Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (78)


Recommended Posts

Felicitari Lira, Bubu, Monika, Jaguar, sa fiti sanatosi si copii sa creasca frumos!

Noi implinim acusi 4 luni, am crescut, avem aprox 7 200 g baiatul si 6 900 g fetita. Mananca destul de bine, aprox 800 -900 ml de lp/zi, avem 5-6 mese/zi, in ultima perioada si-au eliminat masa de la ora 2 si se trezesc in intervalul 21 - 9 o singura data.

Dupa ce au implinit 3 luni am avut o perioada mai grea de 2 sapt in care baiatul refuza laptele deoarece il durea foarte tare burtica. A fost destul de greu insa sper ca a trecut, cel putin pana la aparitia dintilor.

Copii se dezvolta diferit,baiatul adoarme instant si scoate sunete destul de des iar fetita la culcare vrea iubita si ii ia aprox 30 -40 de min sa adoarma. Ea nu "vorbeste" asa mult ca fratiorul insa zambeste foarte mult.

Acum se lupta sa se balanseze de pe spate pe burtica si sunt suparati cand nu reusesc.

Este o perioada superba si a meritat fiecare emotie din sarcina sau dinainte.

Sa aveti grija de voi!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,4k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Bubu, nu stiu sa-ti spun daca este indicata sau nu introducea ceaiului pentru colici la varsta asa mica. Eu le-am dat Bonissan de la 3 sapt pentru ca aveam impresia ca au colici ( desi dupa crizele pe care le-am avut acum nu se compara) pentru aprox 3 sapt. Incepand cu 2 luni jumatate am introdus ceaiul de colici mai mult din nevoia de hidratare in plimbarile din aer liber insa copii nu prea il accepta.

Mentionez ca eu hranesc copii cu lp, iar dr pediatra mi-a zis ca pana la varsta de 6 luni copii nu au nevoie de alte lichide decat de laptic matern.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bubu, dupa ce au scazut (pana pe la 1500g) au luat cam 800-900g in prima luna(in spital). Aks in 2sapt au luat cam 600-700g.acum am trecut de 3000g:)!

Eu stiu k nu e bine sa dai ceai de pe acum..de ce nu le dai espumisan / bonissan/ colief?

Eu am in casa din astea, dar la noi nu e cazul.Nu au colici, si cand au avut crampe de 2-3 ori, le.am pus pernita cu samburi de cirese calduta.asta mi.a zis de la spital sa pun. Cred ca avantajul nostru e si alaptatul , asa mi.au zis si la spital, k eu beau ceai de anasson, fenicul si cik le ajuta si pe ele pt crampe.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rlk, gandeste pozitiv si vb cu cu bebeii sa nu se grabeasca sa mai stea acolo sa mai ia inca cate 500gr.

Lira felicitari pt comorile tale. Sa te recuperezi repede, sa ai laptic, sa fie si ei sanatosi si sa ai o crestere usoara. Intrebare as avea, de ce ma tem euncel mai tare la cezarina.....cum e sa fii constienta tot timpul, sa auzi medicii cum schimba instrumentarul, sa stai cu sufletul la gura pana auzi primul tipat al bebelusului simapoi, inca o data sa vezi si nr 2 daca tipa sau nu? Cum ai gestionat toate aceste emotii?

Cor sa nu te ingrijoreze pozitia lor suprapusa. La mine baietelul, fiind cel mai jos si asezat orizontal la un mom dat, a dus-o pe sor-sa in brate multa vreme. Isi vor schimba pozitiile, eu am fost luata prin surprindere ca grasuna s-a tras intr-o parte si i-a facut loc si lui. Doamne ajuta sa isi gaseasca si la tine cele mai potrivite pozitii, dar mai ai suficient timp. Putina rabdare.

Buna. Cum a inceput totul. La 16.30 m-a bagat in sala de operatie. Mi-a facut un anestezic local pentru introducerea acului de la rahi-peridurala (anestezista a fost chiar fericiata ca foloseste o asemenea trusa), o asistenta m-a tinut de umeri cu capul in piept si fara sa imi dau seama s-a facut si anestezia. M-a intins pe masa, si dupa cateva minute mi-a pus si sonda, dupa a inceput operatia. La scurt timp ai senzatia de sufocare, de greata si de voma (nu am dat nimic afara, da' senzatia e nasoala rau), dar iti da oxigen si dupa putin timp (in asemenea momente timpul se dilata si nu pot aprecia cat a durat dar stiu ca am gandit "posibil ca am fost nebuna sa mai fac asta inca o data") m-am simtit mult mai bine. Sfat nu mancati nimic in ziua respectiva, iar apa sa beti cu inghitituri mici!

Dupa ce au trecut aceste neplaceri, totul a fost foarte bine, l-a scos pe baiat si la doua minute fata. In timp ce ii urmaream nu ma gandeam la nimic, eram doar fericita ca ii vad. In timpul acesta nu am auzit discutia dintre ele. Dupa ce i-a luat am putut sa fiu atenta la discutia lor. Au vorbit despre vacanta si despre niste pastile de slabit. Nu au scapat instrumentarul :-) . Dupa m-au dus la reanimare, unde am stat pana a doua zi la 9:00. Acolo am baut foarte multa apa, desi aveam si perfuzii. Mi-a fost greu cu ridicatul din pat si cu mersul, da' situatia s-a imbunatatit dupa 2 zile. Azi, la o saptamana si o zi dupa operatie am putut sa fac o plimbare de 20-30 de minute.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari noilor mamici!

Primavara- doar sa stai la pat ,atat poti face, fara sa te obosesti si sa umbli.Aici in asemenea cazuri te baga in concediu pentri gravidanta cu risc si nu mai mergi deloc la munca.In Romania nu stiu cum functioneaza.Eu din saptamana a 7-a am terminat cu munca.

Bubu- se tine 1 Mai , e ziua Muncii,nu se lucra deloc.Si eu am stat acasa,scoala a fost inchisa si in 2 Mai asa ca am stat cu juniorii.

Nu am iesit la gratar (pe langa ca nu poti face oriunde foc doar daca ai din alal cu picioare si in spatii amenajate) ca aici de 3 zile ploua , si acum e furtuna cu grindina...si eu care voiam sa merg la mare [ups]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna burtici si mamici,

Eu am facut colestaza de sarcina si de marti sunt internata. Sper sa reziste ficatul si bila mea sa faca bulinele 34 sapt. Apoi vedem. Sper sa treaca si baietelul de 2 kg. La internare, baiatul avea 1800 gr iar fata 2200gr. Bafta tuturor.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna burtici si mamici de minuni, ma alatur si eu eu voua, am 7 sapt si 3 zile si am gemenasi, cred ca D-zeu ne iubeste mai mult pe noi, numai oamenii puternici sunt rasplatiri cu asemenea minuni. Ne dorim de ceva timp copilasi si doream sa facem repede al doilea bebic sa creasca impreuna si D-zeu ne-a auzit ... [:)] , Glumeam zilele trecute cu sotul meu ...eu imi doream sa am un bebe zodia gemeni ( ca sotul) dar doamne doamne nu a mai auzit zodia ... a auzit decat gemeni ... ma bucur sa ma alatur voua, sanatate tuturor ... [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...