Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (78)


Recommended Posts

Anette, si eu am scapat de ca. o sapt de rau, dar ametelile si somnoritul e si la mine. Am noroc ca sunt acasa si nu ma streseaza nimeni cu orar. Asa ca am reusit sa recuperez cam cele 5 kg pierdute in primele luni. Pe mine au inceput sa ma supere arsurile la stomac si asta ma cam supara. La sarcina trecuta au fost doar de prin luna a 7-a

Eu am dureri destul de puternice de burtica, sa treci de la six pack la airbag nu e usor cu 2.

Noaptea nu prea imi trebuie la baie, dar ma trezesc si nu prea pot adormi la loc.

Mi se pare maricica burtica, dar nu extrem si parca ii simt,dar nu sunt f convinsa. Oricum e cam devreme, sunt inca mititei.

Tu ii simti deja?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,4k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna !

 

Anettee, eu nu vreau sa te sperii absolut deloc , nici dusmanilor nu doresc sa li se intample . Sa trăiesti cu gândul că ai 2 copii bolnavi , nu este deloc usor , poate doar cine a trecut prin asta intelege . Din păcate am ajuns aici din neglijenta doctorei . Controlul trebuie facut OBLIGATORIU la 2 săptămâni , iar la morfologia de trimestrul 1 , translucenta nucala are ceva de spus , de aici trebuia sa-si dea seama ca este ceva in neregula .Iar cazurile de TTTS nu sunt chiar atat de rare cum arata ultimele statistici dupa google .

Eu vă urez multa sănătate si sarcini la termen !

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine m-a chemat la 4 saptamani la ecografie. Chiar vreau sa discut serios cu dansa sa imi monitorizeze sarcina mai des si cu mai mult interes. Acum realizez ca nu e o sarcina normala, ci una speciala care trebuie urmarita indeaproape. Si sa te duci la 2 medici in paralel nu e deloc rentabil...sa dai bani amandurora in loc sa ii cheltuiesti pe alceva ca vorba aia sunt 2 nu unul si cheltuielile sunt mai mari. Chiar am urmarit aseara un caz, pacienta a fost la toate controalele si i s-a spus ca are un copil normal si cand a nascut, copilul nu avea picioarele si o manuta. Am impresia ca unii medici profeseaza doar de dragul de a pleca de acasa. Cel mai rau este ca atat noi cat si copii nostrii suntem victimele, singurii care avem de suferit doar pentru ca acordam incredere unei persoane. Pupicei, Doamne ajuta!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine m-a chemat la 4 saptamani la ecografie. Chiar vreau sa discut serios cu dansa sa imi monitorizeze sarcina mai des si cu mai mult interes. Acum realizez ca nu e o sarcina normala, ci una speciala care trebuie urmarita indeaproape. Si sa te duci la 2 medici in paralel nu e deloc rentabil...sa dai bani amandurora in loc sa ii cheltuiesti pe alceva ca vorba aia sunt 2 nu unul si cheltuielile sunt mai mari. Chiar am urmarit aseara un caz, pacienta a fost la toate controalele si i s-a spus ca are un copil normal si cand a nascut, copilul nu avea picioarele si o manuta. Am impresia ca unii medici profeseaza doar de dragul de a pleca de acasa. Cel mai rau este ca atat noi cat si copii nostrii suntem victimele, singurii care avem de suferit doar pentru ca acordam incredere unei persoane. Pupicei, Doamne ajuta!

 

4 saptamani este foarte mult , crede-ma  [smulgpar] M-a vazut la 18 saptamani cand am facut amniocenteza , asta tot la indrumarea a 3 medici care mi-au spus ca fiind divizata sunt riscuri ft mari de malformatii care pot survenii in urma diviziunii si dand filmul in urma la 19 saptamani s-a declansat sindromul transfuzor . Cand m-a vazut la 22 sapt, tot mie imi reprosa ca nu am venit mai devreme la control . Sa fii foarte atenta la cresterea burticii destul de rapid .

 

pup !

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bitestul si Triplu testul , nu este concludent in sarcina gemelara , numai amniocenteza . Daca te-a indrumat spre bitest , ft rau , bani aruncati degeaba. Da , burta nu are voie sa creasca maaaare , si dintr-o data , adica sa te trezesti in 2 saptamani ca tu te simti ca o gravida care mai are putin si naste . Nu trebuie sa ajungi fereasca Dumnezeu ca mine in stadiul 4, exista si forma usoara de sindrom care trebuie ft atent monitorizata ca se poate declansa ft repede . Ft importanta este translucenta nucala de la morfo de trim 1 si vasele de sange din cordonul ombilical care trebuie sa fie 3 .

Eu acum am 24 saptmani , la 32-33 o sa fac RMN-ul sa vedem daca sunt sigur afectate neurologic  [fri]

 

PS: Departe de mine gandul de a te ingrijora , vreau doar sa fii ft atenta . Imi pare rau ca eu nu am fost informata mai bine:(

 

Exista pe FBK grupul mamicilor de gemeni si tripleti ,te-ar ajuta ft mult . Daca vrei te pot adauga .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...