Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

succesiune (inmatricularea masinii + mormant)


patou

Recommended Posts

Eu totusi nu inteleg cum de fratele tau a putut vinde masina care a apartinut tatalui tau, DUPA ce acesta a incetat din viata. Ca sa o vinzi ai nevoie de contract de v-c intre noul cumparator si TATAL TAU. Cum s-a putut face acest lucru? Si de o hartie de la administratia financiara cum ca TATAL TAU nu are datorii la fisc. Toate astea se pot scoate doar de catre proprietar IN PERSOANA...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 34
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Eu totusi nu inteleg cum de fratele tau a putut vinde masina care a apartinut tatalui tau, DUPA ce acesta a incetat din viata. Ca sa o vinzi ai nevoie de contract de v-c intre noul cumparator si TATAL TAU. Cum s-a putut face acest lucru? Si de o hartie de la administratia financiara cum ca TATAL TAU nu are datorii la fisc. Toate astea se pot scoate doar de catre proprietar IN PERSOANA...

Pai nu a vandut-o in acte, exact asta e problema - citeste ca scrie mai sus.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

patou, condoleante pt tatal tau.

 chiar daca iti place sau nu, ai nevoie de cei de la consulat. asa ca suna din nou si maiine poate nimeresti pe altii mai draguti.

 

e bine sa fol formularele lor, sper sa fie cele mai potrivite...decat altele de pe net. spune-le ca nu mai poti veni o data, si sa le trimiti datele neccesare prin email si cand te duci acolo sa te duci doar sa platesti si sa o ridici.

 

ai mare grija  cand o ridici sa verifici bine ce au scris, fiecare numar din codul personal...fiecare litera din procura, date personale...ca sa nu ai surpriza sa fie scrisa gresit si sa ti-o refuze in Rom.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si eu sutn de parere sa nu sari prea repede cu renuntarea la drepturi. gindeste-te bine inainte de a face pasul. gindeste-te la ce ar fi dorit tatal tau, daca ati avut sau nu discutia.

 

noi nu am facut succesiunea dupa ce a plecat mama, ca nu au vrut sa vinda nimic, dar stiu ca dupa ce se duce si tata, dorinta lor este ca eu sa NU renuntz la mostenire in fav. fratelui meu indifferent de situatia financiara care o avem.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Michelle  [flo2]

 

Am gasit formularele pe site-ul consulatului insa am o problema. pasaportul romanesc e expirat de 11 ani, pasaport canadian n-am, buletinul romanesc e expirat si el de vreo 12 ani... e drept ca am CNP pe certificatul de nastere, dar nu cred ca ma pot legitima cu el.

 

Nu se poate face succesiunea asta fara mine? inteleg ca la masina nu se poate dar la mormant nu ar putea fi altceva? adica ar fi o problema daca as ramane si eu acolo pe hartiile alea? alaturi de maica-mea si frate-miu?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu cu e la voi, aici au program de depunere a actelor si program de ridicare a actelor. din cauza asta am dedus ca trebuie sa mergi de 2 ori. uita-te pe pagina web a consulatului din canada si vezi cum scrie. poate sa ti-o dea pe loc, nu stiu.

 

eu nu am avut contact cu consulatul de aici insa am auzit o gramada de plingeri si prefer sa-l ocolesc daca pot. in schimb am avut experiente foarte placute cu autoritatile germane, cind m-am dus la tribunal sa-mi pun apostila mi-a zis sa vin a 2-a zi sa iau procura, i-am zis ca programul meu de munca nu e compatibil cu programul lor si ca as prefera sa mi-o trimita prin posta (contra cost). doamna a zis ca in cazul asta mi-o face imediat si in 5 minute era gata. [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

acum am citit ca ai buletinul si pasaportul expirat.....offf, cred ca trebuie sa faci macar unul dintre ele ca sa te poti legitima. in orice caz cind trimit procura mamei tale nu uita sa atasezi si o copie a actului (valabil) de identitate (cel pe care-l folosesti in procura, unde trebuie sa dai un nr, serie, etc).

 

poate e mai simplu sa faci pasaportul canadian?

 

un prieten de-al meu s-a dus la consulat prin iunie sa faca pasaport nou. a primit programare in octombrie pentru depunerea actelor. in final a preferat sa mearga in ro si sa-si faca acolo pasaportul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

tatal meu a avut o masina pe numele lui. Intre timp a murit si fratele meu a vandut masina.

 

ideea e ca masina e vanduta dar proprietarul nu poate s-o inmatriculeze pe numele lui cata vreme nu are hartia de la mine.

 

Fratele meu zice ca trebuie facuta succesiunea si ca fara hartia de la mine nu poate s-o faca.

 

 

Pai nu a vandut-o in acte, exact asta e problema - citeste ca scrie mai sus.

 

Din cuvintele lui patou nu reiese ca masina nu ar fi vanduta, ci exact invers, ca ar fi vanduta. Poate nu s-a exprimat patou cum trebuie, insa citind strict ce-a scris inteleg ca noul proprietar a intampinat probleme la inmatricularea masinii, etapa care se face DUPA contractul de v-c, deci dupa vanzare. Mi-e greu sa cred ca masina s-a vandut asa, pe o intelegere verbala.

 

Pana la urma cum e patou?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu ai cum sa inchei nici un act cu o persoana decedata, hai sa fim onesti.

 

Au primit banii, au dat masina actele figureaza precis pe persoana decedata si ca sa o inmatriculeze si pt ca persoana este decedata trebuie facuta succesiunea pe masina astfel incat prin succesiune sa se stabileasca noii proprietari sa se inmatriculeze masina pe ei si apoi sa o vanda prijn CV si sa o reinmatriculeze pe actualul detinator.

Nu este nimic neclar si cred ca nu am inteles gresit.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...