Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (78)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,4k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Danyce- uauuu ce mari sunt prichindeii ! Sa-ti creasca mari mari si sanatosi !.

Daniela- si eu asa zic, sa multumim zilnic ca avem copii sanatosi ...si eu am fost ieri la coafor si este si un frizer acolo.O familie a venit sa tunda copilasii,aveau cam 3 ani,gemeni.Amandoi aveau dioptrii mari la ochelari ,unul avea si aparat auditiv si celalat cred ca avea retard...Doamne ,chiar m-am gandit ca sunt foarte norocoasa...

Noi avem la 6 ani asa masuri  : Duracell 1  are :  20 de kile  si Duracell 2 :  19 kile  si 1,15 si 1,13 inaltime,picioare de marimea 30 .Nu-s slabi nici grasi , sunt bine pentru pediatra noastra.Important ca sunt sanatosi 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Incep sa am mustrari de constiinta...daca nu ma apucam sa spal cada poate nu mi se rupea noaptea apa si ii tineam mai mult in burta...poate nu mai erau asa agitati, siatemul lor digestiv era in regula si puiul nu mai avea probleme cu hernia...offf...cred ca am dat de greu de aceea ma plang...si totusi am ajutoare...daca nu aveam eram la spitalul 9 deja :)))) ...fac si haz de necaz...

Cum o fi sa trezesti copiii sa le dai de mancare...raiul pe pamant, cred...

Ai mei nici cate o ora nu dorm ziua...cred ca asta e diferenta intre copiii cu colici si cei fara colici.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oxxy iti inteleg oboseala si epuizarea. Ti-as da sfaturi, dar nu ma pricep deloc. Va citesc pe voi ca sa invat din experientele voastre. Tot ce pot sa iti spun e ca nubar tb sa te invinovatesti pt data la care s-au nascut puiutii. Totul tine de Dumnezeu si noi putem influenta destul de putin. Slava Domnului ca hernia s-a operat si ca sunteti impreuna, ca au de toate si nu sunt probleme fara rezolvare. Putere mamica, vei trece peste aceasta perioada. Doar tu stii cu de eforturi, dar ce nu merita puiutii nostri.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Denyce felicitari pn greutati,uriasii frumuseii!!!!!!!

 

Oxxy mamico putere,nu te invinui ca mai rau faci [batcap] ,eu tot sunt din rindul norocoaselor care am copii linistiti,dar cu toate ca sunt cuminti e obositor,noaptea mai ales te trezesti pn doi nu pn unul ,iti ia mai mult timp.....si multe alte lucruri care treb sa le faci de doua ori.....asta e....fii puternica doar asta iti doresc....

 

Noi suntem bine....Matei un pic mai "sef" cum zice Maria,dar e bine,in comparatie cu alti copii....Mincam la cerere,eu asa si cu Maria am facut si a fost ok,am incercat sa-l trezesc pe al doilea sa-l hranesc si am vazut ca refuza,si am decis sa manince cind vor ei si cit vor.Mincam exclusiv titica,ma mai mulg ca nu reusesc sa consume tot,sper macar jumate de an sa nu apelez la LP.

 

Fetelor cine s-a intilnit cu par si piele gras la bebe???? Matei parca e un adolescent cu cosuri pe fata si miroase o barbat [batcap] ,am uns si spalat cu tot felul de infuzii si nimic,eu inteleg ca e la nivel hormonal dar ma gindesc ca trebuie sa existe un remediu?????

 

Burtici ce mai faceti?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iulia -stai linistita ca o sa-si revina la piele si parul o sa cada  [:)] , lasa-l sa se obisnuiasca cu noua casa ca pana nu demult era in burtica la innot .

Unul dintre ai mei s-a nascut ca si cu puf pe frunte si in cateva luni a cazut tot.

Oricum sa folosesti doar sampon de par si corp pentru copii sensibili.Eu am folosit Johnson aproape mereu cateodata Mustella ..Nu il unge cu creme si lotiuni  ca poate numai rau faci. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ginger,Danyce,sa va traiasca baietii si sa creasca mari!!!I-ati crescut tare bine.

 

Iulia,ce bine ca ai laptic pentru amandoi,ideal,cat despre oboseala e tare complicat,cat apuci sa dormi pe noapte?

Seful vostru e si el intr-o etapa,nu cred ca nu-i trece,poti sa-l imbaiezi cu infuzie de musetel cu albastrele care curata perfect pielea,de orice bubite,reduce grasimea.

Ma bucur ca ai intrat sa ne aduci noutatile.

 

Oxxy,nu te mai blama,a fost sa fie asa,poate era setat oricum acel moment indiferent ce-ai fi facut,cat despre colici,mai aveti un pic de tras;la mine diversificare a fost momentul cand ne-am simtit toti mult mai bine ca au disparut colicile,erau mancate,dormeau mai bine,voi vedea de data asta.

Sper sa ma reacomodez repede,e si treaba asta cu cezariana,nu-mi dau seama in cat timp ma refac,cat de apta sunt de treaba si de efort.

N-o sa fie nici frig,putem iesi la plimbarici dupa 2-3 sapt,e mare lucru ptr ca-i calmeaza si mi se refac nervisorii,obisnuiam sa le iau kitul de hranit afara si le pregateam instant cum se trezeau si iarasi adormeau ca sa stam la aer cat mai mult si fara scandal.

mai ales ca aici verile sunt groaznice si ma gandesc la o solutie optima ca ne termina caldura.

 

Jaguar,cum te mai simti?te-ai externat?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Of, Oxxy, as veni sa stau cu tine, sa treaca mai repede perioada asta. Vestea buna e ca nu tin colicile atat de mult. La mine cu una a fost urat, imi imaginez la tine. Poate e si puseu, cum zicea cineva, insa tu stii sisimti cat poti sa tragi de tine. Si cel mai important, NU te mai invinovati! Esti mama perfecta pentru puii tai! Eu am fost la o secunda de lapte praf, il aveam in mana la 2 luni, plangeam, plangea si ea, l-am pus in dulap si-am pus-o iar la san si-am alinat-o. Si pe ea si pe mine. Si-am reusit s-o alaptez pana la 1 an jumate, cand am renuntat eu, nu ea. Insa cu doi, nu vreau sa-mi imaginez. Putere multa si cere ajutor apropiatilor. Daca la bune pot fi langa tine, sa vina si acum, sa faceti echipa si impreuna altfel trece. Va pup tare! [ruga]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu mi-am scos aseara gineca din casa, la 6 jumate. Prea ma dureau toate si inca o noapte era prea mult. Drept urmare, `la pat, am zis, la pat. te ridici pentru pisu si atat!!`. Ma simteam ca un copil prost la scoala. S-a scurtat colul, nu mult, insa e un semn, bebeii sunt bine, unul 100% e fecior, se vedea perfect, celalalt cu cordonul intre picioare. I-a si masurat, sunt ok. Pe mine ma omoara statul in pat. Probabil nu sunt foarte constienta. [fri]  Insa nu pot. Sara trebuie dusa/adusa de la gradi. Zilele astea barbatul doar vine si pleaca, mancare trebuie, Sara imi cere chiftele de vreo doua zile, ieri m-a intrebat `mami, dar ce-ai facut azi de n-ai reusit sa-mi faci chiftele?` [batcap] Plus evaluarea psiho-somatica si inscrierea la scoala. Nu are cine sa le faca. [V]  I-am zis ca trebuie sa ma odihnesc, sa avem grija de bebei, la care ea ma-ntreaba `te doare burta pentru ca trebuie sa ma duci pe mine la gradi?`  [batcap]  Am asigurat-o ca nu are nicio legatura cu ea, am chemat mamicile-prietene s-o duca, azi o ia cineva la joaca, si cumva trece. Dar 100% in pat nu pot. Zac, ma ridic, iar ma-ntind, mai dorm, iar ma ridic si bag repede la spalat. Iar ma pun. Iar ma ridic. Acu fac chiftele. Nu pot sta toata ziua.  [:(] Chiulesc in ideea ca-mi ascult corpul, daca ma inteapa ma odihnesc, si peste nici doua sapt merg iar si la gineca, si la morfo de 20 de sapt, si pandesc atunci colul si alte masuratori, sa vedem cata `dreptate` am eu.  [doh]

Si iar va pup pe toatele.

 

18+ la noi in culcus

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...