Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (78)


Recommended Posts

Fetelor, azi am avut eco, consultul neonatologic si preanestezic..si mergem pe spital privat.

Noi se pare ca mai avem o sapt , doua cu muuulta indulgenta...bebeloii nu vor sa mai creasca si lichidul  a ramas ff putin...abia au trecut de 2 kg. Suntem fotomodele si eu si ei..eu am luat 14 kg , ei doar 2 kg de fiecare, mai precis 2009 si 2065 g, adica dezvoltati cat pt 32 sapt si 4 zile, eu fiind in 35 sapt si 1 zi, Col de 35 mm, tensiune pe artere ok, placente ok , ei slabuti dar ok, lichid putin....Speram sa mai creasca pana sapt viitoare un pic si sa ne mai amane cezariana o sapt.

Stiti cum e..speranta moare ultima!! [:I]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,4k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Monik, iti tin pumnii sa ii duci cat mai mult si sa-i surprinzi si pe doctori. Greutatile tale , ca si medie sunt date pemnet intre 33 si 34 sapt, dar ce masoara clar e maimde incredere. Nu te apuca emotiile? Pe mine ma apuca de pe acum, cu fiecare zi/sapt care trece, ca nu-mi dau seama daca am sa stiu ce sa fac dupa. Mie mi-au zis 34 sapt, dar sper sa am parte de o surpriza si sa reuseasca si bebeii mei sa ajunga la 2 kg. Tin pumnii sa mai puna pe ei sapt asta si cu toleranta de la echo sa aiba mai aproape de 2300gr. BAFTA mami!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bea, ma apuca o teama de nedescris...dar tb sa ramanem pe pozitii...ce naiba...au trecut unii prin doua razboaie mondiale....:))...nu trecem noi cu gemenii de primul an??:)))..

Doamne ajuta, sa mai creasca un pic si sa ajungem la sf de aprilie cu ei, inceput de mai.

Eu sunt mai linistita acum, pt ca am facut niste cursuri de puericultura..parca m-am mai luminat un pic...dar sa vedem cata legatura are teoria cu practica!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monica,atentie mare cu lichidul,mai bine sa-i scoateti mai repede,saptamana viitoare.La fel a fost si la mine baiatul,nu mai avea decat foarte putin lichid si au décis sa-i scoata de urgenta,oricum nu mai cresc foarte mult in burtica,e mai sigur asa.

 

fetelor nu va fie teama,o sa va descurcat de minune,eu nu stiam sa fac nimic si ma descurc singura cu ei,bine cu sotul,dar asta nu se pune [:)]  e greu nu zic nu,dar se poate

 

va doresc sarbatori luminate,alaturi de cei dragi [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sarbatori fericite tuturor!

Monik, atentie cu lichidul, uneori e mai safe afara(dupa sapt 34) decat sa apara probleme. daca va zice dr sa ii scoateti, nu te impotrivi, orice zi poate face diferenta..

Au greutati bunicele si de fapt pot avea si mai mult decat spune eco(vam zis cum a fost la mine). Iti doresc sa fie bine!! A si sa stii ca t-i se trezeste un instinct matern de numa dupa nastere!! eu nu am apucat sa merg la curs de puiericultura, dar manevrez bubulinele de numa:-))) deci curaj!!! toate sunteti mamici perfecte!

Acum burtici sa fim precaute, sarcina cu gemeni nu e un concurs, care duce sarcina la 38sau 40sapt,,,in primul rand e pusa in joc viata bbilor.

 

Noi am ajuns aks dupa 5 sapt de neonatologie!!! avem in jur de 2500g, papam titi si suntem linistite! Mami cu tati sunt impliniti si fericiti! va dorim sa va strangeti  in brate puiutii sanatosi cat mai curand!

 

pupici si sarcini usoare tuturor!!

[paste]  [paste]  [paste]  [paste]  [paste]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Jaguar chiar ma gandeam la tine si ma rugam sa iti petreci Pastele acasa in formatie completa! Ma bucur mult pentru voi! [flo2]  [flo2]  [flo2]

 

Monik iarta-ma ca te intreb dar aceasta lipsa de lichid a aparut dintr-o data sau ti-au mai spus si la vreun eco anterior ca incepe sa scada? Te intreb deoarece pe mine nu ma cheama mai des la control acum pe ultima suta, ci tot la o luna [batcap]  [batcap] urmatorul control il am pe 6 mai si nu stiu daca sa stau linistita pana atunci...mi se pare mult!

 

Fetele la voi in ultimele saptamani misca/miscau bebeii mai mult? Pe ai mei i-a apucat strechea..o fi normal? Eu ma gandeam ca nu mai au loc [soricel]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Jaguar, bine ca ati ajuns acasa cu bine!!!! [deziuata] [deziuata]

Rlk, a foat o surpriza. Acum 2 sapt totul era normal, mai mici cu 2 sapt, dar lichid in cantitate normala...unde s-a evaporat, habar n-am!! Clar ca ritmul de crestere a scazut la 18 g/zi dar nici eu nu am fost in forma din cauza pb gasterointestinale. Poate mai reusim ceva ....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...