Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (78)


Recommended Posts

Monik,super tare fazele,atat cu dr cat si cu identitatea burticii,nu se supara nimeni ca doar 90% suntem avide de informatii si e f bine asa,ma uit la mine cat de multe intreb desi in teorie ar trebui sa se cheme ca am experienta,numai ca mereu e diferit,mai bine intreb si ma edific decat sa iau decizii pripite,intreb femei care au trecut recent sau simultan cu mine prin odiseea asta.

dr acela vede ceva in plus pe langa bb si nu-si explica ce e,ca doar la 7 luni nu se mai pune prb ca nu apare pe ecograf si oricum se vede la morfologie daca la un eco simplu nu e in stare sa interpreteze,normal ca sfatul oricui e sa mai ceara a 2a parere,n-are gemeni daca burtica e micuta,noi suntem ditamai la varsta asta.si de aici precautia ei tre sa fie maxima fata de actul medical actual.

 

pe mine ma framanta ce fel de anestezie sa am:generala sau locala,voi cum ati avut sau cum ati fost sfatuite sa aveti.

Eu am avut anestezie locala (epidurala) si m-am bucurat ca am ales calea asta. In cateva minute i-am avut pe cavaleri la capul meu. I-am auzit imediat.

post-8211-0-66858200-1393281489_thumb.jpg

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,4k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

salutare fete,

vad ca avem capitol nou,,nu am citit din urma...

am avut cateva zile de cosmar,,,si riscul e mare in continuare...m-am gandit numai la Brigit zilele astea....

am fost internata de urgenta cu contractii mari,col deschis si scurt...mi-au facut urgent injectiile pt plamainii bblor si am stat la perfuzii nonstop fara sa ma dau jos din pat cateva zile... 

mai bine nu are cum sa fie, dar ne rugam sa nu fie mai rau..suntem in repaos strict la pat si cu tratam,, Doamne ajuta sa ajungem macar la 34s!numaram zilele si speram sa mai creasca bbii ca sunt inca tare micuti...

va pup si aveti grija de voi! repaos cat mai mult!!!eu eram in putere sa fac multe, acum mi s-au taiat aripile de tot,,,dar ptr bb merita sa stai si in cap!!

Jaguar, iti tin si eu pumnii sa stea bebelusii la caldura macar vreo 3 saptamani. Mie mi-a tot sugerat medicul sa fac cumva sa ajung la 32 de saptamani ca atunci trec toate riscurile mari si singura problema la acea varsta ar fi greutatea mica , uneori plamanii nematurati suficient si nevoia de incubator cateva saptamani..

Ai grija mare de tine si stai cum a recomandat si Rlk (parca), cu picioarele in sus, fara sa faci niciun pic de efort. VA FI BINE! Trebuie sa fii cat mai optimista posibil, sa te autosugestionezi ca totul se va termina cu bine!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bea,multumesc de sfaturi,n-am deloc experienta cu anesteziile,sper sa nu ma panichez,probabil intensitatea momentului va fi atat de mare ca se mai diminueaza din frici;dupa operatie un pic de regim,ceea ce imi traduc ca si alaptarea va intarzia,intre timp primesc de acolo glucoza si laptic probabil.

Mi-as dori din toata inima sa fie si el langa mine la operatie,datile trecute n-a fost ca nu i s-a permis , noroc ca n-au durat mult.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Jaguar [flor] - imi pare rau sa citesc asa ceva...din pacate riscul de nastere prematura e ridicat la gemeni.Am trecut prin asa ceva si unicul lucru e sa stai la pat non stop . Important ca ti-au facut injectiile de dexametazona. Dupa 48 de ore deja au efect.

Bea zicea de 2 injectii /zi : eu nu am auzit asa ceva. Mie mi-au facut doar 2 la fix 24 de ore distanta una de alta si atat. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura, multumim de capitol!  [flo2]

Monik, m-ai facut sa rad.  [:)]  Insa si-a mea gineca, cand m-am dus eu, la 4-5 sapt, nu dibuia al doilea fat, il pusese pe eco cu semnul intrebarii, traiam cu impresia ca-s gravida cu un bebe si ca sarcina e cu probleme, ca o fi si vreun chist pe-acolo. [batcap]  Apoi, cand l-a dibuit si pe-al doilea, pe la 6 sapt, m-a rugat sa nu-i spun niciodata lui bebe 2 ca a fost cu semnul intrebarii. Sau ca-i numeroteaza.  

Si-auzi la ea, sa-i schimbe copiii.  [hippi] Cred ca sarcina ne mareste paranoia. 

Eu sunt de azi noapte cu-o indigestie. Asta cred eu ca e. Crampe peste crampe, scaune mai dese - dar normale - rau de sa nu vad mancarea si cu-o stare de slabiciune de nu ma pot ridica din pat. De azi-dimineata ma gandesc ca nu prea au mai miscat bebeii de vreo saptamana, asa cum miscasera acu doua saptamani. Drept pentru care mi-am facut mai-nainte o cafea, sa-i energizez, si parca am simtit ceva. Dar e posibil sa confund indigestia cu posibile contractii sau, Doamne-fereste, altceva? Am vb si cu gineca, a zis ca ma vede mai incolo daca nu-mi revin. Cat de mare poate sa-mi fie paranoia? [iartama]

Jaguar, sunt cu gandul bun la tine! [flo]  [ruga] Le-am transmis eu subliminal bebeilor sa mai stea la copt, nu te mai ingrijora!  [pup]

Danyce, multumim pentru poza, ce frumosi erati acolo, voi trei! [deziuata]

Eu m-am gandit sa nasc natural daca sunt asezati si cu kg destule. Si cu prima sarcina am avut taietura, si am simtit fiecare varf de ac de dupa, dar m-am refacut una doua. Desi pasa nu mai e perfecta, ca inainte.  [batcap]  Insa am putut alapta imediat. La baie am mers mai intai cu groaza, insa a fost ok si-acolo.

Cat despre prematuri sau nu, ma consolez cu ideea ca si eu am venit la 7 luni, am avut 1 kg, si-am scazut ca ma luase si-o dizenterie la mutarea dintr-un spital in altul. Si uite ce mare si frumoasa m-am facut! [8D]

E posibil progesteronul din Arefam sa `linisteasca` si bebeii de nu mai misca asa? E posibil tot Arefamul si Femosunul sa-mi dea starile astea de ameteala si slabiciune? Pfai cate intrebari pe metru/patrat am...

Va pup pe toatele! [pup]

 

18+ la noi in culcus

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Danyce, ziceai ca ai trecut pe lapte praf caci nu mai puteai de oboseala...parca

Cum ti s-a imbunatatit viata dupa ce le-ai dat lapte praf? Eu, care eram obsedata sa alaptez, am ajuns intr-un punct critic, parca le dau otrava, asa se agita, regurgiteaza, dorm maxim o ora ca-i ia durerea de burta, mi se pare ca le e foame mereu...colici -colici dar nu am pomenit asa ceva ...ca sa nu mai zic de plans de la 5 dupa-amiaza pana la baie...pe la 8...imi vine sa le fac baie de la 5 sa stau linistita apoi.

Atat ca au luat in greutate bine si de aceea am tot sperat...

In plus, unul dintre ei e mai galbior la fata...oare sa nu-i fi trecut icterul nici la 2,5 luni?

pup fetele

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anca,dr mea mi-a zis ca arefamul oral da stari de ameteala,somnolenta si alte mici neplaceri,daca-l iei oral poate d'aia te simti asa sau accentueaza starile de rau de la sarcina,tot asa mi-a tot fost rau pana tarziu,acum nu mi-e rau dar am insomnii si arsuri de abia respir,uneori nici nu stiu cum sa depasesc crizele de arsuri.

 

Oxxy,intreaba musai pediatru despre suspiciunea ca un bb e mai galben,da poate la el nu s-a curatat icterul si are nevoie de ajutor sau asa e momentan tenul lui,ochii cum sunt,ca ar trebui si ei sa fie galbeni,la mine doua au facut icter,una a stat si la raze ca l-a dezvoltat imediat dupa nastere iar alta acasa la o saptamana,pediatra a venit acasa cum am sunat-o si mi-e prescris mai multe ca s-o ajute sa-si revina,tin minte ca i-a dat fenobarbital si dormea de numa...abia reuseam s-o trezesc la 5 ore ca trebuia sa manance si sa ia tratamentul,dupa 2 doze deja era alba.

cat despre alaptat,ne-am hotarat amandoi ca facem tot ce-i omeneste posibil sa fie natural,daca nu si nu,lapte praf ;dupa 3 sapt cu cea mare de nesomn,urlete,chinuiala pentru amandoua,e o decizie normala.la tine tot efortul e x2,asa ca te inteleg perfect si te incurajez sa le dai completare cand si cand ca sa fiti odihniti.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Danyce, ziceai ca ai trecut pe lapte praf caci nu mai puteai de oboseala...parca

Cum ti s-a imbunatatit viata dupa ce le-ai dat lapte praf? Eu, care eram obsedata sa alaptez, am ajuns intr-un punct critic, parca le dau otrava, asa se agita, regurgiteaza, dorm maxim o ora ca-i ia durerea de burta, mi se pare ca le e foame mereu...colici -colici dar nu am pomenit asa ceva ...ca sa nu mai zic de plans de la 5 dupa-amiaza pana la baie...pe la 8...imi vine sa le fac baie de la 5 sa stau linistita apoi.

Atat ca au luat in greutate bine si de aceea am tot sperat...

In plus, unul dintre ei e mai galbior la fata...oare sa nu-i fi trecut icterul nici la 2,5 luni?

pup fetele

Oxxy, eu ziceam ca asa am inceput cu completarea, din motive de epuizare. A fost o trecere treptata. Dupa 2 luni de alaptat exclusiv, am inceput sa le dau seara lapte praf. De pe la 4 luni jumate nu mai au vrut deloc sanul, desi eu mai aveam ceva laptic.

Ce varsta au bebelusii tai acum? Se poate sa aiba un puseu de crestere acum si de aceea sa se manifeste asa.

In prezent (la 6 luni si 4 zile), pisoii papa piureuri de fructe si legume, facute de mine la steamer + mixer vertical, incep sa molfaie painica multicereale + 4 sticlute de cate 150ml lapte. Dupa fructe si legume mai beau lapte, maxim 100ml, mai mult de sete. Apa nu vor sa bea si de suc (obtinut dintr-un sirop natural, recomandat aici) nu vreau sa abuzez eu.

Ca sa-ti raspund la intrebare, am reusit si eu sa dorm in sfarsit noptile de cand cu completarea. Acum avem deja un fel de program si reusesc in sfarsit sa ma organizez si sa fac diverse si prin casa sau sa iesim.

Azi am fost pe jos in oras cu caruciorul si inapoi. 1 ora jumate doar de mers  dus-intors. Am fost sa le ridic niste incaltari comandate online si sa le mai iau niste tricouri (nu m-am abtinut ca la magazinul meu preferat erau reduceri de 75%).

 

Tot azi am fost la control. Uriasii mei au 9320g si 68cm (Edward) si 8390g si 67cm (Patrick). Asta la 6 luni!!!! Pe la 1 an vor fi vlajgani in toata regula [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

OXXY,hai sa-ti zic eu cum e la noi,hraniti doar cu lp:mananca seara pe la 23 ultima masa,se trezesc apoi pe la 4 si inca o data la 7 dimineata.Mananca cam 110-120 ml. la o masa si apoi pe timpul zilei le dau la 3 ore,ii trezesc daca dorm. Dormim deci destul de mult,spre norocul meu ca sunt cumintei,altfel singura cu ei cred ca imi luam campii.Colici nu au avut niciodata,cred ca si datorita sticlelor dr.BRown`s pe care le recomand fetelor care fac cumparaturi pt.bb-i.Mai plang,mai ales donsorul care vrea mereu in brate pt.ca e un rasfatat si cand se screm sa faca kk.Sunt tare draguti,incep sa-mi zambeasca(nu stiu daca mie,dar asa imi place sa cred) ne intelegem de minune,chiar as zice ca daca erau 3 ma descurcam [:-)))]  nu ca as fi refuzat ajutorul cuiva dar daca nu se poate,nu se poate.

Bubu,nu stiu ce mai face micutul,era acolo cu zeci de tuburi si perfuzii,probabil ca ii salveaza dar raman cu multe sechele,nici nu vreau sa ma gandesc,a aparut o mamica in clubul de pe fb cu 2 pitici nevazatori si cred retard mintal,offff mai bine nu va mai zic,ii multumesc lui Dumnezeu in fiecare zi ca am pui sanatosi.

 

aveti grija de voi burtici,stati in pat chiar daca nu va doare nimic,cititi,bagati filme, etc.

 

[flo2]  [flo2]  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...