Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (78)


Recommended Posts

Anca, la primul alaptat trageau dar oboseau repede asa ca nu o sa ii mai punla san, ci o sa merg la lactariumsi o sa produc colostru si laptic acolo. Sonda, in cazul meu mi-au pus-o dupa ce a inceput sa isi faca efectul anestezia. Am scapat de clisma sunt singura intr-un salon cu doua paturi. Profit la maxim de orele dintre vizitele de la lactarium ca sa ma odihnesc. Personalul este dragut, fara vreun stimulent. Daca vrei dai, daca nu, nu. Ele la fel se poarta. Sunt cu adevarat norocoasa. Diana e fericita, dar nu a fost inca in vizita. Probabil luni vom fi externati. Va pup.

 

Mulțumesc că-ți faci timp să ne răspunzi!  [pup]  [deziuata]  Sună interesant acel „lactarium”, e prima oară când aud. Sunt pompe sau e fiecare mamă cu pompa ei? Eu mă tot gândesc dacă să investesc sau nu într-o pompă sau să mai aștept până atunci, să vedem de ce avem într-adevăr nevoie.

 

26+ la noi în culcuș

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,4k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

buna fetelor!

 

Felicitari Lira si Monik! [flo2]

 

 Vroiam sa va intre si pe voi, eu aseara m-am speriat, dupa ce am pus utrogstanul pe la 23, dupa vreo jumate de ora m-am trezit cu o pata rozalie, dar a fost singura, am luat repede un nospa si duphaston. Toata noaptea am dormit cu grija. Azi de dimineata am sunat doctorita mea, mi-a zis ca ori m-am zgariat eu cand am introduc utrogestanul , sau l-am introdus prea adanc, sau e de la col. Luni ma duc sa verific.  Ea acum mi-a zis sa iau un nospa dim. si unul seara si utrogestanul. 

Si inca ceva voi cum dormiti, eu daca stau pe partea dreapta imi simt bebei miscand ca si ei sunt pe aceeasi parte, sa dorm numai pe partea stanga?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai bine este sa vii la dumneaei la cabinetul din Polizu - la parter inainte e Internari. Este foarte aglomerat, iar eu preferam sa ma duc in jurul orei 12:00 si pe la 15:00 intram si eu. Daca te duci dimineata de la 9:00 cel mai probabil intri pe la 14:00 pentru ca are tot felul de urgente. Daca iti place o intrebi direct daca vrea sa iti urmareasca sarcina pentru ca tu vrei sa nasti cu dumneaei. Daca va intelegeti, ii ceri nr de tel. in caz de urgente. Daca ai vreo urgenta sa stii ca ai prioritare la control, trebuie doar sa ii comunici asistentei ce urgenta ai. Sper ca ti-am putut fi de ajutor.

 

 Lira, iti multumesc muuult ca ti-ai facut timp sa-mi raspunzi, intre alaptari, bebelit si refacere!

 M-ai ajutat chiar foarte mult! Cred ca o sa-i fac o vizita dnei dr saptamana viitoare.

 Eu am de ales intre Polizu si Cantacuzino-la un dr la care merg cu recomandare... Sunt in cumpana. Ma gandesc sa aleg Polizu, am citit ca suntcei mai pregatiti pentru prematuri. Pe de alta parte, am auzit ca dna Oprescu e super buna dar foarte ocupata si poate sa fei plecata fix la nastere. De asta mi-e teama.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cor, despre somn nu stiu daca iti pot da sfaturi. Eu nu putea sa dorm pe dreapta ca mi se accentuau arsurile. Acum nu mai pot in niciun fel. Dorm f prost si ma trezesc din ora in ora. Incerc sa evit dormitul pe spate, iar ei sunt unul pe stg si unul pe dreapta.

Daca tu poti dormi ok pe dreapta nu cred ca e o pb. Poti folosi perne, pernute ca sa sustii burtica dedesubt. Tu trebuie sa iti gasesti poz comfortabila, dar as recomanda sa nu stai pe spate.

 

Lira mi se pare minunat ca iti poti stoarce sanii. E pompa lor sau a ta. C4ed ca a mai intrebat cineva...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bubu felicitari!! Sa va traiasca fetitele si sa fie sanatoase! Iar voua putere si intelepciune sa l e cresteti!!!

Din ce spui park ma vad pe mine, au rupt membranele si diltatie rapida,doar k la mine erau prezentatie pelvina ambele,deci ceza!

In ce sapt erai si ce greutati au avut?

Bravo k au respirat singurele!

Daca imi permiti un sfat ,cum fac eu cu alaptatul e simultan si au aceleasi ore de masa cu mici diferente de 20-30min uneori. Se trezesc 1-2ori pe noapte si in rest doarme tot poporul, si asa nu simt oboseala si nici ca am de crescut 2 copii. Ziua imi fac treburile casei gatit, spalat,calcat..

Cand am citit ca ai stat o noapte intreaga cu schimbat si alaptat pe rand..uhh imi imaginam cat de obositor tre sa fie..

Eu am dormit f putin dupa nastere pt ca mulgeam la mana si la pompa cam la 1 ora jumate si duceam la bbei continuu.si da e greu sa fii mai mult treaz decat adormit noaptea..Dar probabil asa am stimulat lactatia bine si plus ceaiuri 2-3l /zi.

Cei de la neonato m au sfatuit sa le fac acelas program de papa si somn (sau macar f apropiat) si imi va fi mult mai usor, si asa este.

Putere multa si sanatate intregii familii!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bea, multumesc frumos de gandurile bune!

Crestere frumoasa in continuare!!!

 

Eu am facut ceza cu anestezie rahie, chiar daca sunt fricoasa rau de ace in coloana..

Mai bine nasteam natural de n ori, asa gandeam inainte..

Mi.a explicat anestezista k e mai safe pt bbei sa fie rahie, si m.am conformat imediat.A fost f bine,si chiar ma bucuram apoi ca am putut sa aud primul scancet si sa mi pup copilasii imediat:).

Desi e o senzatie ciudata, adica simti cum iti umbla in burtik, insa nu simt durere deloc! Nu ai timp sa gestionezi si sa faci ordine in emotii, doar esti nerabdatoare sa vezi cum scoate pruncii! Esti constienta ca a sosit momentul magic si nu te mai gandesti la nimic altceva!

P.S aici nu prea fac generala, doar in cazuri extrem de rare.

Si totusi eu eram cu clexane la bord de putine ore, si cik cel mai indicata e anestezia generala in astfel de cazuri..si oricum nu mi.au facut.o.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[flo2]

Si inca ceva voi cum dormiti, eu daca stau pe partea dreapta imi simt bebei miscand ca si ei sunt pe aceeasi parte, sa dorm numai pe partea stanga?

Cor, am citit ca este indicat sa dormi pe partea stanga. Pe dreapta presezi vase importante care transporta sange la bb. Eu am adormit o data vre.o 3 ore pe dreapta si eram panicata ca nu mai misca galusca din partea respectiva uffff... si nici pe spate nu e indicat sa dormi..cand vor fi mai mari nu vei putea sigur pt ca iti preseaza cutia toracica si nu mai poti respira bine.

Cu utro poate ca te.ai zgariat, se mai intampla..

Sarcina usoara in continuare!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am o nedumerire cu sonda la ceza. Se pune înainte de anestezie sau după? Am auzit variante și-și. O mai ai? La câte ore se poate scoate?

 

Anca, mie mi.a pus sonda inainte de anestezie, cam neplacut..dar e nimic pe langa contractii:))

Au scos.o dupa 2 zile.

 

Crestere frumoasa pana la termen!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...