Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (78)


Recommended Posts

fetelor am si eu o intrebare? Poate ma lamureste cineva.


 


Am facut morfo +dublu test.  Mi-a dat rezultatul pe loc, a zis ca riscirile sunt foarte mici la toate. Acum acasa cand am scos eco cu dublu test din plic si am studiat putin,  acolo cand a bagat datele in soft  pentru interpretare dublutest la primul bebe nu sunt trecute si bataile, la al doilea sunt. O influenta invre-un fel rezultatele daca nu a fost bagate datele la ambii bebei?


 Sau au legatura numai cu masuratorile pe care le-a facut?  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,4k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Cor1978, poate din atata graba a uitat sa iti treaca si bataile. E destul de ciudat ca ti-a dat rezultatul pe loc si la dublu test. Adica ti-a luat sange si l-a analizat in prezenta ta? Este ffff ciudat. Ai incredere in medicul la care te-ai prezentat? Sau poate nu ai inteles bine si rezultatele la dublu test urmeaza sa iti vina.

 

Anca, cand colul se sterge, nu te doare nimic, poate simti doar mici intepaturi. Am o prietena care a nascut in decembrie, avea col de 5 cm si dupa o luna in care a renuntat sa mai mearga la munca (medic dentist), i-a scazut la 2,5 si apoi stand doar acasa, facand doar treburi marunte a ajuns la col de 1,2 in sapt 32. A internat-o, i-a pus pesar si a dus sarcina pana la 39 sapt dar cu repaus total. E greu ca o ai si pe cea mica, dar nu te forta daca ai primit alte instructiuni de la ginecolog.

 

Iulia, faci sa para meseria de mama de gemeni floare la ureche. Nu mai zic, ca mai ai si fetita. Super ca faci fata astfel. Felicitari!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cor inseamna ca pur si simplu a omis sa treaca pe hartii bataile la primul, dar nu iti face griji ca daca ar fi fost ceva in neregula ti-ar fi zis. Rezultatele la dublu test ti le-a gdat pe loc pentru ca iesisera deja rezultatele la sange si nu a facut decat sa completeze cu datele ecografice.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele,

 

of,ce misiune grea e sa fii burticuta,toate avem nelinisti,ne doare cate ceva,mai ales ca avem 2.

Anca,spor la treburi,asa e tre sa te mobilizezi cand si cand ca n-are cine,cand poti profita la maxim si odihneste-te.

azi am facut eco,ambele fetite sunt cu capul jos,inseamna ca intre timp una s-a intors ca era cu picioarele,nu mi-am dat seama ca mi se parea ca nu mai are loc sa se intoarca,s-a miscat din aproape in aproape pana si-a schimbat total pozitia.la fetele mari am simtit o rasucire f evidenta cam tot in perioada asta,de mi-am dat seama singura.

oricum,nasterea va fi prin cezariana.

 

in rest,ma termina insomniile,azi noapte am adormit 2 ore si alea chinuite.

 

 

pup,va astept cu vesti.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna burtici si mamici cu pici,

Va multumesc ptr gandurile bune si rugaciunile ptr noi!!

Bea, am facut 2 injectii de bethametazona la fix 24h distanta, asta e tot, nu mai fac altele.

Probabil depinde de medicament,cate doze faci.

Da, in sapt mari nu se mai face cerclaj,ca sa nu rupa membranele...mai bine il lasa asa decat sa riste mai mult..

Rlk, mi-ai dat speranta cu ce spui de colul tau ca si-a mai revenit, bravo!

Sper si eu sa se mai dea pe brazda, cu stat nonstop la pat...

Nu mai fac perfuzii, am ceva tratam acasa si indicatia de a nu ma da jos din pat.

In spital nu te tine doar ptr stat in pat, ocupi locul blabla,,statul la pat se poate si aks.

Bbii au ramas in pozitiile de la 25 s, cap si fund jos..

 

Pupici tuturor si multumim pt ca va ganditi la noi! Doamne ajuta-ne pe toate!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Jaguar te rog sa stai cat poti de linistita si sa iti pui o perna maricica sub fund in asa fel incat bazinul sa fie cea mai ridicata zona a corpului cand stai in pat. Hai ca o sa fie bine, o sa vezi! [ruga]

Colul meu si-a revenit in acest fel cu 1 cm in 2 saptamani! Explicatia e simpla: greutatea copiilor nu mai apasa pe col, ci pe stomacul tau :D! Se ridica putin burta!

Ce ti-a zis la externare despre col (lungime, inchis sau deschis)?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Jaguar ma bucur ca ti-au dat drumul acasa. Important e sa stai doar la pat cat poti tu de mult. Daca e inchis colul ti-ar putea pune pesar. Ti-a zis ceva despre asta. Stiu un caz, dar nu cu gemeni, si colul era de 1,2 cm si a dus sarcina din sapt 32 in sapt 39 cu pesar. La gemeni stiu ca pesarul a prelungit sarcina cu 10 sapt , din sapt 24 in sapt 34, dar avea si cerclaj.

Fiecare caz e pe treaba lui. Tu fa ce spune dr si va fi bine. Ne rugam pt asta. Sanatate!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Jaguar te rog sa stai cat poti de linistita si sa iti pui o perna maricica sub fund in asa fel incat bazinul sa fie cea mai ridicata zona a corpului cand stai in pat. Hai ca o sa fie bine, o sa vezi! [ruga]

Colul meu si-a revenit in acest fel cu 1 cm in 2 saptamani! Explicatia e simpla: greutatea copiilor nu mai apasa pe col, ci pe stomacul tau :D! Se ridica putin burta!

Ce ti-a zis la externare despre col (lungime, inchis sau deschis)?

Rlk,  deschis, moale si scurt... verificam peste 2 sapt.

Bea, nu stiu daca se mai poate pune ceva. dr a zis mai bine sa nu se atinga ,ca putem avea surprize..cel mai indicat e repaosul total.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...