Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (78)


Recommended Posts

felicitari Anca,sa fiti sanatosi [flor]

Cor,o sa fie bine cu siguranta,noi suntem aici cu tine. [flo2]  Ce perioada frumoasa cea a cumparaturilor,ai mare grija ce hainute iei,eu am folosit doar pijamalute,cele care trebuiau date peste cap le-am dat de noi aproape toate,mi-a fost frica sa li le dau.

 

Bubu,tu stii mai bine ca ai crescut inca 3 copii,eu doar ce citesc si ce-mi zice dr.dar nu uita ca ele au fost nascute prematur,cat au acum varsta corectata? Eu le dau cereale de la 5 luni(4 corectate) la sfatul medicului si de sapt.viitoare o sa incep cu legume fierte la abur si mixate cu blenderul cu lapte.Aici nu se dau ceaiuri,sucuri,nici apa cand am intrebat mi-a zis ca doar daca e canicula.

 

Marie,cate luni au baietii?La noi nici nu se vand premergatoare in magazine pt.ca zic ei nu e sanatos dar eu o sa le iau,trecem granita in state ca le ei sunt [usa]  abia astept sa-i vad in ele,a se citi mai mari,poate atunci o sa planga mai putin si mai respir si eu.

 

restul mamicilor ce mai fac?

Danyce nu a mai dat chiar de mult pe aici...

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,4k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Felicitari, Anca! Refacere rapida si lapte din belsug! Puilor le uram din suflet bun venit pe lume, sa aiba o viata plina de fericire, iubire, noroc, oameni buni si intamplari minunate! 

 

O felicitam si pe domnisoara ce a devenit 'sora mai mare!' 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daniela baietii au 7 luni jumate.Sa stii ca e mare afacere premergatorul asta.le mai ocupa timpul si poti si tu sa mai iei o gura de oxigen.Am vazut ca se pot folosi de la 6 luni dar cu moderatie .asa ca nu mai ai mult de asteptat!Da.stiu ca nu e recomandat in afara din cauza riscului de accidentare din cauza asta nici noi nu vroiam.insa nevoia te impinge.iar noi oricum suntem tot timpul pe langa ei si ii supraveghem.speram sa evitam cazaturi ....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bubu, nu sunt in masura sa dau sfaturi ynei mamici care a mai crescut 3 copii. Dar totusi prematurii au nevoie de atentie mai mare..mi se pare foarte devreme sa incepi diversificarea..parerea mea.. nu au decat 2 luni si un pic corectate..

 

Sapt asta am discutat cu pediatrul,medic f bun, m.a sfatuit sa nu le dau nimic in afara de lm primele 6luni.

Fiecare face cum crede, dar stiu ca sistemul digestiv al prematurilor este mai firav.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cor,lasa panica,voi sa fiti bine ca alea se iau intr-o zi in cateva ore de tati sau altcineva.pupacim bbii si tie sarcina cat mai usoara,da am obs ca esti singurica momentan.

Marie,asa mi-a zis pediatra si mai ceream pareri,ce bine ca la 6 luni vroiau supa,uite ea zicea ca supica de la 9 luni si out,piure legume,orez,deci fiecare dr cu alte pareri.

noi suntem pe aptamil si nu l-as schimba pana la laptele de vaca,dar tot cu colici suntem,sunt mult mai active,se intorc singure pe burtica,se joaca intre ele,se trezesc una pe alta,fac concurs de vocalize,seara au program,cu masa n-au rabdare dar ne descurcam,eu evident nedormita si leganator principal,le place sa le tin pe amandoua pe umeri in acelasi timp si asa adorm repede,cum le pun in patut fac vocalize, e rasfat.

 

e careva care pleaca in concediu in vara asta cu bbii asa mici si pe unde?

 

pupicei

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Azi am fost la eco, colul este de 3 cm acum trei saptamani era 4. Baiatul are cam 1200 si fata 1400 grame. Am o lista lunga de analize de facut si peste 2 saptamani iar la control.baietelul are capul foarte jos sprr sa fie bine si sa stea acolo cuminte.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc, fetelor! [pup]

Suntem ok, va scriu mai multe cand mergem acasa, pe tel pierd uneori mesajele - m-am pus intr-o seara si-am scris unul lung si nu stiu unde-a disparut.

Nu stiu cand mergem, depindem de greutatea lui Iancu, stationeaza la 2030g si analizele lui Andru, care a fost la incubator 4 zile.

Pup pe toate, Cor, stai cuminte in pat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...