Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (78)


Recommended Posts

Jaguar, Monik, Bubu si celelalte fete care isi mai aduc aminte cam cat ar trebui sa manance bebeii mei acum la 3 saptamani de viata? Ei mananca in acest moment aproximativ 60 ml la masa, 7 mese pe zi. Mi-e teama sa nu fie prea putin. Voi cum ati procedat la varsta de 3 saptamani? Noi le dam la 3 ore, dar socotind de cand s-a terminat masa anterioara nu de cand a inceput..sper sa ma intelegeti.

Rlk, cum eu am nascut f devreme nu ma iau dupa varsta si saptamani, ci dupa greutate.Ei au inceput sa pape cate 2ml, deci nu comparam cu cei nascuti mai spre termen. Cand am iesit dib spital papau cam 50-70ml la o greutate de aprox 2500-2700g.ese cam la 3 ore, insa calculate nu de la sfarsitul mesei anterioare, ci de la inceput mesei, de ex ora 8 si apoi 11.. asa mancau si in spital.

Tu ghideaza te dupa luarea in greutate si daca nu plang..caci un bb nesatul va plange, va face urat..

Incearca sa ii cantaresti la sapt de exemplu, caci sunt zile cand stagneaza, este normal...

 

Noi luam bine in greutate, am trecut de 4kg cu mici diferente!

Pupici si crestere frumoasa! Ce greutati aveti acum?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,4k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Bubu, mi se pare de cacao sa nu te lase cu pompa ta!!!!ce oameni!!!

Aici aveam pompe si eu am adus.o si pe a mea fara nici o problema!!

Eu stiu ca se incepe diversificarea de la 6-7 luni..eu numa grabesc.

In rest bubulinele sunt bine?

M.am gandit la tine as noapte, am avut un decalaj cu mesele si nu au papat impreuna,,,deci a fost naucitor si f obositorrr!!!! Gat am revenit la programul obisnut:))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Jaguar acum avem doua kg si sapte sute de grame la 4 saptamani de viata; am luat un kg fiecare. Va pupam cu drag!

Rlk, va puuup si eu! Ce frumos au crescut bravooo!eu zic sa nu iti faci griji k iau bine!deci si voi ati avut 1700 la nastere?

Sa vezi de acum ce vor creste, iau in greutate repejor, deja simti bine la brate:-)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna fetelor! Ce mai faceti? Cele cu bebei imi dau seama ca sunteti ocupate pana peste cap. Eu nu stiu ce o sa ma fac ca nu are cine ma ajute.... dar sper sa fac fata singurica...

Eu de la 1 iunie intru in concediu de risc maternal, pana acum am avut de odihna. Perfuzii nu am mai facut, dar iau 3 nospa pe zi si un uscosin dimineata, si vad ca daca stau intinsa e ok, dar seara probabil pt. ca ziua ma mai invart prin casa simt cateva contractii dar nu dureroase. 

Acum nu stiu contractiile astea false daca nu imi scurteaza colul pot face altceva? ca nu gasesc asa mai multe pareri. 

Azi mi-am repetat si tsh pentru ca il am cam marincel si iau eutirox...... sper sa mai fi scazut.

 

va pup!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Luni am facut si la o eco de control, bebei sunt ok, maricei cu o saptamana fata de data mea, baiatul este jos si acum se intorsese cu capul in parte dreapta, si fata este sus de tot mi-a zis doctora. probabil de acolo mi se trage si  disconfortul, imi apasa in capul pieptului [:)]  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cor,sarcina usoara in continuare!!!!!!!!Pupicei

Am facut 2 luni!!! de papat stam asa:la 3 ore 100-120 ml sau la 1,30- 2 ore 60 ml ca-s dati cand vor mai des,uneori se intampla sa doarma f bine noaptea cate una,oricum sunt fresh pentru cealalta,se mai trezesc intre ele,le place teribil usor leganate si vroiam sa intreb cat merge leganate in scaunelul ala,mi-ar fi de folos cand tre sa se astepte la masa si n-au rabdare iar eu sunt solo;

 

pupici all

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bubu felicitari ptr cele 2 lunite! multe inainte cu sanatate!!!

Sper ca am inteles intrebarea ta...intrebi cat timp poate sta bebe in leagan/balansoar?

Eu stiu ca am citit instructiunile lui si scria ca 30-45 de min odata si ca e indicat sa il iei dupa ce adoarme.sa nu lasi bb sa doarma leganat intr-una.Oricum cred ca se plictisesc si ei prea mult in el.Ai mei nu au fost mari fani leagan...unu din baieti chiar nu vroia sa stea deloc in leagan ...au preferat mereu leaganul cu suflet!Pana acum cateva zile statea in camera lor si servea drept suport ptr diferite articole vestimentare/prosoape.acum l-am impachetat ca e clar ca nu ne mai trebuie.

pupici

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...