Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (78)


Recommended Posts

Multumesc de primire! :)

Eu voi naste la Elias dar daca cumva se va intampla asta inainte de 37 de saptamani am inteles ca se poate doar la Giulesti..sens in care inca ma interesez de doctori buni de-acolo, ( Baam tu la cine mergi?)

Morfo fetala de trim II unde o faceti si cat va costa? Initial ma programasem la Sanador dar acolo m-ar fi costat 1000 ron si astfel am ales sa merg la un alt doctor la Academica unde va fi 650 ron. Oricum, am vazut ca in provincie preturile sunt muuult mai mici..asta e, macar sa iasa totul bine.

La job pana cand intentionati sa mergeti?

Pont: pe 19 sept va fi un atelier de mamici la libraria Humanitas de langa Cismigiu, axat pe probleme de alaptare. Gasiti detalii pe reclama mascata, eu cred ca voi merge...poate ne intalnim pe-acolo :)

Legat de cumparaturi, poate ne ajuta si pe noi mamicile mai "vechi" cu niste poze sa vedem cum arata camera gemenilor lor...si eventual niste ponturi pe care ar trebui sa avem in vedere cand cumparam diverse lucruri.

Sa avem o zi linistita! [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,4k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 Buna, fetele,

Oonix, nu este adevarat in legatura cu nasterea inainte de 37 s. Sunt multe spitale pregatite pt prematuri. Din ce am auzit eu Polizu e cel mai bun. Eu merg la Cantacuzino, si ei sunt f dotati. Mai e si Filantropia. Ai de unde alege. :)

 Eu am facut morfo la Wellborn, la Calomfirescu, a costat 590 ron.

 Despre patuturile mesterel ma interesasem si eu la inceputul sarcinii. Dar iti trebuie totusi spatiu ca sa incapa 2 patuturi alaturate, pe lungime sau latime. Eu nu dispun de asa ceva, din pacate. Si daca tot o sa le asez separate in camera la un mom dat, am preferat ikea, mi se par mai bine facute.

 

 Fetele, eu am fost la eco acum 2 zile, fix in ziua in care implineam 33 de s si m-am speriat. Colul a  ajuns la 8 mm, daca nu aveam pesar nasteam de 3 ori pana acum. Si ma gandesc ca la inceputul sarcinii era 4,2mm. Fetita e cu capul in oasele pelvine, mi-au spus sa ma astept sa nasc intre 3 zile si 3 sapatamani. Mi-au facut de urgenta injectiile de maturare si acum astept si trag de fiecare zi.

 

 Fetele, au venit astazi scoicile comandate si mi se pare destul de ciudat unghiul. Pai bebeii vor sta aproape in fund??/ Voi puneti ceva unde e unghiul ala, un prospel ceva, ?

 

 Pupici [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc, Primavara, pt detaliile legate de spitale..asa auzisem si eu ca sunt mai multe variante in Buc dar dr meu a zis clar doar Giulesti..ciudat..azi voi merge iar pe la el si il voi intreba din nou.

Wow,  nasoala starea colului..adica e cam devreme...desi scrie peste tot ca de regula gemenii sunt prematuri.. eu inca sper sa ajung cat mai aproape de termen. Din cate am citit, am inteles ca in astfel de cazuri trebuie sa elimini orice efort si sa stai doar la pat..poate asa vei putea prelungi cat mai mult momentul.. Dar tu cum te simti? Incearca sa stai cat mai relaxata posibil si sa te gandesti ca bebeii stiu ei exact cand trebuie sa vina si ca Cineva vegheaza asupra voastra si are grija ca totul sa fie bine!

Legat de scoici eu nu prea pot sa te ajut...inca n-am inceput cumparaturile si nici am prea multe informatii in acest sens. De unde le-ai comandat?

O zi linistita! [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Burtici si mamici dragi, dragelor pe dr mea o cheama Alina Plesoianu este tinerica dar cu un suflet si cu daruire enorma, l-as mai recomanda pe dr Albu Dinu Florin are cabinet privat Alcosan se numeste si eco de tr 3 costa 440 de lei nu stiu cea de 2 cat a costat pt ca am facut-o la Sp Filantropia, la fel o sa optez si pt cea de tr 3. La fel un ecografist f bun este si dr Iosup Danut, m-a ajutat Dumnezeu sa ajung o data si la dansul la 17 sapt din pacate nu am bani sa ajung tot la dansul pt morfo tr 3 costa 700 de lei ecografia la Fortis.

 

Primavara nu ma speria ... eu la 24 sapt aveam colul 38 mm transvaginal, dar ianate am facut la 22 eco morfo si m-a masurat pe burtica si aveam 30 mm nici nu stiu ce sa mai zic.

 

Eu am dureri jos cateodata inauntru in vagin destul de nasoale, mai iau cate un no spa si trec.

 

Asteptam si noi targul baby expo poate gasim cate ceva din pacate inca nu am luat nimic sotul meu sta f rau cu timpul,...

 

Voi aveti dureri de cap?

 

Va pup... Azi am facut si noi 26 de saptamani.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna mamici si burtici !!!  [flo2]

 

Am facut faimoasa amniocenteza ,  care a durut ingrozitor si chiar sunt rezistenta la durere dar a trebuit sa intepe de 2 ori ca nu a ajuns la lichid . A doua intepatura oarecum in lateral a durut . In fine a trecut . Ieri a venit primul rezultat rapid ..... surpriza ....proba contaminata cu celule materne , asa ca astept rezultatul final , inca "putin" stres .

 

In sfarsit s-a vazut si faimoasa membrana despartitoare , dar amnio o sa fie valabil doar pt un fat , s-a luat o singura proba dintr-un saculet . Doctora isi sustine ideea ca fiind acelasi material genetic , nu trebuie 2 amnio . I-am spus de 4 ori , ea o sustine pe a ei , nu mai ma contrazic ca nu sunt eu mai desteapta ca ea . [soricel]

 

Bebelusele misca , cred ca sunt bine  [:)]

Baam , aceeasi durere o simt si eu , inainte de amnio nu aveam nimic , acum daca o fi coincidenta habar nu am , dar ma doare in interior , sper sa fie intindere de ceva si nu vreo urmare a analizei .

 

Astept si eu cu nerabdare BE  [:)]

 

[flo2]  [flo2]  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oonix bine ai venit si sarcina usoara si la termen cu bebei sanatosi!Eu am nascut la Univesitar la 34s. si au o sectie super dotata ptr prematuri.erau bbei nascuti la 26-28 saptamani recuperati ff bine.

Primavara de acum fiecare zi castigata in burtica face diferenta asa ca stai cumintica. sa ramana bbei cat mai mult la caldurica sa se faca mari.pupici

Baam multe saptamani inainte!macar 10!Si eu aveam durerile alea jos..erau ca niste cutite.cred ca de la ligamente.

Gabi ma bucur ca a aparut membrana.asta e o veste f buna.Imi pare rau ca ai avut dureri la amnio si sper sa treaca repede si sper din suflet ca rezultatul sa fie bun si bebeluse. cumintele pana la termen!

Noi am avut scoici de la bertoni-loreley.am fost multumiti de ele si le-am folosit pana acum la 10 luni.Acum am luat scaune ca de...suntem baieti mari.Ei plangeau in masina .nu le prea placea dar de cand am luat scaunele chiar nu mai avem pb si le place ca acum vad si ei afara si ne vad si pe noi.Au niste fete.sunt asa de mandri si incantati!

Noi suntem in plina eruptie dentara.le ies dintii unu'dupa altul si e cam durere cu nervii.dar trevem noi si de faza asta.Aaaa si vor sa mearga numai pe jos de manuta...stai mamica toata ziua cocosata.hernia mea nu-i prea incantata.Partea nasoala e ca au devenit foarte gelosi si cum eu sunt singura cea mai amre parte din zi.sa te tii plansete de la cel care priveste!!!!

Dar este o incantare sa-i privesc si sa-i aud cum rad unul la altul si cum se trag de par si se cearta .e o minune ...Toata lumea care ii vede se mira de ei .de felul in care cresc fiind doi.sunt total diferiti fata de cum este un singur copil.

Asa ca gravidutelor pregatiti-va de o perioada solicitanta fizic dar minunata emotional.

Vai.se vede ca nu am mai scris demult.Va pup

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...