Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (78)


Recommended Posts

Rlk [pup] , felicitari pentru bebeloii grasunei!!! Super butica frumusica ce ai! [il]

Stai linistita, eu daca nu aveam episodul cu rinichii, faceam injectiile  in 34 sapt si nu se fac doar daca e vreun pericol..daca totul decurge bine pana in 32 sapt nici nu mai e nevoie de injectii.Si tu cum ai trecut de 32...zic sa stai f linistita.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,4k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Ms fetelor! Chiar sunt relaxata in privința creșterii copiilor! Asa a fost si cu Maria si acum la fel. Bunica cindva mi -a spus ca toate emotiile noastre se transmit copiilor, eram copila pe atunci dar am memorizat acest lucru :) si uite ca a prins bine in viata!

Azi Matei in timpul gimnasticii a facut un kk bărbătesc pe mine sa vedeti ce zîmbet si satisfacție a avut parca era constient de ceea ce face, hai ca e de bine poate cade un sac de bani de undeva:)!

Au dormit afara 3 ore la soare, sotul deja vroia sa -i trezească cind ia apucat foamea, nu stiam pe care primul sa -l iau...si cum Maia e mai răbdătoare....

La noi la eco tot timpul fetita era mai mare, dar na, s -a nascut șeful mai mare cu 135 gr, dar tot timpul era diferenta de 300 gr, deci totusi este orientativ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iulia, eu stiu ca stare mamei chiar se transmite copiilor. Mi se pare f tare ca reusesti sa le transmiti calm, relaxare, liniste. Cat despre diferentele de greutate intre echo si relitate, cred ca tin si de echograf, de toleranta lui, de pozitia copiilor cand is 2, masuratorile is ingreunate de lipsa de vizibilitate, cat si de priceperea medicului. Asa ca ii dau si eu inainte cu toate gandurile bune si pozitive de care sunt in stare.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare mamici si burtici!

Eu am facut injectiile de maturare in sapt 29.am inteles case fac intre 28-34sapt.Poate depinde de dr..cine stie ce teorie are fiecare..Dar vreau sa va spun ca am vazut cazuri cand fara injectii copii nascuti la 34-35sapt au avut probl mult mai mari cu respiratia fata de buburuzele melr nascute la 31sapt..eu cred ca au contat f mult injectiile la noi.

Bine ca aici nu fac din start la toata lumea,doar daca ai colul scurt sau risc de nastere prematura.

Am vazut ca vb de eco, nu e mereu relevanta.. Ziua la eco aveam cam in jur de 1400-1500g si noapte cand am nascut de fapt bbii au fost de 1700 si aproape 1800g.Deci nu mereu eco e relevanta, ca doar nu crescuse ai mei in cateva ore atat:-))

Multumim tuturor de urari si sustinere!

Trebuie sa facem 37 sapt si apoi discutam de plecat acasuca. Bubulinele sunt bine si luptatoare,iau in greutate.Una are ceva colici, sper sa nu avem probleme acs.

 

Va salutam si la cat mai multe sapt inainte!

Monik, cred ca tu esti la rand, asa-i?

 

Noi mulgem milka, de aia nu avem somn la ora asta:))

Pupici si sanatate la bubu si fetite!ce mai stiti de ele?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iulia si alte mamici care alaptati, aveti aceeasi cantitate de laptic la ambii sani?

La mine e diferenta,, nuj de ce..

Mai bag ceai pt stimulare poate produce mai mult si celalalt.

Am o colega mamica la neonato, care are la fel..deci nu sunt singura ciudata:))

Oricum am depasit 1l/zi..zic eu ca e bine k scot cam dublu fata de mesele lor.punem la congelator mereu. Insa atynci cand von fi aks si vom papa la cerere poate se mai schimba lucrurile si productia.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iulia si alte mamici care alaptati, aveti aceeasi cantitate de laptic la ambii sani?

La mine e diferenta,, nuj de ce..

Mai bag ceai pt stimulare poate produce mai mult si celalalt.

Am o colega mamica la neonato, care are la fel..deci nu sunt singura ciudata:))

Oricum am depasit 1l/zi..zic eu ca e bine k scot cam dublu fata de mesele lor.punem la congelator mereu. Insa atynci cand von fi aks si vom papa la cerere poate se mai schimba lucrurile si productia.

Cand am alaptat-o pe Diana si a trebuit sa folosesc pompa pana mi s-au mai vindecat ranile, dreptul avea o productie mai mare dacat stangul. Nu stiu daca s-a egalizat productia cu timpul,dar tin minte ca pe toata perioada alaptarii, Diana sugea mai bine din dreptul decat din stangul, probabil erau mai desfundate canalele, nu stiu. Totusi am avut grija sa ii dau din ambii ca nu cumva vreun san sa ramana mai mic. Am citit ca se poate intampla chiar sa pierzi laptele dintr-un san daca nu ii dai  pentru ca, copilul nu vrea sa suga din el.

 

Dar matinale mai sunteti!  Azi ca nicioadata am dormit foarte bine. M-am trezit doar o data sa ma duc la baie, in conditiile in care de obicei ma duc de 3-4 ori/ noapte.

 

Jaguar, las-o pe Monik sa ii ma tina la incubatorul portabil pentru ca eu urmez imediat dupa Pasti (as avea vreo 38 de saptamani si un pic) [:D] . Dupa Pasti o sa o sun pe dr. si o sa ii spun ca vin direct cu [shopi] pentru ca nu mai pot, merg zici ca sunt teleghidat, sunt [grasa] ca de-abia ma pot da jos din pat (acu la 36 de s e asa, da' cum o fi la 38 s ?!), am bufeuri de caldura, iar baia este a doua mea camera.

 

Totusi, ma bucur ca am avut taria sa o las pe Diana la bunici ca nu cred ca ii mai puteam face fata.

 

Numai bine fetelor si pupici pe burtici

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Jaguar, cand niciun medicament de colici nu mai datea rezultate cea mai buna solutie pentru noi a fost sa o tinem pe pieptul nostru piele pe piele si sa o invelim pe spate cu un scutec din finet subtire

(am nascut-o vara si era foarte cald noaptea). O calma instantaneu si adormea imediat. Problema dupa a fost ca s-a obisnuit asa, dar oricum nu mai conta pentru ca si mie imi facea o deosebita placere sa o tin asa. Incet -incet am reusit sa ne dezvatam si de acest obicei.

Pentru ca se agita foarte mult, nu gasea marginile, ea fiind invatata in burtica intr-un loc foarte stramt, am culcat-o in landou ca sa poata atinge marginile, iar landoul in patut. Dupa vreo 2 luni, am pus-o direct in patut, iar saltea in zona in care era asezata cu capul am inaltat-o (imi era teama sa nu regurgiteze si sa se inece). Perna pentru cap i-am dat foarte tarziu, undeva pe la 2 ani.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Jaguar nu esti singura ciudată...la toate femeile e cam asa, mie imi convine fiindca ei nu maninca aceeasi cantitate de la lapte si e ok ca nu trebuie sa mulg. Mincam la aproape 2 luni, Maia 120 gr si Matei 100gr la o masa,si avem 5-6 mese ziua si. 2-3 noaptea. La mine sa stabilit cantitatea de producere dupa o luna. Am muls doar 2 zile cind a mincat Matei din sinul Maiei si s-a facut pietroi de atunci nu mai incurc sinul:)!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...