Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (78)


Recommended Posts

Vă mai scriu azi, fericită că am și diacritice la-ndemână. Pe tel nu pot cu ele.

 

Mă duc eu azi ca o floricică la spital pt. analiză și-mi zice medicul, și el ca o floricică, că laboranta care face testul tocmai a avut un accident de mașină și n-are cine-mi face testul. By the way, se cheamă, Zeiwang (eu îi tot ziceam Taiwan) și arată tot, nu doar dacă e lichid amniotic ci și ce e cu el, în el, infecție, nevoie de antibiotic ș.a. Bun, și mi-a zis medicul-floricea că e posibil să găsesc în farmacii un test asemănător, să-l iau și să-l fac și să-l sun dacă e pozitiv. Și dă-i și fugi prin farmacii, sunat cunoștințe, depozite de medicamente, n-au d`le nimic. Și sun și pe gineca din privat să văd dacă la maternitatea privată nu se face testul. Nu se face, dar ea mă trimite la maternitatea veche, unde, dacă am pe cineva, ar fi bine să sun. La fel îmi zice și ginecul din spital, să merg acolo, că la urgențe, ar trebui să mi-l facă, poate, fără internare. Dacă fără internare nu vor, n-are sens, să refuz, să merg mâine să mă interneze el. Pun mâna și-l sun pe vechiul medic - cu care-am născut-o și mi-a urmărit toată sarcina cu Sara- din maternitatea veche, habar n-are cine (mai) sunt, (Pe-atunci, era bun prieten cu fostul soț, eu mi-am păstrat numele, dar tot nu i-a zis nimic numele meu...) Mă ceartă că de unde am nr., îi zic care-i faza și-mi zice că da, e la spital, dar fără internare și cu faptul că nu-mi știe sarcina nu se bagă. Nici pt. un amărât de test. I-am mulțumit, i-am închis telefonul și-am venit frumușel acasă, mănânc o ciocolată întreagă de draci și-mi fac încet bagajul.

Lichid mai curge, nu mult, ieri nu mi-am pus Arefamul decât la amiază ultima dată și peste noapte nimic, să văd dacă și ce curge. Întradevăr, azi-dimineață când m-am ridicat din pat, am simțit ceva mai umed și vro două picături s-au dus și pe picior în jos.

Lichid aveau bebeii ieri destul. Mă bazez și pe exemplul unei mame cu care am fost internată și-a pierdut lichid vreo 11 zile - dar uda patul prin tamponul de vată - timp în care în uter se tot refăcea și bebelul avea destul. 

Contracții mai am când și când, nedureroase. Dar iar am băgat jumatea de diazepam și mă pun la somn.

No, ș-am încălecat pe-o ciocolată, și v-am spus povestea toată.  [flo2]

Vă mai scriu din spital, că m-oi plictisi sigur. Pentru că încă nu vreau să nasc.  [ascuns]

 

32+ la noi în culcuș

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,4k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Anca naspa cu dr astia.Si eu am avut intr-o perioada o scurgere mai apoasa si credeam si eu si dr ca poate fi lichid.am alergat atunci prin toate farmaciile si prin cunostinte sa gasim testul acela si nu l-am gasit...am monitorizat eco bebeii si s-a dovedit ca nu a fost lichid.am mai dus sarcina inca 6 saptamani.Sper ca si la tine sa nu fie lichid ci doar o scurgere mai abundenta.se intampla in ultimul trim de sarcina.E bine ca te internezi acolo vei fi monitorizata si cu siguranta o sa fie ok.Sara cu cine va sta? Sanatate multa!!!Puppici
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna fetelor!

 

Anca doamne ajuta sa stea bebei cat mai mult in burtica!

Si eu am o scurgere apoasa, amestecata cu utrogestan, eu mereu am zis ca e normala, nu stiam ca exista un test pentru a detecta daca e lichid. Cu toate ca la eco doctora mi-a zis mereu ca e suficient lichid.

of ce de probleme....................... [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anca aveti greutati deja bune,orice ar fi stati f bine,cu lichidul e o treaba,la mine s-a rupt suvoi si spontan,nasterea a venit imediat,doar una si-a rupt apa,cealalta statea bine in culcus,dar a iesit si ea la 6 minute dupa prima sa nu se plictiseasca singurica,apa i-a rupt-o dr cand a venit contractia mare inainte de expulzie.

Daniela,la mine treburile sunt cam agitate rau,multumesc de gandurile bune,fetele sunt la scoala,tot felul de nevoi scolare,sociale,pe care tre sa le rezolv,fetele mici fetele mici cu nopti albe sau semialbe ca stii cum e,plus treburile casei si culmea desi ma pregatisem sufleteste c-o sa am vraiste in casa e f ordine,probabil e perioada in care cele mici n-au cum sa faca dezordine iar cele mari isi tin ordinea,presupun ca la anul pe vremea asta treburile vor sta diferit,cu ce stau mai aiurea e cu timpul pentru gatit,eu fiind si pasionata de gatit inainte era un amestec de nevoie cu hobby,acum n-am timp nici de nevoie apoi hobby;cu somnul,nu mai zic,toate cred ca suferim,la noi cu 2 se amplifica totul,dorm f putin lasata de ele,sunt nopti cand au fost maxim 2 ore,dar ma mai suplineste el o masa de fiecare si mai recuperez inca 2 ore si ma simt mai ok,nici ziua nu dorm asa ca nu pot dormi,doar afara dar cum sa dorm eu!?

a si le sperie baita,ultima data chiar si pe mine reactia asta de frica.

 

si eu pup all,mai scrieti dragi mamici si burtici sa stim unele de altele.

 

eu am in proiect s-o vizita la gineco sa vad cum mai e uterul,altfel ma simt bine,am ramas cu burtica si 5 kg+,din pacate alea-s depuse numa' in zona abdominala,epiziotomia e cicatrizata,analizele locale bune,ar fi mers niste abdomene,sa treaca macar 6 luni sa nu fortez,oricum n-am timp de asa ceva cu toata bunavointa mea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anca aveti greutati deja bune,orice ar fi stati f bine,cu lichidul e o treaba,la mine s-a rupt suvoi si spontan,nasterea a venit imediat,doar una si-a rupt apa,cealalta statea bine in culcus,dar a iesit si ea la 6 minute dupa prima sa nu se plictiseasca singurica,apa i-a rupt-o dr cand a venit contractia mare

eu am in proiect s-o vizita la gineco sa vad cum mai e uterul,altfel ma simt bine,am ramas cu burtica si 5 kg+,din pacate alea-s depuse numa' in zona abdominala,epiziotomia e cicatrizata,analizele locale bune,ar fi mers niste abdomene,sa treaca macar 6 luni sa nu fortez,oricum n-am timp de asa ceva cu toata bunavointa mea.

Bubu, la tine a venit in pelviana a doua? Nu te-ai rupt tare? La pelviana am inteles ca e si discul presiunii mari pe capsorul fatului, ce duce la altele.

Mai lasa abdomenele, cine are timp acum? Si alea 5 kile la atatea alaptari si oboseala, o sa mai traga dupa ele cateva, cu siguranta.

 

32+ la noi in culcus

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bubu te admir foooarte mult.eu cu 2 si simt uneori ca cedez fizic dar tu?!Timp de gatit ...nici nu mai stiu ce-i ala .mai bah cate ceva la cuptor si aia e.in rest chestii reci.salate.gratare.

Azi s-a ridicat unu din baieti in picioare singurel.tare mandru e de el dar si cand cade.e jale mare.In rest vorbesc toata ziua si tipa si plang si cad si fac de toate.E o nebunie superba dar obositor.Nu credeam cand mi se spunea ca o sa fie mai greu cu cat cresc dar asa e.vor sa stau mereu cu ei sa ne jucam.sa le vorbesc si sa-i alint.

pupici

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marie,ai tai de la cate luni au inceput sa doarma mai bine noaptea,sa zic 4-5 ore legate?

si in acelasi timp?

Felicitari pentru realizarea strumfului,a mea a 3a s-a ridicat singurica de patut la 9 luni fix si a stat asa 30 minute de nu vroia s-o iau deloc de acolo apoi vb ta se tot ridica,mai cadea,fiind patut din lemn am pus multe perne ca era riscant fara.

te intreb de programul de nani in afara starii mele,cat si pentru confortul lor,ca se cam agita una pe alta,plus ca nu dorm in acelasi timp decat maxim 2 ore si ceva hai 3 in 24 de ore iar noaptea nu mai zic,n-am dormit deloc aseara,la 6 dim imi era rau de nesomn si m-a lasat el 2 ore sa adorm,prb e ca m-am trezit tot vraiste ca nu mi-au ajuns dupa atata timp iar ele mi-a zis ca domsoarele n-au dormit deloc,una a dormit bine insa una a stat fresh in tot acest timp azi noapte,mi s-a parut incredibila rezistenta ei si chiar ma gandesc sa nu doarma prea putin per total amandoua,e drept ca-s 2,insa parca din ce tin minte de la celelalte dormeau mult mai mult,ele dorm bine numa afara,dar nu pot sta mai mult de 3 ore plus ca eu nu pot dormi pe banca in parc sau pe strada ca sa zic ca recuperez in timpul lor de somn macar 1 ora.

si stam la povesti toate noptile,daca-s agitate amandoua,le tin pe umerii mei,am dat si infacol de colici dat de pediatra,a fost bun doar la prima doza,dupa aia mi-au varsat de la el,am vazut ca singurul alint e tinutul in brate preferabil la mine,e bine si la tati,dar la mine se linistesc mai repede.

 

Anca,la nastere prima a fost craniana insa a iesit mai greu culmea pentru ca a stat cu manuta langa cap,a trebuit dr sa introduca o pensa usor sa-i aseze manuta normal ca nu m-a lasat sa imping fiind risc de dislocare umar,apoi a 2 a avea inca lichidul si in saculetul ei s-a mai intors nitel,dr zicea ca dupa ce-a ramas singura in alea 5 minute s-a intors incat a iesit mai confortabil decat prima,in sensul ca mai repede.am avut epiziotomie,oricum ei fac la toata lumea e nu e nevoie,cred ca de data asta era nevoie,doar la prima si a 2 a nastere n-ar fi fost ca bb a avut 3 kg si 3,3 kg dar mi-a facut cat despre a 3 a s-a impus ca bb a avut 3,8 kg.

nu stiu ce e mai bine,am vazut cezariene super ok care mergeau bine de-a 2 a zi si nasteri normale care abia se tineau pe picioare dupa 3 zile,depinde de femeie si de bb cred.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bubu perioada pana la 3-4 luni e tulbure rau in capul meu.cum zici si tu aveam zile cu o ora dormita sau deloc.apoi lucrurile au fost din ce in ce mai ok.Ai nostri au avut insa mereu acelasi program de masa.de somn.de joaca.asa am incercat sa le facem noi programul ca sa avem si noi putin timp.Oricum pana la 3 luni a fost o ceata totala...din cauza oboselii nu-mi aduc aminte foarte bine acea perioada.

pupici

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...