nu trebuie sa te ingrijorezi din cauza diferentelor de greutate dintre bebei.  Este foarte normal sa fie asa!  Oricum, mie mi se apre ca au crescut foarte mult  amandoi!

 Ma bucur ca e ok cerclajul...O sa te obisnuiesti tu sa papi si fara sare!

 

 Anca, m-ai amuzat teribil! [flo2]

 

 Monik, imi pare rau de probleme, Doamne ajuta sa scapi repede! [flo2] Eu de cate ori am luat antobiotic, am luat si Enterol si nu am avut nicio problema!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...