Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (78)


Recommended Posts

baam ,din ce stiu eu de o alta mamica de gemeni daca dr considera ca poti sa nasti mai devreme decat termenul normal iti recomanda aceasta injectie ca atunci cand vin pe lume bebeii sa nu mai fie necesar sa fie intubati si sa stea prea mult la incubator ,stai linistita ei sunt ok vor numa sa se asigure ,daca se grabesc sa vina,ca o  sa aiba plamanii pregatiti.

 

gabriela nici mie nu mi au recomandat amnio -eu am facut fiv iar dr de fiv mi a spus numa sa ma duc la cineva mai specializat doar n a zis ca n ar fi relevant-doctora cu care sunt acum nici ea n a recomandat altceva deci ... atat ca mi a recomandat sa merg intre 18 si 22 de spatamani la morfo sem II ,din ce am citit toata lumea face la 22s ,eu am programare la 20 deci nu mai inteleg doctorii astia .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,4k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

  Buna, gemenuletelor.

 

 Bam, eu am facut injectiile de maturare pulmonara la 33 de s, dr mea s-a temut tare ca voi naste in urmatoarele zile, dar uite ca poimaine face 36 de s. Sa nu te temi, nu vor fi schimbari, doar ca o sa fii mai agitata, posibil sa ai insomnii dupa injectii. Eu am facut betametazona, nu dexa, dar e cam acelasi lucru. Partile bune sunt ca dupa cortizon nu ma mai dor mainile deloc, sufeream tare din cauza sindromului  tunelului carpian si gingiiile nu mai sunt asa rosii si umflate. 

 

 Gabriela, Doamne ajuta sa fie bine la amnio. Si eu am facut DT. Totusi, in legatura cu placenta, doar in ecografiile fooarte precoce apar doua placente in cazul gemenilor BI-BI,, la mine s-au unit inca de la 12 saptamani. de atunci apare o singura placenta. Daca nu ai un ecografist bun, posibil sa se insele cand spune ca sunt mono gemenasele tale. Si parca spuneai ca s-a chinuit mult dr sa vada sacii diferiti. Plus ca ai facut FIV tu, sunt cazuri extrem extrem de rare de gemeni identici dupa fiv, deci poate sunt totusi diferite fetitele tale. O sa vezi la nastere.

 

 Nu mai stiu cine zicea de col. Colul se masoara cel mai bine prin eco vaginala. In niciun caz cu vezica plina. E o mare eroare sa ai vezica plina, pt ca atunci ea apasa si face ca si colul sa apara ecografic mai lung, deci nu e realista masuratoarea. 

 Mie mi se s-a masurat colul la fiecare eco, cu vezica golita initial. faceam eco pe burtica si apoi doar baga si scoatea batul ala, dura 1 sec ca sa masoare colul. 

 

  Morfofetala de trim 2 am facut-o si eu tot la 22 de saptamani. 

 

 Ecografii am facut la 2 si la 3 saptamani, sincer nici n-as fi rezistat mai mult fara sa vad ce fac bebeii. Acum fac saptamanal NST. Saptamana trecuta la 35 s bebelusii aveau 2200, sper ca au mAi crescut intre timp. Maine merg sa recoltam culturi din col si sa vedem si daca s-a deschis colul. Contractii am f dese, de pe la 24 de s. Acum sunt si dureroase, in jur de 4, 5 pe ora. Ma chinuie ingrozitor. Pe de-o parte vreau sa stea bebeii cat mai mult, pede alta simt ca nu mai pot si vreau sa nasc odata.

 Burtica e f mare, eu am pus 15 kg, dar picioarele si bratele sunt slabe in continuare, doar burtica a crescut. Imi pare rau ca de o saptamana au aparut vergeturi langa buric, offf, aveam o piele atat de frumoasa si speram sa scap, dar asta este.

 

 Nu mai stiu cine a pus niste patuturi si dulapior de la IKEa, SUNT F FRUMOASE, au fost si preferatele mele. Insa cand am ajuns in magazin, mi-au spus ca au schimbat ceva la model si ca o laterala nu mai este detasabila, cum era la modelul vechi si asa am ales alta varianta de la IKEA.

 

 Va pup pe toate, sa aveti sarcini usoare! Si mamicilor sa le aduca gemenasii numai bucurii!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata mamici si burtici, dragele mele eu trebuie sa fac peste 2 sapt la 31 de sapt injectii cu dexametazona pt maturarea plamanilor bebeilor, voi ati facut sau faceti? Sunt ok ce stiti?

 

Pupici

Baam, eu am facut injectiile pt maturarea plamanilor(betametazona) la 29sapt...la 31 am nascut.

Sunt bune zic eu, bbii au fost ok, cu apgar f bun.

Inca putin si te apropii de finish:)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutari noilor burtici cu gemenasi!!!

Frumoase povesti despre sarcinile voastre...deci,toata lumea f bine.

Primavara...esti campioana noastra la sapt,tot ca tine a dus sarcina si Iulia,cu cat mai mult cu atat mai ok,oricum sa fie dupa 30 s,macar 1 kg si un pic sa aiba bbii.

cat am fost in spital dupa nastere am obs ca media era de 32-34 s la gemelara,fiecare cu ritmul lui,unul de 1,7 kg sugea la bibe si lua in greutate mai mult decat unul de 2 kg,exact ce zicea si Jaguar,chiar daca e mai mic,sa fie sanatos.

Despre injectii,cred ca sunt o solutie optima,sa le faceti daca e indicatia dr,eu n-am avut aceasta indicatie desi i-am cerut dr mea care imi monitoriza sarcina inca de la 23 s sa aiba in vedere,tot ma amana pana la urmat eco si n-am mai apucat sa le fac,nu au avut nevoie sa respire cu ajutor,au fost la incubator 4 zile la ei in terapie si apoi pe sectie la "ingrasat" inca 10 zile.

 

nu conteaza cate vergeturi facem,din experienta pot spune ca ele apar oricum si fara sarcina,o data cu varsta,asa ca macar stim ca le facem cu satisfactii mari chiar daca cu 2-3 ani mai devreme,important e sa fim sanatoase per ansamblu,starea de bine vine din cum te simti si cum faci fata acestei provocari...ptr ca da,e o super provocare,cele care mai au un copil inainte stiu clar diferenta,e uriasa si extrem de solicitant ca timp/efort/resurse/nervi.

 

Jaguar,tocmai ma intrebam ce faceti...cat ati crescut scumpelor,sa inteleg ca diferenta e de 1kg intre ele!? sau ai dat o aproximare ptr amandoua.

ce mai faceti?cum sunt?te-ai reglat cu somnul?Pupici

 

la noi diferenta de gramaj e de maxim 300 g,in general cea care ia o idee mai mult cu 50 -100 g sta linistita 2-3 zile si o asteapta pe surioara sa atinga si ea valoarea...in rest,facem nebunele maxime,mai nou de vreo 3 zile,isi fura jucaria,indiferent ce jucarie are Mihaela,ei bine Gabi i-o ia si tipa de satisfactie maxima iar Mihaela se pune pe plans,stau in picioruse mult,cam pe verticala le-a placut de la inceput cat erau treze,in fundulet asa si asa,le-am pus in pernutele din alea de bb,s-au asezat bine la programul de noapte,dorm frumos, cu 1 trezire noaptea ptr lapte cam pe la 4,30-5 si culcate de la 9-9,30,ziua e mai problematic cu adormitul simultan ca se cam deranjeaza si oricum chiar daca dorm nu mai mult de 30 minute,e raritate sa doarma una 2 ore,afara tot asa activitate intensa,mai le rapune  somnul si atunci ma asez pe banca sa-mi trag sufletul.N-avem dinti,insa le dor gingiile si rod tot,preferam fructele.

 

pup!!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 Burtici si mamici,  [pup]

 Bubule, ma bucur tare sa aflu vesti despre voi. Pupicei minunilor tale, si mari si mici. Te ajuta fetele mai mari? Ce repede a trecut timpul...

 Georgi, multu. Ce emotii! S ane anunti ce ascunde si bebelul mai rusinos. [:)]

 

 Eu am fost astazi la NST, tot 2 contractii in 20 de minute, asa o tin de 2 luni. Am recoltat secretie din col si mi s-a fcaut tuseu vaginal. Nu si-a dat seama insa dr daca e deschis colul, pt ca e pesarul care il tine strans acolo.  Saptaman viitoare, ;la 37 s scoatem pesarul, daca ajung acolo. :)

 Mie nu-mi vine sa cred ca am ajuns aici, la cate probleme am avut in sarcina. Sangerari, chisturi de 8 cm pe ovare, apoi contractii la greu. col scurtat, pesar. Cred ca daca nu aveam pesarul, nasteam de mult.  Parca tu ziceai ca e importanta si inaltimea, eu am 1.75, m-o fi ajutat si asta..

Acum vb ta, Bubule, e important sa fie si sanatosi, nu numai maricei. Am asa emotii... 

 Asta e cu vergeturile, eu m-am resemnat, ma gandesc ca e important sa fie bebii bine.

 Mi-e teama si de cezariana..si ca n-o sa ma descurc in postura de mama, simt ca ma copleseste totul, acum la sfarsit.

 

 Marie, pe unde esti? Ce mai fac frumuseii tai?

 Pupici la toate fetele!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Primavara,hai c-o sa fie bine,ai trecut de perioada critica,de acum toate vor decurge normal cu emotiile aferente,daca-s mai marisori,cezariana e indicata de majoritatea dr,dar nu te speria de ea ca nici la naturala nu-i asa un parfum de tei,ptr ca tot o trauma ptr organism e,doar locul difera,plus ca e vb de epiziomtomie si stiu mame care spun ca au ramas cu mici dureri locale si de la ea.

 

Fetele mari sunt niste surori exemplareeee,banuiam eu,ne-au depasit asteptarile,sunt atat de atente si intelepte cu astea mici incat am numai cuvinte de lauda,cum sunt in perioada scolii e presiune mare cu teme,proiecte si s-a scurtat din timpul acordat celor mici,dar cand stau cu ele se poarta la superlativ,pana le-am nascut pe cele mici tot le priveam pe cele mari inca precum niste copii mici,s-au schimbat radical,nu ma mai preseaza cu mofturi si alte aspecte de preadolescente,ma admira ptr efortul de a la creste pe cele mici si ma ajuta neconditionat.Iar eu le ajut ca inainte si le sprijin la fel sa nu simta in nici un fel ca nu mai se pot baza pe mine,ba chiar am devenit si mai cicalitoare la verificarea temelor,va dati seama ca timpul meu e zero absolut...cand fac ceva ma gandesc in paralel deja la alta problema ca sa-mi optimizez timpul si sa am capacitatea de a decide cat de cat corect,vin toate in valuri si abia ies din ceva ca vine altceva,o nebunie frumoasa as descrie.

Fetele mici au facut astazi 6 lunite!!!!

Suntem mici dar mari ca sa zic asa,ne-au luminat existentele si le iubim nespus!

 

Pup!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna mamici si burtici dragi, azi facem si noi 29 de sapt, va multumesc pt raspunsurile despre injectiile de maturare a plamanilor, in 10 zile trebuie s-o facem si noi, insa am citit despre ele ca grabesc venirea bebeil;or deoarece ei se simt pregatiti mai repede sa se nasca... sper sa nu fie adevarat. Cte se fac, la ce interval?

 

In rest am racit f rau, incrc sa ma abtin cat pot sa nu tusesc, si nu iau nimic decat frectie cu carmol si ceai de ceapa, leacuri babesti, lamaie :D

 

Si eu ma rog la Doamne Doamne sa stea bebei cat mai mult in burtica, mai avem multe de luat si ma cuprinde si pe mine teama ca nu ma voi descurca.

Eu pana acum am facut 11 ecografii toate pana acum, si mai tre sa fac si morfo de tr 3 si vro 2 de control, sper sa nu-I afecteze pe bebei atatea ecofrafii ( intreba cineva)  Eu am facut dublu test la dr Albu Dinu si m-am dus la eco la 17 sapt cand stiam ca ar trebui sa fac tr test la dr Iosup care mi-a mi-a zis ca nu e nevoie sa-l fac pt ca dublu test este cel mai bun. Acum stiti cum e pareri si pareri.

 

Va pupacesc burticile si bebeii!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor,

 

Apelez la voi pentru a o ajuta pe Gabriela 33. Eu o stiu de la Piersicute de 2012, copiii nostri fiind nascuti la interval de 2 luni

 

Ultima data cand v-a scris era cu inima cat un purice pentru amnio. Din fericire a trecut cu bine acel pas, insa acum a dat de un mare hop si are nevoie de ajutorul nostru.

 

Vineri seara a facut morfofetala de trimestrul 2 si i s-a dat o veste groaznica: gemenele au sindromul transfuzor-transfuzat si mai are doar o saptamana in care mai poate face ceva, altfel mor amandoua si va trebui sa ii provoace nasterea sa le elimine.

 

Vineri a sunat-o pe doctora ei, care i-a spus ca e weekend si nu se poate face nimic. Tot weekendul a sunat si a incercat peste tot sa mearga undeva sa o mai vada cineva, avand o mica speranta ca poate doctorul de vineri s-a inselat, iar daca nu, sa plece cat mai repede la Londra. Din pacate nu a gasit pe nimeni care sa o vada in we.

Operatia se poate face la Londra, Paris si Milano, ei avand experienta pe asa ceva.

La noi s-a tot incercat, dar a fost o singura operatie reusita, la Regina Maria.

Am sfatuit-o si noi sa se duca in afara, pentru ca cei de acolo opereaza de 10 ani asemenea cazuri, la noi riscul ar fi prea mare si costurile sunt apropiate (plus ca in Londra se face cu anestezie locala, la noi cu generala).

 

Azi de dimineata a fost la doctora ei care i-a confirmat diagnosticul si i-a facut programare la spitalul din Londra pentru maine la pranz. A vorbit acolo cu o fosta rezidenta de-a ei care participa la asemenea operatii.

In momentul de fata sunt sanse de 60% de salvare doar a uneia dintre fetite. Pentru cealalta i s-a spus ca nu mai sunt sanse pentru ca i-au fost afectate deja inima si creierul.

 

Ideea este in felul urmatoar: procedura costa in jur de 800-1000 lire (asteapta sa-i trimita de la spital detalii) + transport (biletele de avion luate de azi pentru plecare maine si intoarcere miercuri, la low cost au costat 640 euro)  + cazare pentru 1 noapte. In momentul de fata, pe langa vestea aflata, stau foarte prost cu banii si nu isi permit acest drum.

Noi, fetele din grupul de 2012  am sfatuit-o sa mearga, si i-am spus ca o vom ajuta cum putem fiecare.

Maine dimineata la 6.20 are zbor, iar interventia este in jurul pranzului.

 

Daca puteti si vreti, va rog sa depuneti si voi cat puteti in contul de mai jos (este pe numele sotului). Sunteti toate mamici si daca v-ati pune putin in locul ei sunt sigura ca i-ati intelege disperarea si durerea.

Suma nu este mare, nu vorbim de zeci de mii de euro, si daca fiecare depune cate putin, si 50 de lei, ajuta pentru strangerea sumei finale.

 

Contul bancar este : RO81INGB0000999902828749 FOTA STEFAN FLORIN.

 

Multumim din suflet.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...