Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (78)


Recommended Posts

Monik frumos au crescut voinicii.bravo!Si noi l-am avut pe unu din bebei cu hernie ombilicala destul de urata.dar s-a rezolvat in max 2 sapt printr-o alta metoda:se apasa ombilicul cu degetul si se face un pliu deasupra cu pielicica din parti apoi se aplica un leucoplast-de hartie ar fi ideal.incearca si asa.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,4k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Monik,felicitari pentru greutati si multumesc de aprecieri,esti o scumpa.

Cearcanele trec,se uita noptile nedormite,cam la 2 ani ai lor ne vom regla cu somnul si noi;de unde esti sigura de hernie si de ce stii ca la 6 luni faceti operatie?poate nu e nevoie totusi,pup si cand ai timp sa ne mai tii la curent;zici ca ai tai nu seamana la trasaturi,ale mele da,sunt identice la trasaturi si diferite la comportament.

de starile dupa vaccinare mi teama si mie d'aia am si intrebat ca ma ia cu rau numa' la gandul ca si asa suntem mici si agitate,o stare aiurea peste ne lipsea.

ai tai cat au fost asa intorsi dupa vaccin?Au facut si febra/

la celelalte vaccinul de 2 luni a trecut cel mai insesizabil ca sa ma exprim asa,au fost mult mai afectate la cel de 6 luni care s-a lasat cu febra in seara respectiva si la 2 chiar 2-3 seri la rand,apatie si emotii mari pentru mine,normal.

Daniela,wow ce progrese pe voi,tare frumoase momente si abia e inceputul,vei avea parte de atata fericire cu ei incat uiti toate eforturile,pentru ca-s 2 e perfect,se dezvolta altfel,au o alta inceredere,au cu cine se juca.

si despre greutate,asa e,nu tre sa fie exagerata,oricum mari se schimba radical treaba,la mine a 3a la 6 luni avea 9 kg,statea in fund klumea multa vreme,mergea tinuta de subbrat,chiar pediatra zicea sa nu-i mai dau atata papa,ei fix la 2 ani s-a lasat de apetit,manca bine la 3 zile,alerga nonstop,era zgubi prin parcuri,acum e balerina familie iar surioara mai micuta la aceeasi varsta e cea mai dodoloata.

vin caldurile...folositi aerul cond la bbi in camera?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dragelor, spuneti-mi si mie ca acum citesc din urma ce n-am apucat sa citesc ... la cate saptamani se face cerclaj si la ce lungime minima a colului, eu am 15 sapt si 3 zile acum sapt trecuta aveam 43 mm, stau cu teama totusi, la voi la cate sapt s-a scurtat?

 

Se vede si la eco abdominala lungimea colului sau numai intravaginala? La mine la ultima eco am facut intai abdominala si pe urma transvaginala.

 

Si inca ceva cum trebuie procedat pt primirea indemnizatiei, pt 2 ani

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 Buna, fete dragi

 Anca, Cor, sper ca sunteti bine cu totii! Multi pupici si asteptam vesti de la voi!

 Bubu, Jguar, Marie, voi cum faceti baita la gemeni?? M tot nelinisteste treaba cu baita, nu stiu daca ne vom descurca...

 

 Eu am 23 de saptamani, sunt fetita si baietel, frumosi si activi. 

 Problema este (si aici raspund la o intrebare de-a lui Bamm) ca s-a scurtat f mult colul. la 19 saptamani avea 3,9 cm, iar la 22 de s deja era 2,4. Asta in conditiile in care eu sunt acasa, in risc mATERNAL  si n -am facut deloc efort... Dr mea s-a aratat ingrijorata si mi-a montat un pessary, ca sa atenueze presiunea si sa nu se mai micsoreze colul. Ma simt ok cu el, o sa-l scoatem inainte de cezariana.

 

 Mamicile care ati nascut prin ceza la stat, aveti idee cat trebuie sa pregatesc pt dr, anestezist, asistente?

 

 merci si pupicei la toateee!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Primavara, eu n-am dat decat medicului ce m-a operat. Anestezista m-a intepat de sase ori si urla la mine sa nu misc si sa ma incovoi si mai tare, in timp ce-i spuneam ca nu mi-e frica de seringa, nu misc si simteam ca-mi explodeaza burta si-l scap pe medic de treaba in timp ce o asistenta ma tragea de cap in fata. Complet neprofi mi s-a parut toata treaba, asa ca doar medicul a fost 'recompensat'. L-am auzit grabindu-se si tragand de mine sa-i scoata cat mai repede si chiar i-a scos rapid, in capul meu trecusera cateva secunde de la caldura in picioare pana la primele tipete. Dupa ce i-a scos, s-a relaxat si el si-a inceput sa cante "De-ai fi tu salcie la mal..."

La asistente iar nimic. Erau si de treaba, si grabite. Eu am considerat ca-si fac munca cum mi-o fac si eu. Si cum am stat la tura asta, peste 3 sapt in spital, nu dovedeam oricum cu datul. A fost ok si fara. Intr-un final, copiii tu ti-i speli, hranesti, schimbi. Ele se baga la ajutor, unele, benevol, altele, daca-l ceri, altele, deloc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Preturi. Medicului merge de la 300 ron la 200 E. Anestezist, 100-150 ron. Asistente, 10-20 ron pe operatiune. Astea sunt "tarifele" aici, asa mai dadea cate-o mamica. Insa din cate s-au perindat in salon cu mine, sa zicem vreo 15, una singura dadea tuturor. Eu chiar am venit schimbata acasa din pctul asta de ved, fericita cumva ca nu se mai da si sunt sanse sa ne schimbam. Am auzit chiar cazuri de medici care n-au luat, din povestile altor mame.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Preturi. Medicului merge de la 300 ron la 200 E. Anestezist, 100-150 ron. Asistente, 10-20 ron pe operatiune. Astea sunt "tarifele" aici, asa mai dadea cate-o mamica. Insa din cate s-au perindat in salon cu mine, sa zicem vreo 15, una singura dadea tuturor. Eu chiar am venit schimbata acasa din pctul asta de ved, fericita cumva ca nu se mai da si sunt sanse sa ne schimbam. Am auzit chiar cazuri de medici care n-au luat, din povestile altor mame.

Nici eu nu sunt de acord anca cu aceste practici dar nu avem ce face.. suntem in Romania. Acum si eu sunt intr-o dilema... nu stiu cat sa pregatesc pt doctorita mea...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bună mamici si burtici!

Ma bucur ca sunteți bine, papati, cresteti,ginguriti si mergeti!

Noi sîmbătă facem 5 luni avem 8300gr Maia si 8000gr Matei,ne intoarcem si ne tirim ca niste" omizi":-)!

Papam titica in continuare si sper ca o mai ducem citeva luni, diversificare nu am inceput ca au adaugat luna acea.sta cite 1300 gr si pediatra a spus ca e suficient! Vaccinul se 2 luni l -am pus la 3si pe cel de 4 luni acum la 5 o sa il facem ! Nu au facut febra si nu s -a achimbat comportamentul!

 

Poop!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...