Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (78)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,4k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna fetelor!

Ieri am venit de la consult numai cu vesti bune si anume:

- baiatul are 2976g, iar dilatatia pe ureter s-a micsorat si a ajuns la 10mm

- fata are 2550g

- diferenta dintre ei s-a micsorat atat in ceea ce priveste greutatea cat si saptamanile de dezvoltare

- placentele au acelasi grad de maturitate 2 spre 3

- colul este inchis

- nu sunt semne ca ar putea sa se declanseze travaliu in aceasta saptamana.

 

Despre dna Magurean mi-a lasat impresia ca te poti baza pe ea daca se intampla sa se declanseze nasterea in aceasta saptamana.

Totusi mai sunt 7 zile pana vine dna Oprescu si am aflat la pe 24.04 o sa fie de grada !!! [:D]  si poate poate, nu de alta nu dar pe 24.04 o sa intru in 39 de saptamani.

 

Oricum, imi da putere gandul ca mai e putin, ca poate-poate problema baiatului se va rezolva. Incerc sa ma auto-motivez, dar uneori este foarte foarte greu.

 

Cor, cum a fost la eco?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lira, felicitari pentru grasuneii!!

Esti la dr Dana Oprescu, daa??...eu la Polizu sunt la ea , de backup, in caz de nastere prematura.

Eu am semnat contract  cu Medlife, daca ajungem in 38 sapt , nasc la privat.

Cor, te asteptam cu vesti!

Rlk, cum mai esti? Mie au inceput sa mi se umfle mainile s picioarele....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lira, felicitari pentru grasuneii!!

Esti la dr Dana Oprescu, daa??...eu la Polizu sunt la ea , de backup, in caz de nastere prematura.

Eu am semnat contract  cu Medlife, daca ajungem in 38 sapt , nasc la privat.

Cor, te asteptam cu vesti!

Rlk, cum mai esti? Mie au inceput sa mi se umfle mainile s picioarele....

Multam frumos!

Da, sunt la dna Dana Oprescu. Nu am avut un alt medic de back-up pentru ca am avut incredere in ea de prima data si de-abia o astept sa ma "rezolve" ca uneori simt ca nu mai pot. nu mai pot sa ma misc, sa dorm si sincer prefer o cezariana la "rece" cu totul planificat si fara sa te ia ceva prin surprindere si pentru ca mi-e frica de travaliu :(.

Apropo, saptamana trecuta mi-au aparut primele vergeturi pe burta si nu sunt putine. Asa ca fetelor daca inca nu le aveti, dati-va burticile cu crema din abundenta, sper sa va ajute cu ceva ca pe mine.....

Monik, cat te corta nasterea la Medlife? si cu cine o sa nasti acolo? intri in 35 de saptamni asa ca menajeaza-te cat mai mult!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lira, mamica norocoasa ce esti! Bebeii tai au niste greutati de vis pt niste gemenii. Sa iti ajute Dumnezeu sa nasti la data dorita de tine.

 

Cu vergeturile nu am avut nici eu pb pana la 30 sapt. Dar de o saptamana, de cand burtica parca si-a luat avant, au inceput sa apara vergeturile rosii....si m-am uns pana acum cu creme si n-am luat decat 6 kg in greutate....deci ii dam inainte si ce-o fi, o fi. Sper sa duc si eu bebelusii mei peste 2 kg si ma las inspirata de sarcina ta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lira felicitari ptr vestile bune si ptr saptamanile frumoase la care ai ajuns...asa da!Nu-mi imaginez insa cat de greu iti e.eu nu mai puteam de la 32 de sapt sa respir.esti foarte curajoasa si hotarata sa ajungi la 39 si sunt convinsa ca cu atitudinea ta ai putea sa ajungi si la 40.Bravo!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lira, si mie imi place tare mult de dr Dana Oprescu si cu ea voi naste daca se intampla sa fie mai devreme de 38 sapt. Am inteles ca se intoarce pe 23...si chiar mi-a zis ca in caz de ceva o am pe dr Magurean. Pe mine ma ingrozeste spitalul de stat...in ianuarie am fost internata la Polizu si mi s-a montat , de catre o asistenta de garda, o perfuzie in mana, desupra policelui ,mi-a spart vena de mi se innegrise tot antebratul , iar acum nu pot sa-mi folosesc mana nici sa ma spal pe dinti...si ma doare f tare locul unde mi-a spart vena....

Astept sa treaca sarcina si sa fac o radiografie, pt ca ceva este aiurea rau....dar pe langa durerea de rinichi, asta e soft. Asa ca prefer privatul , chiar daca este ceva mai scump...De pilda am facut un calcul si la Polizu m-ar costa 4000 lei, cu rezerva privata , iar la targ la medlife am semnat contract cu analizele pt ambii copii (electrocardiograma, transfonetala, auditiva si foto...bla , bla..ca nu mai stiu exact cum se numesc) incluse cu 7500.Cezariana cu Caliopa Parfene. Am apelat f mult la serviciile lor, dar nu mi s-a intamplat asa bataie de joc ca la Polizu...si dr nu are nici o vina.. Dar eu sunt mai "baftoasa"...stii cum e cand iti faci planuri....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...