Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (78)


Recommended Posts

Multumesc Jaguar!

Ma bucur ca sunteti bine, mai ales ca te descurci cu toate cele, si cu alaptatul cred ca este cel mai bine asa cum procedezi tu,  simultam, ca nu e deloc usor cu doi bebei. Si eu ma gandesc cum o sa fac, mai ales ca nu are cine sa ma ajute in afara de sot. Dar importanti sunt bebei sa fie sanatosi ca in rest trebuie sa ne descurcam. [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,4k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Cor, la fel am fugit și eu la Urgențe, cu pete rozalii, însă nu părea nimic ne-ok. Colul scurtat c-așa-i place lui, concluzia a fost că m-am rănit cumva când am introdus ovulul. Dacă n-au mai continuat petele, eu cred că poți sta liniștită. Și luni, la control, o să te liniștești de tot.  [:)] 

Somnul... fuse, fuse și se duse, și încă e cale lungă. Nici eu nu-mi mai găsesc noaptea locul, și dacă mai vine și aciduțu`, insomnia e garantată. Pe spate stau doar cât să mă mai întind, în rest, pe părți, de preferință pe stânga.

 

Jaguar, da, uitasem de contracții, cred că sonda e parfum pe lângă ele.  [alcool] Cred că mă gândeam la o ceza programată, când nu se rup membranele și e totul planificat. Adică utopic.  [:D] 

Și eu visez la alăptare deodată sau unul după altul, dar socotelile de-acasă cu cele din târg nu pușcă tot timpul. Și eu am compătimit-o pe Bubu, și mi-am adus aminte de nopțile alea lungi, când numai nu se mai făcea ziuă, că oboseam tot sus și jos, de-mi doream să se facă ziuă numai să știu că mai trecuse o noapte. Dar dacă bebeii nu vor și pace? Uite la Matei&Maia de Iuliapreguza, fiecare cu personalitatea și preferința pentru sân sau lp.  [:)]

 

Spuneți-mi, vă rog, de contracțiile BH. Mai țineți minte de la câte săptămâni și cât vi se întărea burta? Eu, cum mă ridic și mai pun mâna pe câte ceva prin casă, cum mi se întărește burta.  [:(]  Și pun mâncarea la foc, și fug iar în pat, și mă ridic, și iar fug în pat, sunt cu spaimele pe mine permanent, dar, efectiv, nu pot sta toată ziua întinsă. Dacă mă ridic, mă simt vinovată, dacă zac, mă simt vinovată. Nu sunt împăcată și liniștită nicicum. [:(] De ieșit la aer, săptămâna asta am ieșit doar luni și aseară la o plimbare super-scurtă. Și mâine îmi vine gâza acasă și iar nu mă pot ocupa de ea cum vreau și cum vrea, și încerc să nu bag bebeii la înaintare, îi tot spun că mă doare spatele, că nu mă simt bine, că am nevoie să mă așez, și ea nu înțelege, și plânge că vrea să ieșim în parc, cu trotineta, bicicleta ș.a. și e frustrantă de nu mai pot toată perioada asta. Când ar trebui să fie altfel. Știu că e pentru bebei, că ei contează, că..., că..., doar că mi s-au înecat corăbiile azi. [batcap]

 

26+ la noi în culcuș

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Jaguar, nici la iasi nu se prefera anestezia generala, decat in cazuri grave. La generala, ca sa nu fie afectat bebe, el trebuie scos f reprede, ceva de 3 minute, cum la gemeni sunt 2, nu prea se baga medicii. Singura mamica cu generala in spital, a fost o mami de gemeni, la care 1 bebe se oprise in evolutie la 29 sapt. A nascut aproape de 38 sapt, 1 bebe de 3400gr. Cat l-au scos pe bebe viu a fost constienta, apoi i-au indus generala. I s-a rup apa pe la 2 noaptea si au operat-o putin inainte de 7 dimineata. Ultimul clexane il facuse cu o seara inainte la ora 22.00. Era programata peste vreo 4 zile, dar bebe nu a mai avut rabdare. Sonda i-au pus-o inainte de anestezie.....:((((((

 

Anca , poate gasesti o solutie sa vb cu micuta ta si sa-i explici ca e vb de fratiorii ei. Ce va care sa nu o faca sa-i urasca din prima. Daca se vede burtica, spune-i ca te doare si tre sa stai cumintica. Faceti alte actiitati, impreuna, in pat. Si da, stiu, din afara tot timpul e mai usor.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pup fetele,

 

Lira felicitari si din partea mea!!!!!!!!

Monik,felicitari inca o data!!!Sa va traiasca bbii si voua multe bucurii de la ei!

Jaguar,ma bucur ca v-ati facut un program in simultan,noi chiar daca cerem papa in acelasi timp,tot dureaza pana papa,pana dau aerul afara,adormit si uite asa trece minim 1 ora.Prefera sa doarma f bine intre 7 si 12 noaptea si apoi sunt dornice de papa si alint pana la 7 dim,e o perioada de tranzit,am mai patit-o si nu ai ce face,se regleaza dupa cateva luni.

Ma bucur de ele in fiece secunda,n-as sta separata niciun minut,abia am asteptat sa ajungem acasa si sa ne bucuram unii de altii,experienta spitalizarii a fost asa si asa,nu ma asteptam sa fie una relaxanta cert,fetele au crescut si acasa,dupa ce se face vremea mai placuta iesim si la plimbare,alte noutati n-am,cu laptele dr mi-a zis sa trecem pe formula normala de bb nascut la termen ca a trecut perioada.

Sarcini usoare burticilor!!!!

Noilor mamici,multi pupici si va asteptam cu impresii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cor, wow, ce col fain ai! Să-l țină tot așa!  [flo2]

Bea, așa fac. Mă joc cu ea în pat și partea cealaltă, de activități afară, o susține el cât poate. Mulțumesc de gânduri.

Urâtă povestea prietenei tale, cu bebele oprit în evoluție, nici nu vreau să mă gândesc. Bine că asta n-a afectat celălalt bebe și povestea e cu o parte de happy-end. [il]

Sonda, fie cum o fi, mi-e groază de ea, cum îmi era la prima naștere de clismă, poate îmi trece la fel de ușor și-o să văd că nu e mare lucru pe lângă alți bau-bau.

Bubu, spui de formulă, cât și cum alăptezi? Eu visez la alăptat exclusiv, măcar în primele luni.

Cât o putem duce, oare, doar cu alăptat? Mame de gemenași, cât ați reușit să alăptați fără nimic suplimentar?

 

27+ la noi în culcuș

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anca mie toti imi spuneau ca nu o sa -mi ajunga lapte, nu se satura nu mai stiu ce dar uite ca suntem doar cu lm si e ok. Sper ca pina la 6 luni sa fie asa, dat fiind faptul ca pe Maria am alaptat -o 2 ani.

Cor esti bravo, tot asa in continuare!

Suntem in zarva pregatirilor -botezul e duminică! Sala e foarte frumoasa alba si plina cu maci:) ,tinute am luat la toti cu exceptia mea -nu ma parasesc acele 3 kg care au ramas dupa mine doar pe burta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...