Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

USL s-a rupt


Recommended Posts

  • Răspunsuri 142
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

io am o curiozitate tehnica i-as spune....

 

Eumada, ca si liberal, nu stiu ce functie ai dar intr-un oras nu chiar mic dar de provincie la ce functie speri si la ce ciolan. Si ce speri sa faci cu ciolanul ala?

Intreb serios ca nu m-am intersectat cu politica la nivel micro si eram curioasa sa vad si pe ce se bat masele

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu inteleg un lucru: din cate im aduc aminte, aripa lui Tariceanu din PNL nu prea ageea aceasta uniune de-i zicea USL... USL -ul era mai mult pe placul lui Crin Antonescu. Asta a fost perceptia mea, care, recunosc, nu urmaresc asuduu politica romaneasca.

 

In conditiile astea,. de unde si pana unde dragostea dintre Tariceanul si PSD pt refacerea USL-ului??? NU inteleg si pace, chestia asta

eu sunt convinsa ca numai dorinta de putere te poate face sa calci pe cadavre, sa iti schimbi convingerile ( daca le-ai avut vreodata ) si mai cred ca tariceanu nu si-a revenit nici acum dupa pierderea avuta atunci cand a mai participat la presedintie.  nu mult dupa aia si-a pierdut si nevasta.  acum are o nevasta noua si vrea sa isi arate din nou "barbatia" si lupta din nou pentru putere.  in conditiile actuale si probabil sfatuit de analisti politici a inceput "jocul".

 

p.s. sunt pure speculatii [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am ajuns ca Deceneus, sa vin cu articole [:)]

 

De pe blogul lui Vlad Petreanu:

 

"Dacă nu l-aţi văzut aseară pe Călin Popescu Tăriceanu, în studio la Mihai Gâdea, anunţându-şi candidatura la preşedinţie – cu sprijinul USD! – plus un nou partid liberal pentru dimineaţa asta, aşa, din poignet, aţi pierdut momente memorabile de patinaj artistic pe creier lis.

Dl. Tăriceanu părea cuprins de excitaţia recunoscătoare a trădătorului care simte nevoia nu doar să se gudure, ci să şi lingă mâna noului stăpân.

Un pic mai târziu, în acelaşi platou, noul stăpân – Victor Ponta – făcea eforturi să nu-şi şteargă dosul palmei de pantaloni în timp ce promitea posturi şi sinecuri celorlalţi minioni care vor pleca din PNL.

Aşadar, Călin Popescu Ce-vreţi-doamnă-acuma-să-vă-fac-hotel Tăriceanu a înţeles cumva, din întâlnirea lui cu dl. Ponta, de la Palatul Victoria, că PSD ar dori, din cine ştie ce motive misterioase, să susţină un candidat din afara PSD pentru preşedinţia României, şi că acest candidat va fi chiar el. Posibil ca ideea să i se fi format în cap urmărindu-l pe dl. Ponta marţi seară, când acesta se sforţa la camerele tv să-şi stoarcă măcar o lacrimă la mierlirea USL. “Am mai văzut asta!”, şi-a amintit dl. Tăriceanu – “şi dup-aia s-a ales preşedinte!”. Simplu, nene – şi, mai ales, foarte tristă naturaleţea trecerii în vasalitate faţă de PSD a dlui Tăriceanu.

Ce-o fi cu liberalii ăştia? Dl. Tăriceanu este al doilea fost preşedinte al PNL care pune genunchii-n pământ şi pupă mâna adversarului politic (remember Stolojan) în încercarea de a-şi distruge propriul partid.

De altfel, nebunie mare şi cu noul partid al dlui Tăriceanu. Partidul Reformator Liberal, deci. Nimerit nume, orice s-ar zice. Perele. Merele Anei, perele lui Călin. Trebuie să fi fost un mare brain-storming ca să se ajungă la varianta asta.

- Şi cum să-i zicem?

- Partidul Alternator.

- Alternator?

- Păi da, nu suntem noi alternativa?

- Atunci să fie Partidul Alternativ, nu Alternator.

- Nu-mi place Alternativ. Am luat 4 la extemporalul ăla despre curentul alternativ. Mai bun direct. Partidul Direct Liberal.

- O să se facă glume.

- Ce glume?

- D-alea cu rime. Rime la direct.

- Direct respect?

- Direct în rect.

- Şi ce? E modern.

- Încă nu.

- Atunci altceva.

- Excavator?

- Cum, excavator?

- Păi zicem că săpăm după adevăr.

- Nu. Să fie ceva cu construcţie, nu cu săpat.

- Constrictor?

- Constructor, nu constrictor.

- Nu-i tot aia?

- De data asta nu.

- Atunci Autotransformator.

- Nu e rău. Partidul Autotransformator Liberal. Noi nu doar ne transformăm, ne auto-transformăm. Noi, pe noi, ne. Tare. Politică şi gramatică, nene.

- Nu era cinste şi gramatică?

- Nu mai e de actualitate.

- Dar Informator?

- Nici ăsta nu e rău. Noi informăm, nu glumăm. Ne ajută şi la televiziuni. Noi informaţii acum, live de la Partidul Informatorilor.

- Ăştia n-au deja o televiziune?

- Of. Dar Partidul Următor?

- Asta e foarte bună. La o parte, noi urmăm.

- Noi urmăm, nu conducem!

- Mă rog, poate nu chiar în sensul ăsta.

- Sau Partidul Următor Liberal. PUL. Mi se pare c-o să prindă. Am o idee bună de logo, uşor de înţeles şi recunoscut. Am văzut pe-un gard ceva în genul, o dată.

- Nu mai bine Destrămător? Că asta vrem?

- Prea sincer.

- Afumător.

- Neclar.

- Asomator.

- Brutal.

- Accelerator. Acompaniator. Acumulator.

- Moderator? Să ne iubească moderatorii de tv.

- Băi. Gata. Reformator. Re-formator, mă-nţelegi? Adică noi avem o formă, dar ne-am îngrăşat de la inactivitate, aşa că acum reintrăm în formă, deci re-intrăm, re-venim, da? Deci ne re-formăm, aşa, ca la plaştelină.

- Plastilină, nu plaştelină.

- Partidul Re-Formator Liberal.

- Şi pentru voturile tinerilor, facem nişte afişe greşite, la sanchi: Partidul Reformatator Liberal. D-astea, cu calculatoar, cu hard diskuri, gen.

- Bravo. Ăsta cu Refulator rămâne."

 

Sursa http://www.petreanu.ro/2014/02/27/perele-dlui-tariceanu/

exceptional!!! [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marina,realizezi ca nu pot sa spun niste chestii...doar atat.Pana acum ..si inca,multumesc lui Dumnezeu..mi-a mers bine cu societatile.Sunt expert contabil.Doar ca unul dupa altul clientii mei nu mai rezista pe piata.Greu de gasit inlocuitori..am ajuns sa castig bani din lichidari.Din consultanta.Ca si nivel de Romania,marturisesc ca o duc bine.Chiar foarte bine.Insa la cum merge economia,dusa de rapa,e timpul sa-mi rezolv cate ceva,ca sa ma mai relaxez.

 

 

Sed ghinisor Laura,astept....stau la panda....sa vedem ce si cum.Clar insa un lucru...Antonescu nu va iesi presedinte.Daca pe asta se merge ..cam nasol.Deci,in caz de ceva,schimb barcuta.Nu-mi place sa stau langa invinsi.Nici macar din convingere.Sunt cinica,stiu,dar cati au curaj sa spuna adevarul?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

N-am ramas niciodata....insa o sa incerc sa raman corecta.....atat cat se poate.Exista si riscul sa scap ciolanelul,dar daca nu incerc ...nu o sa stiu.Si am si plasa de salvare.Numa ca o sa devina obositor.

 

 

 

A si inca o chestie........stiu oameni care au bagat tot si si-au cam taiat puntile acceptand posturi din partea liberala in timpul usl.Acum...multi nu au nimic de care sa se agate....si stau cu frica in san....ca oricand ii zboara.Iarasi,vina lor ca s-au lasat fara ceva de baza si s-au dedicat complet lu` crinutu`...

 

La fel am vazut cei cu posturi de conducere si functii in vremea PDL-ului cazuti rau,ramasi aproape pe drumuri.Din directori importanti,sefi pe la diverse au ramas pe langa urat de tot.Cum o fi sa te milogesti sa fii angajat in institutia pe care ai condus-o?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

iai! ce poza!

 

 

Eumada, tu esti cruduta, nu cinica.

 

Cum vi se pare ceata asta lasata taman in anul in care ar trebui ales un nou presedinte? Mai l- am auzit pe Ponta bananaind niste nume ( poate ca voit ) " bune" pt scaunul respectiv: Isarescu, Oprescu, Ungureanu...plus el insusi, plus Tariceanu care zice ca ar vrea si el, plus Antonescu.  [biz] cum va suna numele astea? Si dincolo de ei si de acuzele unora ca ar avea legaturi cu Basescu, el pe cine credeti ca il va sustine? Are vreun as? Ungureanu? Udrea? Dar PDL- ul rupt de Basescu? 

 

Ca la balamuc, parol!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...