Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (78)


Recommended Posts

Baam,super greutati aveti,sa cresteti cat mai mari,sanatosi si voiosi,uiti aceste eforturi dupa ce nasti,se merita din plindar repausul e cel mai sfant si conformatia ta conteaza enorm,in general cele mici de statura nasc mai repede la sarcini multiple,am vazut intr-un doc "in pantec".

 

Daniela,multumesc de intrebare,va pup dulce,si noi papam,suntem abia la inceput,mai mult in tatonari si ne manjim de le spal complet dupa masa,important e sa le placa si sa invete gusturile noi.

De dormit inca in acelasi patut noaptea,ziua nu,acum doarme una in patut si cealalta in alta camera pe pat,am sa desfac si patutul nr 2 prin octombrie zic eu,ale mele nu se deranjeaza fizic daca stau in acelasi patut,ba dimpotriva se simt mai bine amandoua la somn noaptea,doar ca ziua daca una n-are chef de nani rade si gangureste pana o trezeste pe surioara.

ne-am balbait vreo 2 sapt cu laptele,am schimbat marca crezand ca fac nazuri de la el,cred ca de la caldura,ptr ca multi bb si-au redus cantitatea atunci,altfel dorm super ok ,aseara s-au culcat la 8 si s-au trezit la 6,la 11 si la 4 au gangurit in somn,e semnalul ca le e foame,asa ca le-am dat fara sa se fi trezit complet,unii dr zic sa-i lasi nemancati si 7-8 ore doar ca mi se pare mult prea mult la varsta lor,am zic ca dupa 9 luni poate,la mine a 3a s-a trezit pana la 4 ani sa ceara lapte noaptea si nu i-am refuzat acest lucru chiar daca e obositor,la un moment dat isi turna singura in canita,s-a lasat cand a simtit ea,dar bea lapte si cate 400 ml inainte de culcare sa se simta hranita,lapte de vaca de la o tanti de la tara.

 

cat despre firma caruciorului,primii pasi am luat,e f ieftin,n-am avut nici cum altceva ca trebuie sa-mi intre in lift,un criteriu esential,e f usor de condus,stau una langa alta,probabil nu va fi atat de rezistent si voi mai lua unul,la ele 3 am avut 9 carucioare in total.Patutul si sterlizatorul,biberoanele de sticla tot de la ei,acum o sa caut scaune ptr mancat,voi de care aveti?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,4k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 Buna, fetele.

 Marie, Bubu, Daniela, ce-mi place cand povestiti de bebeii vostri.. [bib]  [bib]

 Mie nu-mi vine sa cred ca am ajuns la 32+. Nu credeam c-o sa duc sarcina pana aici. 

 Si la mine contractiile sunt dese, o tot tin pe Adalat, ca nospa nu mai face nimic..

Peste cateva zile merg si eu din noua la eco sa-i vad pe frumuseii mei. 

 Bubu, imi place ce zici tu, ca e importanta inaltimea, eu sunt inalta si sper sa ajung la 36s.

 Am luat pana acum 14 kg. Nici nu-mi dau seama daca e mult...mi se pare ca iau cate 1 kg/ saptamana. Voi cum ati stat cu greutatea?

 

 Carucior eu chiar nu stiu ce sa iau. Am citit recenzii super bune pe siteurile din afara despre Maclaren Twin Techno. E un carucior sport, tip umbrela, care se poate foloside la 0 luni. Dar nu-mi dau seama...daca ma descurc cu el, avand in vedere ca o sa nasc toamna si bebeii vor prinde iarna...N-o sa le fie frig in asta, chit ca ma gandesc sa le comand si husa pt picioare????

 Poate va aruncati un ochi si-mi spuneti ce credeti voi despre el

 http://www.carucioare-maclaren.ro/carucior-twin-techno-persian-rose.html

 

   Pentru mine e esential sa se plieze usor si sa fie mic si usor, pt ca stau intr-un bloc comunist, la et 8 si liftul e tare micut. In plus, nici nu vreau sa schimb mai multe carucioare. Credeti ca e posibil sa ma descurc de la inceput cu un Maclaren din asta?

 Ideea e ca nu pot atasa un landou la modelul asta, ma descurc si fara landou la iarna???

 

 Mai am o dilema mare...Voua ce v-a fost mai util? Landoul sau scoica? Nu stiu ce sa luam ca sa-i aducem acasa si sa si folosim ulterior... Eu ma gandeam la o scoica de la Primii Pasi, dar par micute tare, cred ca se pot folosi pana  bebe are lungimea de 67 cm..

 

 Bubu, tu ziceai de carucior primii pasi. De care ai avut? Cu maner reversibil? Si chiar se pliaza usor si se face mic? Cat de mare e liftul tau?

 

Ma mai framanta ceva. Nu stiu cum sa facem cu bona. Sa iau o bona inca de la inceput, sa ma ajute cu cei mici? La 1 an ma intorc la serviciu. Atunci trebuie sa iau 2 bone sau una se descurca cu 2bebei?/

 Cat costa o bona in Bucuresti, aveti idee/?

 

 V-am innebunit cu atatea intrebari, va multumesc anticipat, stiu ca sunteti tare prinse cu minunile voastre! [flo2]  [flo2]  [flo2]  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele.

V-am urmarit cu drag evolutia pana acum, si in unele dintre voi chiar ma regasesc.. [:)] 

Noi suntem in 30 + de saptamani si pana acum a fost totul ok. Ne ingrijoreaza analiza de proteinurie care este foarte mare (570). Peste 2 sapt. mergem la doctor sa vedem bebeii si speram sa fie totul bine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am luat in total 20 kg,de la 63 la 172 cm la 83 kg si cand ajunsesem de la spital acasa aveam cu 4,5 mai putine,dar le-am pus peste tot,aveam burtica mica de se mira toata lumea cand m-am dus sa nasc si ziceam ca sunt gemeni.S-au dus oricum dupa 6 luni,nici urma de sarcina nu mai am,nici macar o vergetura,noroc cu veveritele ca altfel nu m-ar crede nimeni [soricel] .E foarte bine 14 kg,o sa iti recapeti silueta foarte usor.Mai bune sunt cred eu scoicile,altfel cum ii transportati cu masina,aici nici nu te lasa sa pleci de la spital pana nu-i verifica si ii aseaza in scoici(mie chiar mi i-a imbracat asistenta cu toate hainutele ce le-am dus,eram atat de neindemanatica si ei atat de mici)I-am nascut tot iarna si ii puneam intr-o chestie se numeste nid d`ange,un fel de sac de dormit dar foarte gros in care i-am scos toata iarna,foarte practic zic eu.Maclaren-ul este fara indoiala un super carucior,mi-a placut si mie dar si pretul e pe masura...

Bubu [pup] ,la fel e si la noi cu masa,se fac ca purcelasii si mai trebuiesc si scaunele si prin jur curatat,abia astept sa treaca faza asta [batcap] Noi am primit un scaun de masa,o vechitura,deocamdata il pastram si am mai cumparat unul cheap de la Ikea,foarte usor de intretinut,doar din plastic,sa vedem si cat o sa tina.Ai grija cu fetita care doarme la voi in pat pt. ca asa am facut si eu,pana cand a inceput sa se trezeasca noaptea ca vrea la noi si eu am dormit cateva nopti in living pana am dezvatat-o,a durat cam o sapt. si de atunci dorm si ziua in camera lor.Ce fac printesele mari,gata pregatirile de scoala?

Claw,bine ai venit,nu stiu ce analiza e aia pt. ca eu nu am facut nici una,dar sunteti déjà marisori si o sa fie bine.Ce astepti,fetite,baieti?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 Daniela, iti multumesc mult pentru raspuns! [flo2]

 Pupam si veveritele dragi si scumpe!

 Cred ca pana la urma o sa luam Maclarenul(vad ca are si sacii pt picioruse inclusi) si scoici. Acum sunt pe piata si niste landouri care se pot fixa cu centura de siguranta in masina, dar totusi iti trebuie masina mare ca sa incapa 2 landouri. 

 Felicitari pt kg date jos, sper sa le dau si eu jos dupa sarcina. Deocamdata la mine se vede doar burta, picioarele sunt foarte subtirele, dar totusi am pus si pe fund, ca ma strang chilotii vechi! [:-)))]

 

 Claw, felicitari pentru perechea minunata! [flo2]  Si noi tot pereche asteptam. 

Totusi, pentru proteinurie nu ti-a dat niciun tratament?  Cu tensiunea cum stai? Mie mi-e frica de mor de preclampsie, o data la 3 saptamani m-a pus dr sa tot repet analizele de urina. slava Domnului ca sunt ok pana acum!

 

 Baam, intrebaoi de patuturi, eu am luat de la ikea unul singur, sa-i culcam pe amandoi pentru inceput. Acesta este

http://www.ikea.com/ro/ro/catalog/products/00248567/

 

 Pe la 3 luni vom mai lua inca unul. Si noi stam f prost cu spatiul in camera. 

 

 Pupcii la toate, mamici si burtici cu gemenasi!

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Primavara,Claw felicitari pentru pereche [flo2] ,sa fie sanatosi si sa se iubeasca mult mult de tot.

Daniela,tie felicitari ptr kg, [flo2] ,ti-ai revenit extrem de bine.

ce papa buburuzele?cate luni au acum?

 

la mine tot prb liftului e si la inceput am avut un sigur landou care incapea in lift iar fetele fiind micute incapeau impreuna in el,de la primii pasi,cel de acum nu e cu maner reversibil,insa ma descurc bine cu el ca ef usor manevrabil,mai intai il duc pe el apoi ne intoarce dupa ele [:)] .

 

despre bona,gasisem o firma care cerea 15 ron pe ora ptr gemeni,trebuia sa accepti minim 4 ore pe zi,sa fie part-time ptr ea,una singura la amandoi,treaba e ca e ista luuunga si iti vine randul in cateva luni.persoana particulara,tre sa fie de maxima incredere si ultra potenta la doiam auzit de mamici care dau 1000 ron ptr6 ore pe zi,doar stat cuei,fara ajutor la menaj,adevarul e ca trebuie muuulta atentie.

 

proteina in urina,nu te speria,trebuia sa-i stii valoarea si inainte de sarcina,ca poate asa functionezi tu pe valoarea asta,bea multe lichide si mai putine dulciuri daca poti.

 

pupam clubul si asteptam mamicile la strigarea de toamna. [bib]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dragi mamici si burtici,

 

As vrea sa ma alatur si eu grupului vostru! :) Sunt insarcinata in 22 de saptamani si se pare ca vom avea 2 fetite! :)

Scriu de ceva vreme pe forum insa pana acum doar la grupul mamicilor care vor naste in aceeasi perioada cu mine..si asta pt ca nu v-am descoperit mai devreme :P

Voi incerca sa citesc cat pot mai mult din postarile voastre anterioare dar dak voi mai omite unele si ma roi repeta cu unele intrebari va rog de pe acum sa ma scuzati! :p

@Baam - legat de patuturi, mie mi-a recomandat cineva (o mamica de gemeni pe care am abordat-o in parc  [:)] ) site-ul mesterel, am vazut un model foarte dragut acolo dar inca mai tatonez piata...si astept si baby expo de la finele lunii sept. ca poate vor fi ceva oferte..sau voi gasi alte modele mai interesante.

Voi cand incepeti cumparaturile sau cand le-ati inceput? Uff...am asa multe intrebari...legate de carucior, scutece, nastere, alaptare,etc..  cu timpul sper sa gasesc si raspunsurile! :p

O seara frumoasa tuturor! [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc Primavara si voi sa fiti sanatosi..tensiunea e ok iar cu analizele ajung saptamana viitoare la doctor. Daca tensiunea e ok nu ajungi la preclamsie, fii optimista o sa fie bine  [:)]

 

bubu5 te pup si sa dea Dumnezeu asa sa fie.Tu la cate saptamani ai nascut. I-mi este frica de o nastere prematura, mai ales ca eu sunt mica de statura (1.58) si toata lumea spune ca burta mea e mica pentru gemeni. Pana acum am luat 14 kg.

 

Oonix bine ai venit si felicitari pentru printese  [bb]  [bb]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna burtici si mamici, va muyltumesc tuturor pentru raspunsuri, dragelor primavera si ooonix voi unde nasteti, recoltati cellule stem? Eu tind sa recoltez desi nu stam bine financiar si nasterea va fi la spitalul Giulesti.

 

Si eu astept tangul baby expo de pe 25 sept poate gasim cate ceva in promotie.

 

Noi nu ne-am apucat pana acum de cumparaturi dar parca incep sa fiu panicata ca nu mai avem timp, trebuie sa incepem sa luam azi ceva maine ceva si zic de vro luna ca ma apuc sa fac loc prin casa dar zilnic ma simt f obosita :(.

 

In rest suntem bine, mi se umple sufletul de bucurie cand imi simt puii cu putere.

 

Va pupacesc!

 

[gravired] 25+

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...