Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (78)


Recommended Posts

Monik, sunt sigura ca vor fi mai grasuti si stai linistita ca singura problema care poata sa apara, da' e foarte posibil sa nu fie, este sa aibe o mica problema cu mancatul, adica sa manance mai lent, sa oboseasca repede la san. Posibil sa stea o zi la incubator mai mult sub observatie si dupa o sa ii ai langa tine permanent. Sa stii ca instinctul functioneaza chiar si fara curs de puericultura! Sanatate multa si sa ne ti la curent!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,4k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Jaguar, nu am simtit niciodata ca aici este vreo competitie ci doar speranta sa trecem de stadiul de prematuritate. Din punctul meu de vedere, daca dr de rezerva imi spunea ca maine ma baga in cezariana doar nu eram inconstienta si ii spuneam ca nu vreau ca o astept pe dna oprescu sa vina din concediu.

Ma bucur ca am reusit pana aici si sper ca mai multe gemelare sa ajunga la aceasta saptamana daca conditiile le permit.

Cred ca tot tu ai spus de 2 gemeni care din cauza greutatii la nastere au avut ceva probleme, luxatii sau ceva de genu'. Nu cred ca trebuie sa legam acest lucru cu faptul ca ajungi cu sarcina gemelara la 37-40 saptamani. Copii nasilor, au fost sarcini unice la termen cu cezariane, au avut probleme la picioare si a trebuit sa le puna in ghips, la primul copil mai mult timp, iar la al doilea, pt ca si-au dat seama mai repede, un timp mai scurt. Acum sunt foarte bine si nu se observa vreun defect.

Sunt sigura ca ti-a fost foarte greu si ma bucur ca ati ajuns acasa, dar daca m-ai pune sa aleg (intr-un mod ipotetic si complet absurd) intre riscul de a naste prematur sau anumite probleme de genul de mai sus, crede-ma ca aleg a doua varianta. Un asemenea defect fizic, cu rabdare si perseverenta se rezolva pe cand riscul prematuritatii este prea mare pentru mine.

Chiar sunt fericita ca sunteti bine pentru ca eu nu stiu daca rezistam ca tine atatea saptamani in spital departe de familie, de diana si cred ca intram intr-o depresie severa. Dumnezeu ti-a dat putere si acum petreceti primul Paste impreuna. Bravo!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lira, nu am spus ca sarcinile gemelare duse la termen au probleme..ci doar ca au risc mai mare,cum de fapt spune si literatura medicala.

E f bine chiar de vis sa ajungi cu sarcina la termen,cum a fost Iulia si alte mamici, le admir bravo lor!

Nu am nimic cu nimeni,va doresc sa ajungeti toate la finish, o spune cineva care stie ce e prematuritatea...

Insa cand e o problema la bbii si ai trecut pragul critic de 34 sapt, e mai usor sa infrunti 2-3sapt de prematuritate,decat alte complicatii care pot avea sechele pe viata(cunosc cazuri).

Va doresc sa aveti nasteri usoare si copilasi sanatosi!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Insa cand e o problema la bbii si ai trecut pragul critic de 34 sapt, e mai usor sa infrunti 2-3sapt de prematuritate,decat alte complicatii care pot avea sechele pe viata(cunosc cazuri).

Va doresc sa aveti nasteri usoare si copilasi sanatosi!!!

 

 

Sunt perfect de acord cu ceea ce ai spus aici. Bineinteles ca daca raportul riscul-beneficiu fetal este in favoarea nasterii premature, nu cred ca exista viitoare mamica sa se opuna acestui lucru.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...