Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (78)


Recommended Posts

Noi suntem bine. Am facut vaccinele de doua luni, eu si cu Maria le -am facut la trei luni, e mai sigur asa, cel putin nu am avut febra, complicatii sau miriit toata noaptea,ei sunt mai mari si mai rezistenti. Saptamana viitoare incepem masajul. Colicii ne parasesc incetisor si devin din ce in ce mai calmi, vorbareti si zimbareti.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,4k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Multumesc iulia, tu ai luat decat acid folic, vitamine nu? acidul folic de ce concentratie? tu spui sa iau decat femibion pana in sapt 16, nu? Scuze dar am facut prostia sa merg si la un alt medic si sunt 2 pareri diferite unul sa iau si acid folic si femibion si unul numai femibion sau numai acid folic cum vreau.... si nu stiu ce sa fac? ... :(

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Acidul folic se ia pana la sfarsit si in caz ca alaptezi si dupa.E foarte important pentru copii

Eu l-am luat inainte de sarcina timp de 2 ani zilnic si am terminat dupa sarcina ca eu nu am alaptat.

Nu produce constipatie , aia e de la fierul din vitamine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai stiu.Luasem vreo 15 cutii din Romania cu vreo 2 lei cutia (acu 8 ani ) si habar n-aveam ca au diverse concentratii.Aici in Italia am luat ce mi-a dat la farmacie.

Oricum ai lua sa iei ...din cauza ca a avut carenta de acid folic o cunostinta de-a mea a nascut un copil cu spina bifida.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 Buna, gemenutele [flo2]

 

 Baaam si eu iau acid folic in continuare si am 16 saptamani.Acifol, de 0,5. Si o sa iau cel putin pana nasc. In paralel, iau si Femibion si Elevit.

 Nu inteleg de ce sa-ti zica dr sa opresti acidul folic daca iei femibion. La gemeni, o sa ai clar nevoie de suplimentare de acid folic, pentru faorte des apare anemia prin carenta acidului folic. N-am mai auzit la nimeni asa indicatii. [batcap]

 De la 13 saptamani, nu mai poti lua Femibion1, treci pe Femibion2. Femibion are folati de calitate foarte buna, dar sa stii ca e destul de sarac in alte vitamine. S-ar putea sa trebuiasca si suplimentarea cu fier.  Eu m-ama les cu anemie de pe la 8 saptamani si treptat s-a tot agravat. Asa ca repet analizele pt depistarea anemiei o data la 4 saptamani! 

 

 Jaguar, Iulia, ma bucur mult ca sunteti bine! [flo2]

 Ginger [flo2]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna mamici si burtici!

cred ca v-ati dat seama ca noi nu am fost cuminti si am venit pe lume in prima zi din mai. baiatul s-a suparat si a rupt membranele, m-am trezit cu apa siroaie. am avut o mie opt sute de grame fiecare si am stat in maternitate zece zile. suntem bine, crestem dar avem colici :( si niste mucisori de care nu putem scapa, parca haraie asa de la mucisori...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rlk felicitari! Si baiatul meu a avut muci pana la aprox 3 luni. Scotea niste sunete superbe, speciale. Cand i-am facut analiza secretiilor a iesit ca are stafilococul auriu. Acum e mult mai bine desi nu am facut nimic in aceasta privinta, doar aspirari cu ser fiziologic.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...