Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (78)


Recommended Posts

Monik ne rugam pentru voi sa treaca cu bine acest episod groaznic...am avut si eu la inceputul sarcinii, stiu cum este. [ruga] [ruga] [ruga]

cat despre greutatile bebeilor, tu intotdeauna i-ai avut maricei, nu cred ca trebuie sa iti faci griji. Eu stiu ca gemenii de la un moment dat incolo nu se mai dezvolta in acelasi ritm in care ar face-o un singur bebe, ci mai putin pentru ca se impart resursele la doi...mamicile cu experienta, stiu bine?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,4k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Rlk - eu le-am facut gratuit, ca orice tratament ce l-am facut in sarcina fiind asigurata,nu te pot ajuta.

Fetelor care luati antibiotic : neaparat sa luati fermenti lactici (Enterogermina) ,altfel va puteti pricopsi cu probleme intestinale sau ginecologice ca distrug flora bacterica.Cate 1-2 fiole/zi.

Bea- nu te ingrijora de greutate ca si la ai mei rezulta mereu divers pt. ca unul avea capul mai lunguietz si nu iesea mereu masuratoarea bine.S-au nascut cu cca 150 gr. diferenta.

Edit : pt . Rlk : injectiile se fac 2 la exact 24 ore distanta una de alta.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Primavara, Ginger multumesc de sustinere.

 

Rlk, la iasi, injectiile se fac in spital 1/12h , 2 zile la rand si sunt gratuite. Din cate stiu se fac sub supraveghere medicala. Nu stiu daca din cauza ca dau contractii sau doar din precautie. N-am auzit pe nimeni sa si le faca acasa. Cred ca difera doza, daca Ginger zice ca se fac 2/24h.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lira, ce totala esti cu dunga-dunga. [:)]  Mai, eu cred ca e normal sa mai ai chef, nu devenim mame dintr-un sut si nu se duce partea de femeie nicaieri. Doar ca na, cu interdictii, cu blocajele lor, ne adaptam. Stiu ce zici de perioada de dupa nastere, am experimentat-o si eu, doar ca nu aveam blocaj, ci o oboseala monstru. Fostul meu sot m-a lasat in pace si-am revenit la `dunga-dunga` la vreo 8 saptamani, doar pentru c-am vrut eu. Actualul, ma consoleaza cand ma vede ne, ca ne luam revansa dupa nastere. Si eu zambesc in sinea mea stiind oboseala de dupa, faptul ca o sa ma simt ca un butoi s.a. Si-acum ma simt ca un butoi, dar si sunt. Atunci, o sa vina pravale peste noi si alaptatul si restul. Vedem noi. Acu, bebeii din burtici sa fie ok, asta cu repausul total sa fie cea mai mica problema. 

Bea, daaaaa, dar tot o sa se simta si ei copiii casei, doar ca mai nebagati in seama. Da-i iubim asa, ca face parte din mersul firesc al lucrurilor. Chiar daca ei se dau barbati. Sunt barbatii nostri copii. 

Si placenta mea e de grad 1, dar din ce-am citit nu e nimic ingrijorator. Despre greutate nush ce sa zic, mie imi spunea gineca ca vrea sa-i vada mai des ca sa nu apara diferente foarte mari de greutate intre ei, desi ma vede din nou luni, la 4 saptamani distanta fata de ultima examinare a ei (intre timp am facut morfo+episodul cu sangerarea unde iar am fost vazuta la spital si era ok).

Cor, sanatate [flo2] , si-ai mei si-au scos capetele, dar nu dor. eventual daca ies doar la doua zile simt mici intepaturi. Sper sa ramana asa. 

Si Eubiotics merge concomitent cu antibioticele. Monik, cum mai esti?

 

23+ la noi in culcus

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor! Eu scap de una dau de alta! Pentru streptoccpul de grupa B, pe langa zinat 500, medicul mi-a mai recomandat si  gynofort, este o crema care de introduce cu un dispozitiv in  vagin , este a doua oara cand folosesc una la 7 zile, aseara am folodit una, totul bine pana azi de dimienata la serviciu, cand m-am trezit cu o secretie transparenta lipicioasa destul de abundenta, m-am patat si pe pantaloni, o si crema asta? sau ce o fi fost, e posibil lichid? nu stiu ce sa fac.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cor, oare nu e crema? Prima data cand ai folosit-o nu ai patit la fel? Normal, se absoarbe ce se absoarbe din ea, dar n-are unde sa se duca, tot afara iese. Eu sunt toata ziua uda, cum imi pun seara si la amiaza Arefamul, permanent port absorbante de zi.

Nu-ti poti suna ginec sa intrebi? Ca sa fii tu linistita. 

 

23+ la noi in culcus

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Parca si data trecuta, cand am folosit crema asa s-a intamplat, dar nu a fost asa vizibila, acum avand si o pereche de pantaloni crem, am vazut imediat diferenta, plus ca am si absorbantul zilnic, ca normal, folosesc si  utrogestanul. In rest, nu ma doare nimic,  nu am alt simptom. O sa incerc sa sun medicul.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cor eu zic sa nu te ingrijorezi. E normal ca o data ce bagi ceva inauntru sa mai dea si pe afara. Poate ai fost luata prin surprindere si e aiurea si la munca. Poate ai stat mai mult in picioare, poate cat folosesti asta trebuie sa schimbi tipul de absorbant zilnic ca sa nu mai apara surprize. Bafta!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...