Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (78)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,4k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Marie,pana merg ei mai bine,tot trebuie sa te ajuti de premergatoare ca altfel vin pe spate,stiu de la ale mele ca se izbeau cu premergatorul de toate obiectele,acum vom fi ca la masinutele tamponate,mai am pana sa le trebuiasca,cam in iarna,stiu cum e,la inceput ma voi bucura,mai stau si ele singurele fara brate,dar mai apoi ma panichez ca se vor lovi.E tare faza cu trezitul noaptea,lasa patutul mai jos,la ultimul nivel sau le-ar fi frig?

inca suntem la un singur patut ca au mai dormit si-n pat singurele inconjurate de perne,se simt mai libere,inca nu se lovesc,mai avem de crescut,de luna viitoare punem si patul nr 2 iar pe unul il fac ziua tarc de joaca.

 

Lilu,ce mari sunteti,cat au ei acum?

vacanta frumoasa in continuare,noi la plaja la anul;si noi tot intre noi ne place sa avem grija de mamarute,ne-am format si le stim incat cineva strain mai mult ne-ar incurca,oricat de super obositi am fi.

 

Baam,unde vei naste?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna fetelor, va urmaresc de ceva vreme mai exact de cand am aflat ca o sa am si eu gemenasi . am asteptat mult timp un bebe si in urma primului FIV ne-a reusit si au aparut 2 mogaldete la ecograf ,acum avem 14 saptamani ,am facut dublutestul si e ok bebeii se dezvolta bine unu e mai mare si unu mai mic,sotul zice ca ala mai mare e baiatul lui,am vrea sa fie pereche dar cel mai important acum e sa fie totul bine si sa vina pe lume sanatosi . vroiam sa va intreb pe cele care sunteti din bucuresti la ce doctror ok ati fost ?eu acum merg la o doctora care nu imi da senzatia ca ar sti f bine ce face . Pupici pe burtici si pe cei mici !

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor ,

 

Si eu va urmaresc de cand am aflat ca o sa am gemeni . Sarcina obtinuta prin fiv , mai am un baietel de 2 ani ,tot prin fiv . 

Dar am o problema , gemenii mei impart aceeasi placenta si se pare ca acelasi sac  [fri] . Sun se pare , pt ca la 2 eco la 9 si 12 s-a zarit membrana despartitoare , acum la 15 nu s-a mai vazut .Am sarit peste DT si TT si trecem direct la amniocenteza pe 8 septembrie. Am inteles de la 3 medici si ce am mai citit pe net ca riscurile sunt ft mari pt anomalii . Imi este foarte frica  [fri] , mi se pare crunt si traumatizant  o intrerupere de sarcina la 21 saptamani . Ma rog la Dumnezeu sa fie sanatoase [ruga]

Si daca pana la urma sunt in saculeti diferiti , a zis doctora ca imi face o singura amniocenteza ca este acelasi material genetic , dar pe net gasesc ca exista cazuri in care doar unul din feti poate avea anomalii .

A mai trecut cineva prin  asta ? Ma puteti ajuta cu cateva sfaturi ? 

 

Geanina , eu merg la doctora Dana Oprescu de la Polizu . Nu pot sa-ti spun ceva de ea ca nu am  avut decat 2 intalniri pana acum .Baiatul l-am nascut tot la Polizu dar cu alt medic care acum numai lucreaza acolo :(

 

Sarcini usoare si bebelusi sanatosi !!!!! Iar pentru mamici , crestere usoara !!!  [flo2]  [flo2]  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gabriela bine ai venit.sarcina usoara si bebelusi sanatosi!Eu stiu ca trebuie facuta amnio ptr ambii bebiti.dar poate dr stie mai bine.Sper sa fie totul bine si sa se nasca sanatoase.

pupici

 

 

Multumesc de primire  [flo2]

Asa mi se pare si mie normal , 2 amnio daca sunt 2 saci . Sunt praf , nu imi gasesc linistea de la 6 sapt de cand am aflat ca sunt monozigoti  [fri]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gabriela eu zic sa incerci sa te gandesti ca totul o sa fie bine.stiu ca-i greu.dar pana la urma deocamdata nu s-a vazut a fi nimic in neregula cu puiutii asa ca ai incredere ca o sa fie bine.Daca sunt monozigoti nu inseamna ca au defecte...pana la urma in cazul sarcinilor naturale cele mai multe sanse de gemeni sunt de monozigoti si nu am vazut gemeni identici cu probleme!Eu am avut colege 2 perechi de gemene mono care erau perfect sanatoase.Ai incredere in minunile tale.Pupici
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Urez bine au venit in club proaspetelor gravide si sarcini usoare!

 

Gabriela,daca sunt cu aceeasi placenta exista un risc de sindrom transfuzor-transfuzat,ca sa se depisteze la timp se urmareste sarcina la eco la 1 maxim 2 sapt dar asta dupa 26 sapt ptr ca de atunci incep ei sa se comporte asa,in cazul in care se intampla,cel putin asa mi s-a spus mie,am facut eco des,le urmarea greutatile ca sa nu fie diferente mari,adica raportat la varsta de sarcina sa zicem ca la 26 sapt sa fie diferenta de 500g,in general nu apare acest sindrom decat rar de tot si exista solutii,una sa se actioneze in burtica,2 sa se decida nasterea in cazul in care s-a trecut de 29 sapt;nu de speria,ei iti spun tot ce trebuie sa stii tu medical,asta nu inseamna ca e diagnosticul sarcinii tale,ti-au pus in vedere cum s-ar zice,mie mi-au zis la fiece ecografie de acest risc si atat am putut face concret,sa urmaresc evolutiua,sa fiu atenta la miscarile lor,daca sunt activi amandoi,nu am facut amniocenteza,recunosc nu-s de acord,mi-e groaza...asta e parea mea si nu e nici buna,nici rea,e doar feelingul meu ca n-as putea rezista graviduta la acest test,restul merg ca nu-s invazive.

Stiu ca ei pun pe tava toate eventualele prb,insa nu inseamna ca ti se vor intampla,sa fim pozitivi!!!

 

 

 

La dr am mers la o dna fff scumpa de la ReginaMaria,doar ca nascand mai devreme am fost in urgenta in Polizu,la un dr la fel de scump care m-a ajutat enorm cu travaliul meu spontan,in care o scumpa era craniana si una pelviana,copiii au fost monitorizati de o dna dr f buna neonato.Conditiile din spital sunt jalnice,eram traumatizata dupa 2 sapt,efectiv nedormita ca nu prea se putea ca in salon eram minim 8,am vrut rezerva insa nu era libera,apucam 2-3 ore de somn in 24,din punctul asta de vedere super greu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

La dr am mers la o dna fff scumpa de la ReginaMaria,doar ca nascand mai devreme am fost in urgenta in Polizu,la un dr la fel de scump care m-a ajutat enorm cu travaliul meu spontan,in care o scumpa era craniana si una pelviana,copiii au fost monitorizati de o dna dr f buna neonato.Conditiile din spital sunt jalnice,eram traumatizata dupa 2 sapt,efectiv nedormita ca nu prea se putea ca in salon eram minim 8,am vrut rezerva insa nu era libera,apucam 2-3 ore de somn in 24,din punctul asta de vedere super greu.

cum se numeste doamna dr de la Regina Maria?Eu merg acum la o doctora de la Matei Basarab care e foarte draguta dar mi se pare ca nu prea stie ce face,nu cred ca e obisnuita cu sarcini gemelare si le trateaza ca si cum ar fi una singulara normala, ceea ce nush daca e bine . 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...