Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (78)


Recommended Posts

Va pup dragele mele, si noi mai avem o sdapt pana la morfo de tr 3 o facem la Filantropia cu dr Profirescu, o cunoasteti?, pe 3 noiembrie, am mari emotii abia astept sa-mi vad puiutzii. Sper ca nu e tarziu ca o sa fie facuta la 33 s si 3 zile.

 

Intradevar suntem special si Doamne Doamne ne-a ales si ne-a dat o misiune importanta.

 

Dragelor voi luati inafara de vitamin si omega 3 , am citt ca sunt bune pentru creieras dar nu am luat inca, eu azi am 32 s si 3 zile.

 

Lilu si eu o sa am tot baietel si fetita, imi umplii sufletul cum povestesti despre ei, draga mea tu I-au culcat la inceput impreuna? si inca ceva pe mine ma sperie putin faptul ca poate nu o sa stiu sa ma ocup de ei, toaletarea si alaptarea ... poate daca ai timp imi povestesti si mie cum te-ai descurcat tu?

 

Va pupacesc burticile si bebelasii!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,4k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Salutare mamici si burtici!

Lilu, frumos ce spui:)) intr-un timp f scurt o sa vad si eu minuni de ale lor, deja le duce capul sa traga tot ce vad, sa studieze:) isi iau jucariile dar se si dragalesc si pupa:))

 

Baam, omega3 se ia din sapt 13, si la gemeni chiar e nevoie. Cam tarzie morfo, la sarcina multipla se face mai devreme.

Culcatul gemenilor...eu nu le am separat de la inceput si nici acum. Am avut o experienta neplacuta la un examen in spital sa fie separati, si au plans mai toata noaptea.. Dar sunt fete care i au separat si a fost ok.

Frumos este ca, dimineata se cauta,povestesc si rad;)

 

O sa te descurci!!instinctul de mama este fantastic!si se declanseaza cand trebuie!

Secretul este sa te organizezi bine, sa fiu inventiv in diferite situatii si te descurci f bine!

Mai e putin!:)

Gabriela, sa ajute Bunutul sa fie bine!

 

Noi suntem bine, ne diversificam in continuare f bine, ne place tooot!!

Stam in picioruse si facem pasi:) radem chiuim, cantam,.aproape ca au recuperat lunile de prematuritate.

 

Va doresc sarcini usoare si nasteri la termen! Si picii sa creasca frumos!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Jaguar si Lilu, ce frumos povestiti de bebelusi, sa va traiasca!

Baam, din trimestrul 2 eu am inceput sa iau Femibion 2, care are si Omega 3. E cam scump, dar asta e... Banuiesc ca poti lua de acum, fie Femibion, fie direct capsule de Omega 3.

Sunshine, tu zici ca ai burta mare deja? La mine cand sunt imbracata nici nu se vede, cel mult arat usor balonata, dar inca nu s-a prins nimeni ca sunt gravida. Sper sa fie totul ok cu bebeii, mai am o saptamana si un pic pana la eco, mi-e dor sa ii vad!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

:) Baam, legat de alaptare nu te pot ajuta. La acest capitol nu am stat asa de bine insa legat de toaletare, eu am primit informatii la plecarea din spital si medicul de familie al copiilor a venit acasa pentru a ne explica ce trebuie sa facem si sa-i verifice. Daca consideri ca te ajuta iti pot trimite informatiile primte atunci.

Jaguar are dreptate, instinctul de mama e in fiecare din noi. Dupa o saptamana aveam impresia ca avem copii de mult timp si totul venea natural.

Copii i-am culcat impreuna pana pe la 3 luni, practic cand nu mai incapeau deoarece am avut patut de o persoana. Apoi i-am separat si sa stii ca nu au fost probleme, am pus paturile alaturi si asa cum povesteam se vad si mangaie tot timpul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Jaguar, ce bine ca mananca copii. Sentimentul de recuperare a prematuritatii il am si eu, mi se par ca sunt in grafic in privinta dezvoltarii.

Giorgia, cred ca depinde de fiecare insa putina odihna nu face rau. Eu si burtica am incercat sa stam cat mai mult in pat, era cea mai confortabila pozitie.

Va doresc sa fiti sanatosi, mamici, burtici si copii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Baam, nu te stresa ca multe o sa faci si intuitiv. Asta se cheama sa fi mama. Si ne mai ai si pe noi pe aici, numai sa ajungi sa intrebi. De culcat vei vedea cum e situatia la voi, daca le place si nu se deranjeaza, clar impreuna, e o relatie care numai gemenii o pot avea. Daca nu merge nu faci nimica gresit daca ii vei culca separat.

Daca vrei sa ii alaptezi trebuie sa fi constienta ca vei petrece mult timp la inceput numai cu asta. Nu stiu daca ai un BB mai mare si ai experienta alaptatului. Gemenii pot fi alaptati tandem, gasesti pozitii pe net. Pot fi si unul dupa altul, depinde tot de ei, de cat de flamanzi si iara cu somnul, daca dorm cam in acelasi timp s-ar putea sa manance cam in acelasi timp. Unele mamici la o masa alapteaza bb 1 si bb2 primeste lp, la urmatoarea schimba. Deci se poate. Problema e cercul vicios in care te baga inca de la inceput toti cei din jurul tau. Dar asta s-ar intampla si daca ai numai unul!

Toaleta e cea mai simpla dintre toate, chiar daca la inceput nu ti se pare asa. Rutina te invata!

Si mai ales, sa nu-ti fie frica de greseli! Noi trebuie sa fim cele mai bune mamici pt puiutii nostri si pentru nimeni altcineva.

Suntem speciale, da, pana si sarcina e sport extrem fata de alta simpla. Si de doi deodata nu poate oricine sa aiba grija.

Eu m-am obisnuit cu ideea ca primele luni le vom petrece mult timp in dormitorul nostru, pentru ca in patul mare am loc sa las unul din brate sa-l iau pe celalalt fara sa imi fie frica ca mi se rostogoleste (mai incolo). Schimbatul tot acolo, cu cearceaf de incontinenta direct sub bb. Unul il schimb, celalat se poate uita la noi.

In rest...ma las surprinsa de ce vine. Si mai hotaram pe parcurs ce si cum, ca nu e nimica batut in cuie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da Georgia, eu am burta mare dar se pare ca totul e ok, mi-a fost si mie un pic frica. Am vrut sa-ti trimit azi pe pm poza, se pare ca de mobil nu merge chiar daca sunt pe versiunea completa de pagina DC.

Eu am cam 4kg luate de la inceputul sarcinii. Moasa zice ca e ok. Si ca BB cresc si in burtica cu pusee, de asta s-a facut burta asa mare de-odata.

Luni am control inclusiv eco, de-abia astept sa-i vad!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...