Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (78)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,4k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Anca Felicitari!!!!!

Sanatate si rabdare,si cit mai curind sa ajungeti acasa!

Fetelor cind stau si ma gindesc cit de norocoasa am fost eu cu greutatile la gemeni....a 3 a zi eram acasa ,dar voi sunteti (sau ati fost) nevoite sa stati prin spitale,....rabdare si iar rabdare.

 

Noi suntem bine,crestem,zimbim,Matei se tiriie un pic,adica se impinge cu piciorele cind are nevoie de o jucarie sau suzi, Maia fiind ai dolofana evident ii este mai greu,dar apuca si trage tot ce gaseste pe alaturi,patul este plin cu perne si baricade [:)] ,am copii mari....la 4 luni zic eu ca sunt tare ok!

 

Eu ma chinui in continuare cu taietura de la ceza,ma doare, frige,ma maninca locul si tare vreau sport,mai am 4 kg in plis depozitate doar pe burta!

 

Bubu in octombrie mergem la Sovata,sper ca o sa fie bine!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anca,ar trebui sa va dea drumul zilele astea,asa e,tre sa ia constant in greutate zilnic,chiar daca 20 g,dar zilnic,totusi nou-nascutii mai scad,nu e prb mare,tot vor recupera si chiar mai mult decat asteptarile,mi se pare oricum buna greutatea.

Iulia,bravo,sunteti ex de crestere si evolutie,ma bucur ca s-au facut nazdravani,in afara de lapte,le dai si altceva de papa?

si noi adormim pe spate si ne intoarcem pe burtica in somn dupa care dam semnalul ca sa ne vada toata lumea,scot vocale,se ating,se cauta,nu vor suzeta deloc una si doar 2 minute cealalta,nici leganate decat maxim 10 minute asta daca-s calme,altfel deloc,vor doar la mine pe umeri,asa adorm.

pupacim lumea

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna mamici si burtici, n-am mai intrat de mult si acum incerc sa recuperez cu cititul, va pup pe toate si aveti grija de voi si de ingerasii vostrii.

Dragelor vreau sa va intreb si eu cateva lucruri, eu devin paranoia si nu am pe cine intreba, maine fac si eu 14 sapt am fost la eco morfo tr 1 si am facut s dublu test la Dr Albu Dinu, acolo m-a trimis dr mea dr a spus ca puii sunt bine ca nu vede ce sunt si la dublu test am iesit cu risc 1 la 10 000 si 1 la 760 la risc de varsta, am trimis cateva zile rezultatele dr mele dar niciun raspuns :( ... insa eu stiu si simt ca sunt bine

 

Dragelor voi cat timp ati luat acid folic, si daca ati luat vitamine ce vitamine vi s-au recomandat?

Cate ecografii ati facut in timpul sarcinii eu pana acum am facut 4 si am programare la 17 saptamani la dr Iosup si la 22 la sp la Filantropia ca mi-a zis dr mea ca e gratis acolo dar nu stiu daca sa am incredere sau nu in sistemul de stat ... off cate griji imi fac ... si am o alta problema dr la eco morfo de tr 1 nu mi-a spus lungimea colului stiu decat de la dr mea ca la eco de 6 sapt aveam 34 mm e ok?

Voi unde ati facut ecografiile morfologice?

Si va rog sa-mi spuneti daca vreti pe unde si cu cine ati nascut, eu stau cu teama ca nu stiu unde sa merg, sa fie bine pt ei, mi-e teama de nasterea prematura pt ca stiu ca am auzit ca in spitalele private costa f mult zilele in plus dar in stat nu am incredere ... am incercat pana acum sa nu-mi fac griji ... dar se pare ca nu pot

Sfatuiti-ma si pe mine!

 

Va pupacesc pe toate si ma intorc la citit din urma! [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Baam , acidul folic se ia cand deja planuiesti sa ai un copil daca nu , imediat ce stii ca esti insarcinata trebuie sa iei pana la sfarsitul sarcinii iar daca alaptezi si pe perioada alaptatului.

Acidul folie e extrem de important pentru maduva spinarii ,a  oaselor .

NU este un medicament ci este un integrator de vitamine.Nu astepta ci ia imediat, zilnic!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc Ginger eu il iau dinainte sa raman insarcinata cu 6 luni inainte si dr mea mi-a zis sa-l opresc si nu mi-a zis sa iau nicio vitamina de aia va intrebam ... pt ca sincer inca il iau si nu stiu ce sa fac ...

Pupici

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Baam eu am luat ac.folic pana dupa nastere si femibion vit.Eu cred ca daca stai in Buc.esti norocoasa ptr ca sunt spitale de stat unde sectiile de prematuri sunt extraordinare .nu cred ca in sist privat sunt asa bine pregatiti si in plus costurile sunt......Intereseaza-te la ce spital ai vrea sa nasti si cauta-ti un medic acolo.Dar in primul rand gandeste-te ca o sa nasti la termen!Sarcina usoara!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc Marie 83 asa voi face, sunt din Bucuresti, cunosc o dr la spital la Giulesti, dar ma voi interesa si in alta parte, asa fac ma rog la Doamne Doamne sa fie puii sanatosi si sa ajungem cat mai aproape de termen.

 

Va pup si aveti grija de voi si de puiutzi vostrii!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am facut cezariana. Sunt la cantacuzino a fost singurul care m a primit cs avea locuri la prematuri. Polizu si filantropia au zid cs nu au locuri. Bebei au 1300 fata 1200 baiatul.ls baiat s au maturat mai repede plamanii de la dexa pt cs am fscut 4 injectiii. La fata are oxigen
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...