Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (78)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,4k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Anca, Rlk, va inteleg perfect. Cand eram la 24 de saptamani cautam pe toate site-urile sa vad ce trebuie sa se mai intample cu bebeii mei si nu ma limitam sa citesc doar despre saptamana in care eram, citeam si saptamana 25 si 26. Incepand cu saptamana 30-32 am inceput sa ma vizualizeze din ce in ce mai des pe mine cu cei trei copii iesind la plimbare sau facand diverse activitati.

Pentru mine cele cele 2 sarcini sunt unele dintre cele mai fericite perioade din viata mea.

Anca, tu esti la a doua sarcina si stii probabil despre ce vorbesc, dar tu Rlk, chiar daca vei mai vrea inca un copil sau nu, un singur sfat iti dau, traieste la maxim fiecare zi de sarcina si umple-te cu multa energie pozitiva pentru ca ceea ce va urma va fi si frumos dar si foarte greu.

Sper ca toate viitoarele mamici sa aibe mult sprijin si ajutor din parte familiei ca sa poata trece cat mai usor prin schimbarile de dupa nastere.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

Mamaana, Iulia multam frumos de mesaje! si merci tuturor ptr sfaturi!

 

Rlk, eu nu am avut secretii deosebite in sarcina, iar secretia gen albus de ou a fost eliminarea dopului in cateva zile.la inceput mai transparent,apoi galbui si la final cu firicele de sange.. Depinde de fiecare organism insarcinat..iti doresc sa fie bine!

 

Cor, la mine Ddimerii crescuse peste de 5 ori valoare maxima,,la un moment dat nici nu am mai repetat, ma stresam inutil.M-am luat dupa fluxurile sanguine,IR...dupa sapt22-25.

Numai bine va doresc!Ce ascunde burticu? poate ai spus ,dar nu am citit.

 

Danyce,  nu am spus, si nu o fac public..fiecare cu pasarelele lui/ei:-)) intimitatea lor si a mea.

 

Burtici, va doresc la toate sa ajungeti la termen! Eu m-am simtit aiurea si tare vinovata ptr ca nu am putut aduce copilasii pe lume la termen si la o greutate mai maricica...

Ei dar de doua zile sufletul meu si-a gasit linistea si impacarea,, si chiar am multumit Bunului ca asa a fost sa fie si poate asa e cel mai bine pt noi si micute..

Daa ff greu cu prematurii, insa vad  si vb cu cineva care nascut gemeni la termen(38+) dar din cauza ca erau marisori(adica 2800g si 2400g) probabil neavand spatiu destul in burtik, s-au nascut cu luxatie de sold:-(((... Au un corset special pe care tre sa-l poarte 2 luni, apoi iar nuj ce interventii...ufff m-a miscat mult cazul asta, imi pare rau pt parintii respectivi,,trebuie sa aiba multa putere sa treaca peste si sa grijeasca de copii,mai ales cand sunt si fetite e greu ca raman totusi sechele...

Bine, dr a explicat ca nu e musai sa se intample asa la toata lumea, dar totusi exista risc crescut la gemeni..

Asa ca daca se va intampla sa vina bbii mai grabiti nitel,probabil e mai bine ptr ei. Citisem ca daca nu au spatiu destul, multi imping si misca si secreta hormonul care provoaca nasterea. Cu Dumnezeu inainte burtici, sa fie bine ptr toate! dar sa treceti  minim de 32-34sapt!

 

pupici:-) noi suntem bine ,facem progrese mari!mai avem putin!!!

ca de obicei, citim cad avem treaba cu milka:-))

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 Buna, gemeniste dragi!

 

 Imi puteti spune gemenasii vostri cum au fost/ sunt in burtica? Au avut placenta comuna??

 

 Eu nu mai inteleg nimic. Ai mei credeam ca sunt dizigoti, dar vad ca au 2 saci diferiti, dar aceeasi placenta. Deci sunt gemeni fraternali sau identici?

 

 As fi fost tare relaxata sa stiu ca au doua placente diferite. Acum am citit pe net o multime de riscuri asociate cand impart aceeasi placenta si sunt tare nelinistita!

 

 Pupici! [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Primavara, depinde si cate sapt ai. Daca e sapt mica si placenta e comuna, nu stiu ce sa iti spun si nu inteleg ce s-a vazut la echo pana acum. Medicul ar putea sa explice. Daca e sapt mare si stii ca placentele erau separate si acum nu mai sunt, e posibil ca ele sa se fi unit intre timp. Cand sunt aproape una de alta si sunt asezate amandoua fie anterior, fie posterior, se pot unimla un mom dat. Asta mi-a explicat dr de morfo fetala in trim 2. Daca ele s-au unit in sapt mare si ei sunt separati nu cred ca ai de ce sa iti faci pb.

Imi dau seama ce grozavii aimcitit pe net. Teama cea mai mare e sa nu apara sindromul transfuzor-transfuzat. E ok ca citesti, dar nu tot ce citesti trwbuie sa ti se si intample. Ia-o mai calm si mai degajeaza-te de Dr. GOOGLE. Mai bine vb direct cu medicul care iti urmareste sarcina.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 Bea, iti multumesc mult de raspuns. [flo2] Voi cum mai sunteti ?

 

 Eu marti implinesc 12 s, dar in ecografia de la 10 s scrie clar : schema de placenta comuna, situata POsterior.  Daca era sapatamana mai mare, m-as fi gandit ca s-au unit placentele... dar la momentul asta de-abia se formeaza placenta...

 Exact despre sindromul asta am citit! Si de asta mi-este cel mai frica. Offff...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Primavara, sfatul meu e sa nu mai citesti despre asta. Citeste altceva pe net, da-l incolo de sindrom, nu te gandi la el. Faptul ca el exista nu inseamna ca tre sa ti se intample. Gemenii identici de pe vremea copilariei noastre cum s-au nascut sanatosi? Dumnezeu daca vrea sa aduca un copil pe lume il va aduce indiferent de prezenta sau nu a unui sindrom sau a altor grozavii si indiferent prin ce chinuri te poarta. Pastreaza-ti puterile si increderea. Va fi bine.

 

Noi suntem bine si crestem. O batem pe mami in burta ca sa ne facem loc si mami nu mai poate, ca abia respira. Ii dam inainte.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Primăvara, cum a zis și Bea, liniștește-te. [flo2]  E oricum și mult prea devreme. La mine s-a uitat acum la 24, că sunt foarte apropiate placentele și că s-ar putea să se unească, tot timpul urmărește plancentele, tocmai din motivul amintit de tine, să nu preia unul mai mult. Și poate că e și prea mică sarcina să vadă exact unde e placenta. Pe mine m-a înnebunit în primele săptămâni, o dată că una fundică posterioară, o dată ca cealaltă anterioară, iar că una nu știu unde și cealaltă nu știu cum, pentru mine e un mister așezarea placentei. Înainte de sarcina asta habar n-aveam de poziționarea placentei, credeam că bb e înconjurat de ea și-și ia de peste tot.  [batcap]

Jaguar, mulțumim de încurajări, până la urmă, ai dreptate, ar trebui să fim mai relaxate și mai încrezătoare în ce e cu mult deasupra de noi și ne susține existența, și-a noastră, și-a bebeilor.  [ruga]

 

25+ la noi în culcuș

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...