Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (78)


Recommended Posts

Cor ai grija de tine si stai la pat!Sanatate multa!!!

Noi avem 2 dintisori la unul din baieti...celalalt e si el in asteptare.baleste foooarte mult.Avem 2 mese diversificate si de maine cred ca trecem si la cea de seara.cateodata mananca mai bine .alteori e o lupta dar ne facem noi mari!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,4k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Bea,felicitari!!!! [flo2] Ce gemenuti mari ai avut!Sa fiti toti 3 sanatosi si voiosi ca e cel mai important,ma bucur ca sunteti f bine.

Cor,sarcina usoara si la cat mai multe saptamani!

 

La noi s-a procedat asa,ne-au dat drumul si am revenit la peste 2,5 kg,de fapt noi l-am facut la 2,9 kg ca asa s-a nimerit sa ne cheme in ziua aceea,daca luau constant in greutate,respirau bine si isi mentineau temp in jur de 2 kg faceau externarea;pe de alta parte am vazut bbi de peste 3 kg care erau cu div afectiuni si inca stateau acolo,asa ca sa fie sanatosi ca de luat in greutate iau ei,mai catinel la inceput ca deh sunt mici si trag mai greu,obosesc repede si se adapteaza mai greut la mediu,insa iau sigur si 10 g pe zi e bine.

am vazut un caz de fetita nascuta la 600 g si ceva care dupa 4 luni a fost externata,o luptatoare dar si o mamica super pozitiva,n-am crezut ca poate fi cineva asa de pozitiva cu taria ei,eu am cunoscut-o cand deja domnisoara ei avea 1 kg 200,a fost externata la 2 sapt dupa noi.

Rlk,dupa mine,zic ca mancati portii optime la varsta lor,adica ideale,noua la externare ne-au recomandat 40 ml la masa la 3 ore pentru ca vazusera ca lipaie intre 30 si 40,nici 30 nu era rau doar ca luau mai putin in gramaj,pe de alta parte acasa ne-am redus intervalul de masa,huzur pe noi ca nu mai stateam in stand-by 3 ore,cereau si la 2,de alint uneori mai cereau inca un pic si dupa 30 minute,dar mami si tati le-au inteles si cumulat am ajuns la ml de lapte pe care trebuiau sa-i pape pe  zi,adica 40x7,n-am dat mai mult,nici mai putin.

de colici.....inca nu am primit nimic;doar fe si vigantol.

fe asta e uneori mai greu acceptat,de ex azi mi l-a regurgitat o printesa,ceva a deranjat-o din prima si dupa cateva minute l-a scos.

dar asta preventiv ca analizele au fost bune,asa fac ei tuturor.

cu programul de somn,e haotic,incet vad ca se trezesc doar o data pe noapte la papa fiecare,cum nu in acelasi timp,sunt 2 treziri plus dimineata intre 5-6.

baita inca le sperie,le fac separat ca sa mearga treaba rapid si dupa dorm linistit 2-3 ore.

 

pupici

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 Felicitări mămicilor și puiuților noi!  [deziuata]​ 

Sunt aici, vă citesc zilnic, dar cu teamă, că eu urmez și n-avem așa multe săptămâni. N-am stat în spital decât 5 zile (suficient) și de-atunci la pat non-stop. Am mai fost la un eco, la col nu s-a mai băgat medicul, a zis că dacă e dilatat de 1 cm, îl lăsăm în pace. Bebeii sunt bine, doar că unul nu mai e în craniană, s-a reîntors într-un soi de transversală și dacă nu se pune înapoi, cumințel, nu mă lasă natural. Însă mai născuse aici cineva natural, cu al doilea pelvian, nu? Iulia, Bubu? Nu mai știu cine... sorry. Celălalt făt, primul, stă cu capul în flexie bine-mersi, direct în colul meu - de el mi-e teamă că-mi rupe membranele - și cu picioarele pe undeva pe la subsoara mea, și e și mai puternic ca frate-so. Pe celălalt îl simt mai slab, când și când. Voi cum îi simțeați în burtică?

În rest, statul la pat mă ucide, noroc cu diazepamul că mă mai droghează și mai trece timpul dormind. De citit nu mai am răbdare, tv-ul îl urăsc, a primit Sara un iepuraș cadou, și când e ea la grădi mă mai joc cu Iepurica și mai vorbesc cu ai mei pe Skype sau cu soră-mea la telefon. E clar, eu nu sunt făcută să stau, ăsta e cel mai mare test pe care l-am primit până acum.

Elizabeth Gilbert în Mănâncă, roagă-te, iubește,  spunea că gândurile sunt precum hainele, tu le alegi, tu alegi cu ce să te îmbraci. Mi-a plăcut tare gândul ăsta când am citit-o și, acum, încerc să-mi aduc aminte de asta zilnic, să nu ajungă temerile și frustrările mele la bebei.

Pup burticile și bebeii fălcoși!  [pup]

 

30+ la noi în culcuș

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anca rezista mamica curajoasa.o sa ma stai putin la pat si apoi o sa te rogi sa mai ai timp de stat in pat....hai ca mai poti inca un picut!!!E greu.stiu dar sa stii ca se uita si o sa te bucuri ca ai indurat cumintica atunci cand vei tine printisorii in brate.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari din suflet tuturor mamicilor noi: Rlk, Monik si Bea! [flo2] [flo2] [flo2] [flo2]

Va doresc sa treceti cu bine peste primele lunite, cand totul e mai intensiv si orele de odihna sunt extrem de putine!!!

Eu nu prea am cand sa scriu de obicei, ca ma impart intre job si casa, cu tot ce implica ea, asa ca nu am asa de mult timp pentru forum. Pe FB intru mai des, recunosc, dar asta din obisnuita si pt ca e mai la indemana.

Mama a plecat acasa pentru doua saptamani de sambata trecuta si acum ne descurcam doar noi doi cu copiii. Luni si marti a stat sotul cu copiii, de azi (miercuri) pana lunea viitoare sunt libera eu. La fel vom proceda si saptamana viitoare.

Altfel nu aveam cum ca nu avem pe cine altcineva ne baza. Asta e, sanatosi sa fim ca in rest gasim noi la orice o rezolvare.

Pisoii mei sunt mari acum, au 9 lunite azi (21-5) . Sunt veseli, adorabili, i-am papa non-stop, dar ne multumim sa-i pupacim zilnci din cap pana-n picioare. Patrick are 2 dintisori, Edward are si el unul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anca inca cateva saptamani si te apropii de termen. [flo2]  Sa stea bebei acolo cumintei macar 5-6 saptamani. (mie asa mi-a zis doctora)

Ai facut injectia pentru maturare a plamanilor? Am inteles ca se fac de cateva ori doza intramuscular. Cat am stat internata am avut o colega de salon avea 34 sapt. si cateva zile, si o tineau acolo, sub supraveghere sa treaca cat mai multe zile peste, avea si ea colul micut.

Eu ii simt destul de bine si cand isi baga cate un spate mi se umfla jumatate de burta, imitial ma speriasem credeam ca sunt contrctii ca se si intarea, apoi mi-a explicat doctora ca sunt ei.

 eu iau din uscosin si un nospa de 40, la pranz ma duc si fac o perfuzit,  si seara nospa cu scobutil..nebunie mare cu scobutilul in spital cat am stat m-au pus sa-l caut si nu se gaseste, ca nu se mai fabrica, si am alergat la zeci de farmacii, si gaseam cate 2, 3 fiole.  Numai ca eu nu vad nicio imbunatatire, burtica mea e la fel de tare de dimineata pana seara daca ma ridic in picioare, mai relaxata este cand stau in pat si pe scaun dar asa mai pe spate. o trece sau asa o trebui sa ma chinuii pana la termen?

 Pe voi va mai lasa de la tratament, ca am deja o aproape 2 saptamani [flo2]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, Cor, mi-a facut doua ture de dexa. Eu, tot aici, mai putin deprimata azi ca gaza mica a luat locul doi la un concurs de recitat poezii. Mi-a dat-o educatoarea la tel si mi-a explicat ea ca locul doi adica cate-un loc pentru fiecare bebe. A fost buburuza, am costumat-o cum am putut de bine, am lipit impreuna buline negre pe fustita rosie, am facut o margareta imensa cu tulpina si frunze si-a participat si ea la lipit si pictat, am facut piruete -imaginati-va o burtoasa facand piruete si inclinari ca balerinele - si dramatizari, ce mai, o intreaga coregrafie pt o poezioara de trei strofe si fara sa stiu ca e pe judet, credeam ca e ceva minuscul, pe gradi.

Na, viata e frumoasa azi, la 30+4 zile. [flo]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...