Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (78)


Recommended Posts

Buna,

 

Subscriu la ce a scris Marie.

dar ce mai fac puiutii?

Vreau detalii.....muuuuuulte,trebuie sa fie un moment de respiro pe acolo pe undeva.

 

Baam,am luat eu,dar m-a constipat grav de tot,pana la urma am luat femibion 2 ca eram in trim2,oricum au fost saptamani neplacute total datorita constipatiei,e bun ca are fe mult,insa na fiecare il asimileaza diferit,n-am putut regla din alimentatie asa incat sa nu-i resimt acest efect secundar,orice am incercat.eu am luat 17 kg,dupa nastere in 2 sapt s-au dus 12,de atunci am ramas cu 5 kg indiefrent cat/ce mananc si ce activitati fizice intense am,din pacate sunt depuse pe burta si se vad,cand vor face fetele 6 luni,incerc pilates la sala,inainte prestam aerobic de 3-4 ori pe sapt,acum simt ca nu mai e de mine,e prea intens,nici la aparate ,mi-ar prinde bine pilates,care e lin dar f intens,ajuta corpul sa se armonizeze,nu slabesti din prima ca la aerobic dar pentru inceput vreau sa ma resimt rezonabil de bine si dac-o fi acolo sa se duca 3 kg nu ma supar.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,4k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Bubu maimuticii mei sunt nazdravani tare zilele astea.Se straduiesc sa mearga fara ajutor.fac cativa pasi dupa ce isi dau drumu la manute si cad in cele mai diverse pozitii.Vorbesc intr-una...ma rog vorbesc e mult spus.dar nu le tace gurita cat timp sunt treji.chiuie.rad.Au amandoi premergatoare si au inceput sa se joace fff frumos impreuna.se alearga si se prind unu pe altul.se ascund.se trag de par.E o placere sa te uiti la ei.Se iubesc mult si se cauta mereu ceea ce ma bucura enorm.

Date tehnice:greutate 9.400 si 8700.inaltime 77.si 78 cm.pediatrul e multumit si a zis ca sunt dezvoltati ca ptr 1 an.Au 9 luni si 3 spre 4 dinti unu din baieti iar celalalt 2.

Papusile tale ce fac? Fetele mari cum se poarta cu bebelusele.au grija de ele?

Pupici

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna,

 

Cat mi-as dori sa-i vad,un pupic la fiecare,sunt tare dulci la varstele astea dragii de ei.

Si f bine dezvoltati,se vede ca mami e pe baricade si are grija bine de ei,bravo!!!

ce papa ei intr-o zi?de la cat ai inceput sa dai si altceva si mai ales cu ce ai inceput?

sunt agitati ca le dau dintii?ceva febra?

 

papusile,eu le zic mamarute,mele tot asa se cauta si se mangaie,cea mai mare cu 6 minute e extrem de protectoare cu surioara,atat de atenta sa-i fie si ei bine ca ma induioseaza altruismul ei;le place sa stea cat mai pe verticala,fie in brate,pe umar,stau la orizontala numai la somn,au inceput sa se regleze la programul de noapte,de cateva seri adorm stas la 9,dupa baita,somn de voie pana la 3-4 cand le e foame si papa mai mult,apoi inca un mic somnic de 1 ora si cam gata ca vine dimineata si se activeaza.

Surioarele lor sunt indragostite de ele si le iau in brate,le si dau voie mai ales ca doua din ele sunt cat mine,am un mare ajutor in ele si mai ales incredere si cele mici sunt dornice de stat la sueta cu fetele mari,se uita atat de admirativ la ele incat cu siguranta ca le vor imita mai tarziu in tot,nu va zic ca au scos toate jucariile si le-au dat lor,drept urmare si-au reamintit toata frageda copilarie.

 

Sa nu uit, ce parere aveti de vaccinul antipolio,mai nou e in aceeasi doza,mai demult era picatura dupa vaccinare,acum e injectabil.

 

pup toate burticile,mamicile si bebelasii sau kinderii de joaca.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bubu si mie mi-ar placea sa ne vedem !

Nu pot spune ca mananca prea mult.dimineata la7 laptic cam150ml.la 11 fructe cu biscuiti.la15 supa/piure de legume cu carnita/ficatei sau branzica calcica si la18-19 iaurt .la 21 laptic si la 12 noaptea ultima masa de lapte.

Ce frumos au ele grija de gargaritele mici.ai o familie mare si frumoasa.Nu stiu cum faci fata totusi.esti mamica super eroina...eu cu ei doi si uneori simt ca clachez.ar trebui sa ne dai cateva lectii! Sigur cele mici vor incerca sa le copieze pe domnisoare si cred ca va fi foarte amuzant.

De vaccinuri am ales sa nu mai citesc ca ma cam lua cu calduri.le facem pe cele din schema nationala si atat.speram sa fie bine.Chiar ieri am facut vaccinul de 6 luni.suntem un picut in urma cu vaccinurile ca asa ne-a recomandat pediatrul sa le facem cam cu 2 luni mai tarziu din cauza ca au fost prematuri si ne-am mai decalat si din cauza unor viroze.Oricum tare neplacut e.au facut febra si un pic diaree si sunt maraiti si necajiti...o placere.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Te pup,Marie

 

Ce meniu bogat aveti deja!E super bine ptr varsta lor!ce lapte au?

ce iaurtel?

si noi ne-am stresat cu vaccinul,ne-au taiat toate apele pe amandoi,tati intrase intr-o panica de nu-l puteam redresa,ca polio e eradicata si de ce sa mai facem vpo,asa si e!!!, unele tari din Ue l-au scos,ne-am decalat si noi ca toata lumea de aici,m-am inveselit dupa 3 zile cand si-au revenit fetele.

Pe vremuri,numai traznai faceam, ca ziceai de iaurt,zanei nr 3 ii dadeam activia de cereale prin parcuri la 3 luni,mi-ai reamintit de treaba asta,nu-i ajungea unul,fomista tare,dr actuala m-a indrumat sa incepem alimente noi dupa 4 luni jumatate.

Despre lectii,fetele noastre mari sunt o entitate,cum sunt toti gemenii/tripletii,apoi ele sunt triplete ca sa zic asa,in 3 ani,3 prunci,no bine,se vede ca-s asa,iubesc enorm surioarele,trec peste noi(si ma bucur/le ador)ptr fetele mici,ma cearta daca li se pare ca fac ceva aiurea pentru cele mici,in vacanta ne permitem orice ca sunt fara griji,in timpul scolii devin agasanta cu temele,asa-s mamele;per total,observ ca buburuzele se uita dupa fete si vad in ele un ex,deci,trebuie sa le indrum bine ca sa ia ex bun.

 

Marie,plecati in co pe undeva?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

As vrea mult sa-i duc la munte cateva zile dar recunosc ca mi-e un pic teama.nu stiu daca ne vom descurca cu gatitul.dormitul si altea alea.

Lapte au aptamil fara lactoza momentan.de vreo luna ca au avut ceva pb cu burtica.scaune multe si mai moi.Iaurtel am gasit la o alimentara bio artsana.romanesc.e foarte bun si pare mai natural.

Asa e cu gemenii/fratii apropiati.au lumea lor si se inteleg din priviri.dar e bine.eu asa imi doresc sa se iubeasca ei mai presus de oricine si orice

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si noi tot aptamil,in spital le-a dat pre-milupa,am mers acasa pe el pana s-a epuizat stocul din oras,in toate locurile n-am mai gasit,am trecut la aptamil si pe el am ramas.

e bine de stiut cu iaurtelul,poate il voi gasi si eu.

Sa va zic programul lor de azi noapte:s-au culcat la 9,am apucat sa-i fac baita uneia singure ca atat a plans dupa incat n-am mai avut cum s-o imbaiez si pe surioara,am stat s-o linistesc pe ea,dupa masaj au adormit tun pana la 5 dim,nu-mi venea a crede ca au fost atat de linistite toata noaptea,am recuperat si eu la greu ca sunt cumplit de restanta la somn,acum am alta prb,o super migrena,probabil nu-s obisnuita sa dorm mai mult de 2-3 ore la o tura...nu va zic...10 vise deodata;printesele s-au trezit relaxate,au mancat bine si somn inca o ora cand s-au activat si au petrecut dimineata si cu tati.

 

pup all!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor cum mai sunteti? la noi e prima data cand dormim 6 ore neintrerupt, adica de la zece aseara pana la 4...ii atat de bine. ..acum au mancat si s-au culcat la loc. pup u all!!.!

La cate luni e posibila sansa asta? :)

Te invidiez, Rlk! Eu daca prind doua ore de somn legate ma declar fericita. :D

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...