Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (78)


Recommended Posts

Monik si Lira cu doamne ajuta! Sper sa fie bine si voi cu puiutii dragi in brațe!

Bubu si tu care credeai ca o sa fie cezariana uite ca ai nascut cu bine, ma bucur tare pn nastere naturala, a fost visul meu.,bine ca sunteti ok.

Noi suntem bine, crestem cu viteza vintului, mai mult afară, dorm cite 4 ore la aer si eu cu gradina :) . Nopțile au devenit mai usoare fiindca colicii ne părăsesc cel putin pe Maia au lasat -o in pace si are o trezire la 4:00 si deja la 7-8., Matei tot la 2 ore sper ca pina la 3 luni sa fie si cu el asa! Papam lm in continuare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,4k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Daniela am inceput la 6 luni.si ei au papat lp dar eu sunt convinsa ca pana la 6 luni nu au nevoie de altceva in afara de lapte .Au deocamdata o singura masa diversifcata.a treia masa din zi dar sambata le introduc si dimineata masa de fructe.Azi am ajuns la 180 ml de supa si ei ar mai fi mancat...maine le dau 200 si adaug si ulei de masline.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, m-am intors de la morfo si in sf am stans doar vesti imbucuratoare. Gemenii mei s-au asezat in sf ca 2 copii normali, nu mai stau suprapusi. Sunt amandoi cu capul in jos si stau fata in fata cu manutele intre ei, iar activitatea intensa pe care o are burtica mea e semn ca isi dau picioare sau se joaca. Baietelul are 1648gr(+/-246), iar fetita 2056gr (+/-300). Mi s-a luat o piatra de pe inima, cand am vazut ca iau in greutate. Eu pana acum, de la inceputul sarcinii, am luat 8 kg, nu cum arata cantarul meu de acasa. Sfatul meu, daca va apropiati sau sunteti in intervalul 30-34 sapt, consumati multe alimente cat mai bio, proteina animala, legume si fructe si mancare cat mai proaspata. Se pare ca, chiar se vede diferenta. Maine ma duc la gineco sa vad si cerclajul cum se prezinta si cand ma interneaza pt dexa, dar pana atunci plutesc de fericire cu asa vesti.

 

Asteptam vesti la fel de bune si de la mamicile care au nascut azi. Cat vor putea ele de repede. Sa le tinem pumnii sa se recupereze repede si usor dupa nastere.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor! Ieri, la 16.58 a venit pe lume Marcu Gabriel cu o greutate de 3100 g si la doua minute dupa ne-a trezit din amorteala Sofia Ana-Maria cu o greutate de 2850 g. Azi, la 9:00 am fost mutata intr-un salon de 2 persoane. Ei sunt la terapie intensiva deocamdata si la 14.00 ma duc sa le dau tatica. La baiat s-a reconfirmat dilatatia dar au spus ca nu e grav.

Este greu si dureros, dar la jumatate de ora ma dau jos din pat si fac putina miscare. Ma misc din ce in ce mai bine si sper sa fiu pe pozitie cand o sa ii aduca in salon. Cam atat deocamdata. Va stau la dispozitie pentru orice intrebare. Va pup!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 Felicitari Bea!  

Si la mine sunt bebei suprapusi, baietelul e jos in dreapta si fetita e deasupra lui tot in dreapta, si chiar ma intrebam daca e ok asa, suprapusi. [flo2]  Dar asa cum zici si tu se aseaza ei, cresc! [:)]

Si la mine au fost la fel pozitionati.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, m-am intors de la morfo si in sf am stans doar vesti imbucuratoare. Gemenii mei s-au asezat in sf ca 2 copii normali, nu mai stau suprapusi. Sunt amandoi cu capul in jos si stau fata in fata cu manutele intre ei, iar activitatea intensa pe care o are burtica mea e semn ca isi dau picioare sau se joaca. Baietelul are 1648gr(+/-246), iar fetita 2056gr (+/-300). Mi s-a luat o piatra de pe inima, cand am vazut ca iau in greutate. Eu pana acum, de la inceputul sarcinii, am luat 8 kg, nu cum arata cantarul meu de acasa. Sfatul meu, daca va apropiati sau sunteti in intervalul 30-34 sapt, consumati multe alimente cat mai bio, proteina animala, legume si fructe si mancare cat mai proaspata. Se pare ca, chiar se vede diferenta. Maine ma duc la gineco sa vad si cerclajul cum se prezinta si cand ma interneaza pt dexa, dar pana atunci plutesc de fericire cu asa vesti.

Asteptam vesti la fel de bune si de la mamicile care au nascut azi. Cat vor putea ele de repede. Sa le tinem pumnii sa se recupereze repede si usor dupa nastere.

Greutatile sunt foarte bune. Pe ultima suta de metri vei mai lua cateva kg bune. Sanatate tie si prichindeilor din burtica!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lira, ce grăsunei ai tu acolo, felicitări mami!  [bis]Lăptic mult și nopți liniștite! Să ne spui cum a fost alăptatul de la ora 2.

Eu am o nedumerire cu sonda la ceza. Se pune înainte de anestezie sau după? Am auzit variante și-și. O mai ai? La câte ore se poate scoate?

Diana a fost în vizită? Ea cum reacționează vizavi de bebei?

 

Feciorii noștri habar n-au cum stau, fătul 1 (Andru - nouă ne place să le spunem pe nume) s-a întors acum cred, că mă bombardează sus și la dreapta, față de cum o făcea direct în vezică, și e mai anterior, mai pe fața burții, îi văd mișcările, mai mult spre dreapta, deși ieri a mișcat tare și spre centru. Fătul 2 (Iancu), pe care îl simțeam pe el mai anterior și mai sus, e undeva în spate acum, spre stânga, bontănește acolo, fundic, prin măruntaiele mele. Aștept și eu cu nerăbdare următoarea eco, peste vreo 2 săpt, să văd dacă stau cum cred eu că-i simt sau nu. 

 

Eu m-am uitat ieri, toată ziua, la nașteri. Câteva ore întregi. Toate felurile de nașteri, tot ce se poate pe lume. Acuma, pentru o bucată de vreme, nu mai vreau să văd nimic, mi-am făcut plinul.  [batcap]  Tot am o păsărică legată de naturală și când o văd pe Bubu  [il] povestind așa de relaxată, inclusiv de poziția pelviană a fetiței, prind și mai mare curaj. Om vedea. 

 

Pup toate burticile!  [pup]

 

Nu știți nimic de Monik?

 

26+ la noi în culcuș

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...