Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (78)


Recommended Posts

La multi ani copiilor de ziua lor!!!!!!!!!sa ne traiasca si noi pe langa ei sa-i crestem frumos,pupici la burtici!!!!!!

Marie,multumesc de sfat,asa e,leganatul cu sufletul e totul,eu le tin nonstop in brate,insa f rar le legan efectiv,stam unele intr-altele ore in sir zi/noapte si doar asa in cine stie ce momente sa simtim nevoia de leganici,le place enorm sa fie la mine in brate si atat,as apela la leagan cand se precipita situatia si n-au rabdare la masa,in special cand sunt solo si nu le pot da simultan,acum daca papa mai mult dureaza mai mult masa si cand tie foame asteptarea e lunga foc...e facem o incercare ca vb ta sunt convinsa ca va fi suport,eventual mai tarziu pentru motanul de la curte ca e un puturos care vrea si el alintat,va fi deliciul fetelor sa-l vada in el,sau daca o sa-i faca trebuinta altui copilas cu mare drag,as prefera varianta asta normal.

ce faceti de 1 iunie???

gemenasele laptic de voie iar surorile mari sunt in excursie la munte cu clasa,deci toate fetele petrect frumos.

 

o zi grozava!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,4k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

La multi ani bebelinilor nostri si tuturor copiilor mai mici sau mai mari!

Anca si eu eliminam din cand in cand asa ceva dar nu s-a intamplat nimic.poate ma apuca mai tarziu nasterea daca nu trebuia sa facem ceza de urgenta.Tot asa cam prin sapt 32-33 a inceput.Eu zic ca ar trebui sa-ti suni dr sa-i spui si eventual sa te vada pe masa.asa e cel mai sigur.

Bubu multe chestii am luat aiurea crezand ca o sa ne ajute si pana la urma tot"clasic"ne crestem copiii.Imi dau seama ca ei au nevoie de atat de putine lucruri ca sa fie fericiti ... cel mai imp e sa ne vada/simta pe noi cu imensa noastra dragoste.Hai ca o iau pe aratura.sunt melancolica azi

Pupici!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, am eliminat ceva vascos, transparent, gelatinos. Nu mult, dar era acolo. E posibil sa fie din dop?

 

La Multi Ani tuturor pruncilor mari si mici, sa ne traiasca!♡♡♡

 

32+ la noi in culcus

Anca, probabil e din dop...

La mine a fost asa cam 5 zile, apoi secretie cu sange, s.a declansat travaliul rupt membranele si ceza.

Si eu stateam doar la pat!!! cu plosca langa mine...

Aveti grija si Doamne ajuta sa mai stea puii!!!!!!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunt și eu pe așteptare, ce să fac... Am vorbit cu ginecoloaga ce mă vedea-n privat, i-am explicat și mă vede mâine. I-am zis să nu mă trimită la urgențe, că nu mă duc, numai în caz de sângerare, lichid sau contracții dureroase.

V-am zis că eu sunt cu fundu-n două luntre. În spitalul de stat mă vede un medic și-n privat o medică. Ok și cel din stat, dar fușărit, cred că-l mai trage ea de mânecă, că sunt colegi și-n privat și colaborează. Am fost săptămâna trecută la el la control, un nst, care mi l-a făcut o moașă, un eco de 10 min care mi l-a făcut el, o măsurătoare-două și gata. L-am întrebat de greutăți, a zis că la vreo 1200-1300. Asta după ce cu o secundă înainte îmi spunea că AC-ul fătului 1, e mai mare decât vârsta gestațională cu vreo 5 zile, deci și el e mai mare. Ce inimioare și alte treburi, jup-jup, și gata am fost, rezolvată. O prietenă a născut acum cu el, ceza, și-a fost acolo, când l-a sunat, și e și ea mulțumită. Și el mi-a zis să-l sun la orice oră din zi sau din noapte c-o să fie acolo. De asta mi l-a recomandat și Amalia (ginecoloaga) că are partea lui profi. Și e fte posibil și să am și eu partea mea mai avidă de informații.

Deci fac doi copii, cu doi medici. Noroc că doar cu un bărbat, dar dacă stau să mă gândesc, și ăsta e 2 în 1 uneori.

Jaguar, Marie, mulțam!  [asia]  

 

32+ la noi în culcuș

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani copilasi mici si mari! [clo]

Felicitari fetelor care au nascut iar celor care urmeaza le tinem pumnii,nu prea mai sunt multe gravidute in asteptare.

Noi suntem bine,nu ne laudam cu greutatile ca nu stam prea bine dar mergem inainte,ne pregatim de diversificare,suntem tot mai galagiosi,radem,chiuim,ne intoarcem pe toate partile dar mai si ramanem blocati si atunci e jale mare,vrem tot timpul in brate,cu alte cuvine sunt obosita maxim,as dormi vreo saptamana poate mi-as reveni putin.Ce vremuri cand erau micuti,devine din ce in ce mai greu!

 

am luat si noi scaune,balansoare,e plina casa dar nu mai vor sa stea in ele mai mult de 10-15 min. doar in brate la mami

diversificare am inceput-o de ieri daca pot sa zic asa [:)]  cu cereale de orez pt. ca sunt cu fier si mai apoi introducem legumele pireu,fructele etc.

 

va pupam,o seara frumoasa tuturor [flo2]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daniela,sa fie intr-un ceas bun cu diversificarea,cate luni au ei acum?

Anca super poza,super familia,eu una nu pot sigur pe strada ca-s beteaga de spate dupa aia.nici pe celelalte n-am fost in stare,in casa da,cand plang elepe strada in carucior.

cat despre balansoar,am experimentat si nu le place leganate ci sa stea in el ca le relaxeaza si chiar s-au facut somnicul de dupa-amiaza de 3 ore una,ceea ce a fost super bine ca avem o perioada agitata cand dormim putin,se trezesc f des,pe rand,noi 2 suntem complet nedormiti,ne suplinim unul pe altul cand ne e rau de somn,eu is mai rezistenta,totusi dupa 2 nopti albe imi scade putirinta si atunci tre sa fiu lasata 2-3 ore sa dorm,colicile astea ne obosesc pe toti,dr lor mi-a rec infacol si una din ele mi-a varsat dupa el,chiar o facusem ca am dat copilul peste cap,in fine,le-a ajutat doar prima doza si atat.

Anca,asteptam vesti,nu stiu ce sa-ti spun de dop,la mine desi eliminam dop am nascut la termen,iar cand n-am eliminat am nascut mai devreme,deci nu-s in masura sa dau sfaturi,dar trebuie investigat normal ca sa fie treaba lamurita,asa e cu sangerarile n-ar fi de gluma sau apa,contractii mai apar.

 

fetele stiti cumva cum se manifesta intoleranta la lactoza la astia mici?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bubu, eu m-am obisnuit s-o port mult pe Sara, o s-o fac/facem si-acum.

Intoleranta la lactoza si alergia la proteina din lapte sunt doua afectiuni cu simptome asemanatoare, dar diferite ca boli, sa spunem. Un pediatru alergolog te-ar lamuri mai bine, poti incerca unul, se fac niste teste si stiti cum stati. (Noi ne-am luptat si-nca nu s-a dus de tot alergia la cazeina, proteina din lapte.)

 

Eu sunt... nici nu stiu cum sunt. Fericita ca feciorii au in jur de 2 kg si toate la locul lor la eco (placentele sunt de grad 2-3, acu sa vedem cat mai dureaza pana nasc) si cu teama ca probabil a fost din dop, si colac peste pupaza, elimin cate putin lichid care e posibil sa fie amniotic. Dimi merg la spital pt o analiza de secretie sa vedem ce curge.

 

Pup colicosii, necolicosii si burticile. Sa ridice mana sus ce burtici mai avem. Sa vad cu cine fac competitie. ;)

 

32+ la noi in culcus

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...