Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

USL s-a rupt


Recommended Posts

Eu nu inteleg un lucru: din cate im aduc aminte, aripa lui Tariceanu din PNL nu prea ageea aceasta uniune de-i zicea USL... USL -ul era mai mult pe placul lui Crin Antonescu. Asta a fost perceptia mea, care, recunosc, nu urmaresc asuduu politica romaneasca.

 

In conditiile astea,. de unde si pana unde dragostea dintre Tariceanul si PSD pt refacerea USL-ului??? NU inteleg si pace, chestia asta

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 142
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Mai Marius...doar nu crezi ca-i mana ceva sentimente patriotice...

Interesant este ca circula pe net niste "informari" despre iohanis, cum este el omul care reprezinta interesele Germaniei, are o gramada de decoratii pentru importante servicii aduse Germaniei...Ma intreb cine le-o fi scris: Ponta sau Tariceanu?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dap, pt ca a facut totul la vedere, mers la Ponta, impotrivit lui Crin sa iasa de la guvernare, declarat public ca vrea sa fie presedinte, aceasta este concluzia: vrea ciolanu' ( ciolanul il vor toti, da' parca nu semnalizeaza nimeni in halul asta ).

Ceva nu pusca, caci ma impiedic mereu de faptul ca a fost membru fondator al PNL de la unamienouasutenouazeci incoace! si acest membru demisioneaza dupa 24 de ani de membruiala. Nu a fost un terchea berchea pe acolo....si a tinut piept lui Basescu ca prim ministru. mmmm, nu stiu care- i faza, dar ceva mai adanc este. Adicatelea, voi, asa la prima ochire, cate sanse tindeti sa ii dati lui sa devina presedinte? Si nici el nu cred ca este naiv, cand majoritatea liberarilor au ramas cu Antonescu. Nici macar Antonescu sau Ponta nu au sanse si ar fi spre zero barat daca ar exista o alternativa pt populatie. Despre Johannis se stiu prea putine. Personal nu imi place, dar nu pot sa spun de ce, este ceva care nu tine de ratiune, intuitie? nu imi place. E cu gura cam mare si este prea incordat - agresiv de la inceputul jocului asta initiat de Antonescu, tianand cont de ceea ce a fost el, un primar, nici macar liberal pana anul trecut.

Care' i de fapt si de drept clenciul?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu inteleg un lucru: din cate im aduc aminte, aripa lui Tariceanu din PNL nu prea ageea aceasta uniune de-i zicea USL... USL -ul era mai mult pe placul lui Crin Antonescu. Asta a fost perceptia mea, care, recunosc, nu urmaresc asuduu politica romaneasca.

 

In conditiile astea,. de unde si pana unde dragostea dintre Tariceanul si PSD pt refacerea USL-ului??? NU inteleg si pace, chestia asta

Exact, Monica. Tariceanu a fost cel mai vocal impotriva constructiei USL si acum se duce si-i linge talpile lui Ponta.

 

De ce o face, nu stiu.

 

Au ajuns sa se comporte ca niste derbedei. Ca niste bande de strada ce se lupta pentru supermatia vanzarii drogurilor.

Drogurile puterii si al orgollilor, in cazul lor.

Nici macar ciolan. Ciolanul e ceva gingas.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am ajuns ca Deceneus, sa vin cu articole [:)]

 

De pe blogul lui Vlad Petreanu:

 

"Dacă nu l-aţi văzut aseară pe Călin Popescu Tăriceanu, în studio la Mihai Gâdea, anunţându-şi candidatura la preşedinţie – cu sprijinul USD! – plus un nou partid liberal pentru dimineaţa asta, aşa, din poignet, aţi pierdut momente memorabile de patinaj artistic pe creier lis.

Dl. Tăriceanu părea cuprins de excitaţia recunoscătoare a trădătorului care simte nevoia nu doar să se gudure, ci să şi lingă mâna noului stăpân.

Un pic mai târziu, în acelaşi platou, noul stăpân – Victor Ponta – făcea eforturi să nu-şi şteargă dosul palmei de pantaloni în timp ce promitea posturi şi sinecuri celorlalţi minioni care vor pleca din PNL.

Aşadar, Călin Popescu Ce-vreţi-doamnă-acuma-să-vă-fac-hotel Tăriceanu a înţeles cumva, din întâlnirea lui cu dl. Ponta, de la Palatul Victoria, că PSD ar dori, din cine ştie ce motive misterioase, să susţină un candidat din afara PSD pentru preşedinţia României, şi că acest candidat va fi chiar el. Posibil ca ideea să i se fi format în cap urmărindu-l pe dl. Ponta marţi seară, când acesta se sforţa la camerele tv să-şi stoarcă măcar o lacrimă la mierlirea USL. “Am mai văzut asta!”, şi-a amintit dl. Tăriceanu – “şi dup-aia s-a ales preşedinte!”. Simplu, nene – şi, mai ales, foarte tristă naturaleţea trecerii în vasalitate faţă de PSD a dlui Tăriceanu.

Ce-o fi cu liberalii ăştia? Dl. Tăriceanu este al doilea fost preşedinte al PNL care pune genunchii-n pământ şi pupă mâna adversarului politic (remember Stolojan) în încercarea de a-şi distruge propriul partid.

De altfel, nebunie mare şi cu noul partid al dlui Tăriceanu. Partidul Reformator Liberal, deci. Nimerit nume, orice s-ar zice. Perele. Merele Anei, perele lui Călin. Trebuie să fi fost un mare brain-storming ca să se ajungă la varianta asta.

- Şi cum să-i zicem?
- Partidul Alternator.
- Alternator?
- Păi da, nu suntem noi alternativa?
- Atunci să fie Partidul Alternativ, nu Alternator.
- Nu-mi place Alternativ. Am luat 4 la extemporalul ăla despre curentul alternativ. Mai bun direct. Partidul Direct Liberal.
- O să se facă glume.
- Ce glume?
- D-alea cu rime. Rime la direct.
- Direct respect?
- Direct în rect.
- Şi ce? E modern.
- Încă nu.
- Atunci altceva.
- Excavator?
- Cum, excavator?
- Păi zicem că săpăm după adevăr.
- Nu. Să fie ceva cu construcţie, nu cu săpat.
- Constrictor?
- Constructor, nu constrictor.
- Nu-i tot aia?
- De data asta nu.
- Atunci Autotransformator.
- Nu e rău. Partidul Autotransformator Liberal. Noi nu doar ne transformăm, ne auto-transformăm. Noi, pe noi, ne. Tare. Politică şi gramatică, nene.
- Nu era cinste şi gramatică?
- Nu mai e de actualitate.
- Dar Informator?
- Nici ăsta nu e rău. Noi informăm, nu glumăm. Ne ajută şi la televiziuni. Noi informaţii acum, live de la Partidul Informatorilor.
- Ăştia n-au deja o televiziune?
- Of. Dar Partidul Următor?
- Asta e foarte bună. La o parte, noi urmăm.
- Noi urmăm, nu conducem!
- Mă rog, poate nu chiar în sensul ăsta.
- Sau Partidul Următor Liberal. PUL. Mi se pare c-o să prindă. Am o idee bună de logo, uşor de înţeles şi recunoscut. Am văzut pe-un gard ceva în genul, o dată.
- Nu mai bine Destrămător? Că asta vrem?
- Prea sincer.
- Afumător.
- Neclar.
- Asomator.
- Brutal.
- Accelerator. Acompaniator. Acumulator.
- Moderator? Să ne iubească moderatorii de tv.
- Băi. Gata. Reformator. Re-formator, mă-nţelegi? Adică noi avem o formă, dar ne-am îngrăşat de la inactivitate, aşa că acum reintrăm în formă, deci re-intrăm, re-venim, da? Deci ne re-formăm, aşa, ca la plaştelină.
- Plastilină, nu plaştelină.
- Partidul Re-Formator Liberal.
- Şi pentru voturile tinerilor, facem nişte afişe greşite, la sanchi: Partidul Reformatator Liberal. D-astea, cu calculatoar, cu hard diskuri, gen.
- Bravo. Ăsta cu Refulator rămâne."

 

Sursa http://www.petreanu.ro/2014/02/27/perele-dlui-tariceanu/

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...